Підрив Каховської ГЕС: путін прощається з півднем України

Окупанти, підірвавши греблю Каховської ГЕС, здійснили терористичний акт зі страшними наслідками. Щоб зупинити контрнаступ ЗСУ чи з якоюсь іншою метою?

Політичний оглядач
Підрив Каховської ГЕС: путін прощається…
росія підірвала дамбу Каховської ГЕС

На те, що агресор планує теракт на дамбі Каховської ГЕС, звернули увагу давно. Окупанти, які контролюють цей об’єкт, з грудня минулого року по початок лютого 2023-го опустили рівень води до 14 метрів, а наступні місяці почали поступово збільшувати її кількість до рівня 15-16 метрів. Станом на кінець травня рівень підвищився до рекордних 17,54 метрів. Тобто, ворог такими маніпуляціями готувався влаштувати великий потоп. Чому підрив здійснили саме зараз? Існує три версії.

Перша: щойно з Києва та зі столиць країн-партнерів прозвучали заяви про готовність ЗСУ витісняти ворога з української землі, росіяни здійснили теракт, катастрофічні наслідки якого поки важко оцінити. Як зазначив президент Володимир Зеленський, росія підірвала бомбу масового екологічного ураження. "Це найбільша рукотворна екологічна катастрофа в Європі за десятки років", – наголосив він. За словами глави держави, зараз щонайменше 80 міст і сіл під водою. Пік затоплення ще попереду. Але навіть після того, коли він буде пройдений, страшні наслідки підриву греблі відчуватимуться роками, адже завдяки цій гідроспоруді водою живився південь і частина Дніпропетровщини.

Теракт не зупинить контрнаступ, проте якщо головний удар по окупантах планувався саме з Херсону через Дніпро, тоді плани доведеться переглядати. Після того, як велика вода зійде, затоплені території на тривалий час перетворяться на непрохідні болота. Що дасть агресору можливість зменшити присутність своїх вояк на Херсонщині та, не виключно, перекинути їх на інші ділянки фронту. Але слід розуміти, що росіяни також не зможуть утримувати затоплені території після того, коли зійде вода. Отже, можна зробити висновок, що у теракту, здійсненого росіянами, було дві мети: перша – відтермінувати контрнаступ ЗСУ саме на цьому театрі бойових дій, друга – виграти час для втечі без жертв зі свого боку з тимчасового окупованих територій Херсонщини. Заради цього у кремлі навіть пожертвували своєю пропагандистською фішкою про повернення водопостачання до анексованого Криму. Обміління Північнокримського каналу тепер тільки справа часу.

Друга версія: путін хоче налякати світ катастрофою на Запорізькій АЕС. Це один із козирів у руках кремля, яким той вже неодноразово користувався. У той же час з приводу наслідків підриву греблі для найбільшої атомної електростанції Європи думки різняться. Є алармістські настрої, саме на паніку дуже сподіваються в Москві, але є й твереза оцінка ситуації. На диво зважену заяву зробили в МАГАТЕ: прямих ризиків для ядерної безпеки станції немає. Фахівці в галузі енергетики вважають, що води для охолодження Запорізької АЕС вистачить щонайменше на місяць. Тобто причин для масової паніки прямо зараз немає. Але якою буде ситуація через місяць-два – прорахувати складно. Це залежить від того, на яку глибину було пошкоджено дамбу – тобто, як наслідок, до якого рівня знизиться вода у Каховському водосховищі. І наскільки важко через це стане поповнювати запас води у ставку на території ЗАЕС.

Звідси виникає два питання: або росіяни збираються втікати із контрольованої ними ЗАЕС, залишивши Україну з величезною техногенною проблемою, або шантажуватимуть світ ядерною загрозою, щоб той змушував Київ до припинення бойових дій. Москві необхідно змінити інформаційний порядок денний з очікування української перемоги на очікування світової катастрофи. Тому путін казатиме: ми на порозі ядерного забруднення величезної території, припиняємо війну, рятуємо людей з обох боків лінії фронту. В кремлі впевнені, що в такий спосіб вдасться залишити під своїм контролем хоча б частину тимчасово окупованих територій. І переляканий світ це проковтне.

Третя версія випливає з попередньої – підрив дамби здійснено з пропагандистською метою. путіну потрібно підняти ставки саме зараз, а якими будуть наслідки техногенної катастрофи через місяць, два або три – його цікавить менше всього. Вже можна побачити, як відволікається увага росіян від подій у Бєлгородській області, де російська влада виявила повну імпотентність.  Також ми бачимо, як ніби за помахом невидимої руки ЗМІ та експерти почали підспівувати кремлівській пропаганді, яку влаштовують будь-які версії – від поширення фейків з вуст Пескова про підрив греблі українцями до брехні про саморуйнацію споруди – лише б не вказували на росію. На жаль, в черговий скандал втрапила й ООН. Там відреагували на трагедію в Каховці – цивільне населення та цивільна інфраструктура не повинні бути військовою ціллю. Але промовчали, хто відповідальний за скоєне, і що цей об’єкт контролюється окупантами. Depo.ua писав про невідповідність ООН та його керівництва викликам, які стоять перед світовою спільнотою. Як бачимо, ця організація не втомлюється пробивати дно. Втім, Україна дала їй шанс врятувати своє обличчя на засіданні Радбезу щодо підриву Каховської ГЕС, ініційованому нашою державою.

Нарешті, звертає на себе увагу ще один збіг – останнім часом, як гриби після дощу, з’являлися різні "мирні плани", від президента Бразилії Лули, лідерів африканських країн, індонезійського міністра оборони. І всі вони – про поступки з боку України. Не виключено, що тепер "голубів миру" ще побільшає – через страх наслідків великих техногенних катастроф. Чи виявляться серед них представники країн-партнерів? Поки вони одностайні: теракт здійснила росія і за це мусить відповісти. А американці мають відповідні дані розвідки, які підтверджують причетність росіян до підриву дамби, та збираються їх оприлюднити. Та варто пам’ятати: теракт на українській Херсонщині може бути тільки першою серією, а другою вони організують теракт на власній території. Не дарма Євген Пригожин заговорив про "ядрьону бомбу", яку росіяни можуть підірвати на Бєлгородщині. Це виглядає повним божевіллям, але маємо розуміти, що між поразкою у війні і, як наслідок, втратою необмеженої влади, та загибеллю жителів якогось там Шебекіно, путін обере другий варіант.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme