Все продано без нас: Чи бунтуватимуть "слуги-мажори" через торгівлю місцями у списку

Довкола парламентської фракції "Слуга народу" - чергова пікантна ситуація. ЗМІ оприлюднили переписку в одному з чатів, де "слуги"-мажоритарники говорять про місцеві вибори. І доходять висновку, що квоти партії влади уже продані без них

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Все продано без нас: Чи бунтуватимуть "с…

Набутком гласності став фрагмент переписки, яку нардепи від монобільшості ведуть в соціальній мережі у групі під назвою "Мажори СН" - вочевидь це чат, де спілкуються депутати, обрані на одномандатних округах. Серед іншого члени владної фракції говорять про формування списків від "Слуги народу" на місцевих виборах.

 

Як видно з оприлюдненого фото, депутатка Марія Мезенцева, обрана по виборчому округу №168 (Харківська область), запитує колег: "А де наша квота гарантована?". Вочевидь ідеться про квоту в списках "слуг" на місцевих виборах, яку депутатам-мажоритарникам мав виділили центральний штаб "Слуги народу".

Мезенцевій відповідає Сергій Нагорняк, депутат Ради від округу №199 (Черкащина): "Маша, вона вже продана. Як тільки призначили кураторів, місцеві князьки з баблом поїхали до них за прапорами". Тут, швидше за все, йдеться про кураторів областей, яких призначив штаб "Слуги народу". Також Нагорняк цитує чийсь пост у цьому чаті: "Поки спрацювали два методи – йти шепотітися в ОПУ (Офіс президента України – Ред.) і виходити з публічною заявою".

Депутат, підписаний у тому ж чаті як "ДеАндрТерноп" (можна припустити, що це Андрій Богданець, якого було обрано до парламенту від округу №163 на Тернопіллі) також відповідає колезі Мезенцевій, говорячи про квоту мажоритарників: "Гарантована, але переглядається керівником обласного осередку і за звичай (орфографію збережено – Ред.) бракує кандидатури".

 

Далі він нагадує, що у фракції влади налічується понад 100 "мажорів" (тут – депутатів від мажоритарних округів). Причому "кожен не задоволений. Невже ми не можемо об’єднатися для досягнення спільної мети???", - задається питанням нардеп.

Залишимо поза увагою рівень, на якому народні обранці володіють рідною мовою. Поговоримо про висновки, які можна і варто зробити з цієї епістолярної історії щодо особливостей ведення "слугами" виборчої кампанії на місцевих виборах.

Як уже розповідав Depo.ua, добирати кандидатів на місцеві вибори "Слуга народу" буде за допомогою нардепів – кураторів регіонів. Таких кураторів призначили ще в лютому цього року. При цьому у мажоритарників від "слуги" забирають вплив на місцеву владу. Для них це питання не тільки втрати авторитету у своєму регіоні (у кого цей авторитет є), але й недоотримана вигода: ймовірні гроші за прохідні позиції в списку "слуг" проходять повз нардепів.

Тут нагадаємо, що вплив нардепів від одномандатних округів на місцеву владу є традицією вітчизняної політики. Мажоритарник ставить у партійні списки на місцевих виборах своїх людей і підтримує їх, а за це отримує лояльне ставлення до своїх бажань з боку обраної влади та її підтримку вже на виборах парламентських.

У "Слузі", схоже, довіряють не кожному зі своїх мажоритарників брати участь у такій відповідальній справі, як формування списків претендентів на майбутню владу на місцях. А ще й деяких кураторів чи навіть когось у центральному виборчому штабі підозрюють у "продажу партійних прапорів" місцевим баронам і князям. Звісно, народні депутати, повз яких проходить це свято життя, нервують і пробують нагадати керівництву про свої претензії. Поки обходиться нуртуванням у партійних чатах. Але схоже, що без неприємної розмови зі своїми колегами керівництву "слуг" не обійтися.

У цій ситуації стають помітними хиби у виборчій стратегії партії влади. Призначаючи кураторів у регіони, лідери ЗЕ!команди начебто хотіли розірвати згадану кругову поруку мажоритарників і місцевих еліт. Куратори, які, за кількома винятками, досі не мали прямих зв’язків із цими регіонами, повинні були добирати кандидатів у виборчі списки без тиску і впливу друзів, кумів і сватів. Це мало забезпечити якість кадрового добору на місцевому рівні. Але те, що не вдалося "слугам" під час формування списку на парламентські вибори, схоже, не вдасться і на виборах місцевих. Подібні звинувачення на адресу їхніх лідерів уже лунали, і було це менше року тому. Виключений із фракції "Слуги народу" мажоритарник від 206-го округу в Чернігівській області Антон Поляков у листопаді 2019 року звинуватив своє партійне керівництво на центральному і обласному рівнях у продажу місць у партсписку під час парламентської кампанії-2019 по чернігівських округах. А тодішнього голову Офісу президента Андрія Богдана – у сприянні здачі виборчих округів і приховуванні цього від президента. Поляков навіть скаржився на продаж мажоритарних округів до Національного антикорупційного бюро, але результату це не принесло. Єдиним наслідком скандалу стало виключення з фракції влади самого "викривача". Чиї заяви спростовував у інтерв’ю ЗМІ головний партійний функціонер "слуг", заступник голови фракції "СН" Олександр Корнієнко.

Навряд чи у "слуг" забули про той скандал, який на фоні сьогоднішніх розмов про черговий етап продажу місць у списках стає схожим на певну тенденцію. Були й інші каламутні історії, як от із перемовинами брата глави Офісу президента Андрія Єрмака про призначення певних осіб на державні посади. І хоч жодних наслідків ці історії так і не мали, усі вони вкупі творять негативне тло, на якому партія влади входить у місцеві вибори. "Слуги", заради справедливості, не перші і не останні на цьому політичному "базарі". Але ж саме вони обіцяли нову якість політики...

Важливим нюансом ситуації є реакція на неї президента. Рік тому Антон Поляков, серед іншого, говорив, що доповідав про ситуацію Зеленському і навіть згадував про можливі торги мандатами на місцевих виборах: "У вересні (2019 року, – ред.) обговорювалося питання партійного будівництва. Я підійшов до президента і тихо сказав: Володимире Олександровичу, я не хочу, щоб на місцевих виборах повторилося те, що відбувалося на парламентських, коли продавалися округи і нас свої ж мочили".

Як відомо, глава держави всього лише відсторонився від тієї неприємної ситуації. Зараз позиція президента з питання гіпотетичної торгівлі мандатами знов важлива. Адже саме Зеленський погоджуватиме остаточні списки кандидатів на місцеві вибори – в ключових регіонах точно, а в решті - швидше за все. Розуміючи, що це останній шанс щось виторгувати для себе, мажоритарники-"слуги" обговорюють у згаданому чаті можливість "зустрітися окремо мажори-президент і поговорити чесно" (про це пише нардеп Нагорняк).

 

Та навряд чи глава держави захоче допомогти своїм "слугам". Якщо у грі за вплив на поствиборні розклади в регіонах центр остаточно зробить ставку на майбутній союз з місцевими елітами, (а саме до цього все йде), то думка ображених мажоритарників мало кого хвилюватиме на Банковій. А невдоволених завжди можна оголосити "вірусами і бактеріями". Чи, як казав Віктор Янукович, "козлами, які заважають нам жити".

Попри це, відповідальність за помилки в доборі кандидатів до місцевих влад нестиме особисто президент як особа, в очах ЗЕ!виборця відповідальна за все у державі. А промахи точно будуть: якщо убезпечитись від зашкварів "слугам" не вдається на центральному рівні, де начебто є контроль, то годі казати про регіони, де ризики вищі, а спраглих припасти до бюджетних потоків навіть фізично більше. Можна уявити, скільки нових плям ляже на парадний мундир глави держави, якщо депутата місцевої ради, кандидатуру якого "освятив" сам гарант, схоплять на корупції.

Попри те, що торгівля місцями в списках – класична біда української політики, опоненти "слуг" радо коментуватимуть кожен прокол їхніх представників. Важливо, чи показуватимуть ці скандали олігархічні телеканали, які для багатьох виборців досі формують реальність, що їх, виборців, оточує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme