Парад посадок: Як Зеленський замінить капітуляцію на авторитарну зачистку попередників

Арешт Пашинського, затримання Гладковського, спроба затримати Кононенка, справи проти Жеваго, братів Дубневичів і братів Суркісів… Народ може плескати в долоні

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Парад посадок: Як Зеленський замінить ка…

Генпрокуратура, ДБР та НАБУ в останні дні помітно активізувалися – слідом за Сергієм Пашинським, якого затримали у справі про новорічний конфлікт з громадянином Хімікусом, за ґратами ризикують опинитися й інші демонізовані особи. Коротко нагадаємо про тих, ким вже зайнялися вище названі органи. Насамперед, це п’ятий президент Петро Порошенко, по ньому безпосередньо працює відомство Романа Труби. Значна кількість справ проти попередника Зеленського наразі використовується в якості інформаційних атак, їхня судова перспектива доволі туманна. Що ж до Пашинського, то Генпрокурор Руслан Рябошапка пообіцяв Хімікусом не обмежитися. Те ж, очевидно, стосуватиметься і Гладковського.

На сьогоднішній день його підозрюють в оборудках з автомобілями МАЗ. За даними ЗМІ, підприємства, пов'язані з Олегом Гладковським закуповували у Білорусі вантажні автомобілі МАЗ, після чого перебрендовували їх в "Богдан" і без тендеру постачали державі для потреб оборони. Однак перед виборами гриміла не ця тема: так званий "свинарчукгейт" стосувався начебто контрабанди з Росії деталей для військової техніки. Кураторами корупційних схем називали Олега Гладковського, його сина Ігоря та його бізнес-партнерів Андрія Рогозу і Віталія Жукова. Ця гучна історія стала цвяхом у рейтинг Порошенка. Наразі, схоже, її відклали на потім, взявшись за іншу, з МАЗами.

Щось подібне відбувається і навколо братів Дубневичів. У поданні про зняття недоторканості з депутата Ярослава Дубневича, у минулому парламенті члена фракції "БПП", у нинішньому – депгрупи "За майбутнє", йдеться, що він був обізнаним про фінансовий стан ПАТ "Укрзалізниця", зокрема його потреби при проведенні державних закупівель, а також мав вплив на засновників та посадових осіб ПАТ, яке є єдиним виробником стрілочних переводів, башмакоскидачів, пристроїв зрівнювальних, рамних рейок, хрестовин, контррейкових рейок та комплектів роздільного скріплення. За версією слідства, ці діяння спричинили збитки у розмірі 93 млн 277 тис. грн. Однак брати Дубневичі ще не так давно фігурували в набагато цікавішій справі - про розкрадання 300 млн кубометрів газу на суму 1,4 мільярда гривень. У рамках цієї справи НАБУ і САП підготували подання до парламенту, однак тодішній Генпрокурор Юрій Луценко його повернув з наступною мотивацією: твердження щодо організації Дубневичем злочинної схеми заволодіння коштами, "які не підтверджуються, є сумнівними чи можуть бути легко спростовані". 93 млн проти 1,4 млрд… Але ГПУ чомусь взялося за те, де менші суми.

Справи, в яких фігурують Костянтин Жеваго і брати Суркіси не такі гучні. Першого підозрюють у внесенні недостовірних відомостей в декларацію – він не вказав, що є бенефіціарним власником компанії ТОВ "Нові промислові технології", розмір статутного фонду якої понад мільярд гривень. Суркіси, точніше, посадові особи київського "Динамо", фігурують у справі про ухилення від сплати податків. За даними слідства, використовувалися схеми з використанням банківських рахунків кіпрської офшорної компанії, через яку вели діяльність футбольного клубу. 

Окрім цього є ще підозра від ГПУ колишньому міністру юстиції Олені Лукаш – подрузі Андрія Портнова. Їй інкримінують заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах.

Кожна з вище перерахованих справ, а їх далі буде більше, не сьогоднішня історія. І тут Генпрокуратура виступає ніби не в ролі репресивного органу, а органу, який доводить до логічного завершення попередні резонансні справи. До того ж, Рябошапка цими справами намагається відвести від себе підозру у політичних переслідуваннях, бо йдеться не лише про колишніх соратників Порошенка, а й про Суркіса, який зараз в "Опозиційні платформі – За життя", і про Лукаш. І тут можна згадати ще один момент: Генпрокуратура перевірить факт переписки народного депутата від "Слуги народу" В'ячеслава Медяника, в якій журналісти угледіли корупційні наміри. Нагадаємо: Медяник засвітився перепискою щодо впливу на прокуратуру. До речі, ця перевірка має стати знаковою, адже спроба відвести підозри від нардепа з президентської більшості свідчитиме про вибірковість правосуддя.

Якими будуть перспективи інших справ? З ними, скоріше за все, поспішатимуть, адже виборці зачекалися обіцяних посадок. Через Гладковського і Кононенка, по якому також вчора був подзвін, коли "набушники" намагалися його затримати, спробуватимуть вийти на Порошенка. Через Пашинського – на Турчинова, Парубія. Наскільки сильною є доказова база у всіх цих справах? Оце і є найцікавіше питання, оскільки до переважної більшості справ, які розслідувалися НАБУ, у суддів виникали питання. Але то були не антикорупційні судді, ці ж зараз постали перед вибором: розглядати справи, які пливтимуть до них ріками, детально, а, отже, з ризиком програшу слідчих органів, або ж включити свій "турборежим". І саджати підозрюваних в угоду владі. Тобто, стати таким собі колективним суддею киреєвим. Який шлях оберуть судді ВАКСУ буде видно вже по перших судових засіданнях.

Владі зараз конче необхідні гучні посадки, також потрібно, щоб процеси транслювалися в прямому ефірі. Це відволікатиме людей від інших тем – "формули Штайнмаєра" і протестів проти неї, підвищення тарифів і так далі. Все просто: протести організовують ті, чиї соратники опинилися на лаві підсудних, тобто, акції проти капітуляції відразу набувають негативного забарвлення у суспільній свідомості.

Однак тут є й інший важливий момент: якщо внутрішній споживач схвально ставитиметься до активності слідчих органів, і це дозволить зупинити падіння рейтингу Зеленського і влади, то на зовнішній арені всі ці процеси послаблюватимуть позиції Києва. Звісно, наші західні партнери не кидатимуться на захист Пашинського, Гладковського і так далі. Вони поводитимуться інакше. Перший серйозний сигнал зміни ставлення до нової української влади вже є. Маємо на увазі лист послів Канади, Великої Британії, Німеччини та Євросоюзу звернулися до спікера Дмитра Разумкова, прем'єра Олексія Гончарука та голови Офісу президента Андрія Богдана з проханням переглянути окремі положення законопроекту про реформу судової системи. Який, нагадаємо, зі скрипом був прийнятий Верховною Радою у середу. До думки Заходу, схоже, в президентському Офісі прислухатися не планують.

Очікувано, що це не останнє зауваження, яке лунатиме зі світових столиць. Лунатимуть зауваження і щодо політичної вмотивованості кримінальних справ в Україні. Звісно, на всі ці голоси можна не зважати, мовляв, це наші внутрішні справи, однак це помилковий шлях, який вестиме до самоізоляції. Все дуже просто: західний світ розробив та успішно використовує систему рейтингів держав, з якими має справу, і їхнє погіршення стає чітким сигналом як політикам у цих країнах, так й інвесторам. Якщо в цих рейтингах зазначатиметься сповзання України до авторитаризму, розмовлятимуть з офіційними особами в Києві зовсім інакше. У тому числі й кредитори. Тому коли на Банковій хтось планує посадки по "беспрєделу", то має розуміти далекосяжні наслідки цього і для себе, і для країни.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme