Бійка за ринок землі: Навіщо "свободівці" влаштували війну "партнеру" Богдана в аграрному комітеті

Аграрне лобі в Україні не готове миритись з провалом плану щодо розпродажу сільськогосподарської землі. Нещодавно в аграрному комітеті побилися "свободівці" зі "слугою народу". А "Батьківщина" вимагає відставити голову комітету Сольського, якого пов'язують з Богданом

Бійка за ринок землі: Навіщо "свободівці…

Після того, як МВФ та західні куратори України вже змирилися з тим, що земельної реформи у тому вигляді, в якому вони її бажали, найближчим часом не буде, українські земельні барони продовжують спроби облаштувати вигідний для себе ринок землі.

Нова українська влада, яку уособлює Володимир Зеленський та його партія "Слуга народу", з кожним днем відкривається для українців з не дуже приємних сторін. Окрім очевидних факапів типу секс-скандалів, відкриваються й інші не надто привабливі аспекти. І ілюзій стосовно чесності та порядності президентської команди залишається все менше.

Натомість, все більше з'являється наочних підтверджень, що "Слуга народу" складається з "рішал" та лобістів, які протягують через закони та інші державні рішення інтереси дуже несимпатичних кланів та угруповань.

Останні події навколо відкриття ринку землі засвідчили, що задля протягування корисливих рішень будуть застосовуватись найцинічніші маніпуляції.

Кому потрібна земельна реформа

Міжнародний валютний фонд, який вимагав від України в обмін на чергові кредити, запровадити ринок сільськогосподарської землі, схоже, відступив від своєї вимоги. Ця умова, принаймні, звучить все тихіше. Схоже, що на Заході зрозуміли – в тому вигляді, який їм потрібний, ринок землі протягнути нині не вийде, оскільки це потягне за собою ймовірний крах діючої української влади. І акценти вимог було дещо зміщено у бік банківської системи, де закручується інтрига навколо повернення "Приватбанку" його колишньому власнику Ігорю Коломойському.

Але з'ясувалося, що з провалом плану приватизації землі не готові змиритись інші сектори випливу, які, виявляється, також сильно розраховували отримати свої зиски від відкриття доступу до продажу землі.

Йдеться, передусім, про так зване внутрішнє аграрне лобі, яке хоче отримати можливість викупити у сьогоднішніх власників та держави земельні наділи по максимально низькій ціні. Реформу було виписано таким чином, що у найвигіднішій ситуації опинялися нинішні латифундисти (і байдуже чи вони вітчизняні, чи іноземні, оскільки всеодно перебувають у залежності від іноземних корпорацій). Для них створюються тепличні умови: їм не потрібно викладати відразу великі суми грошей за ділянки, адже в них з'являється як мінімум чотири роки ексклюзивних прав, коли вони зможуть придбавати ділянки сільськогосподарської землі без конкуренції. Протягом цього часу зародковий ринок землі через відсутність попиту, забезпеченого грошима, можна опустити до мінімуму і реалізувати "опціон" по найнижчій ціні.

Коли стало очевидним, що тиск з боку Заходу щодо ухвалення земельної реформи слабне, місцеві діячі почали продавлювати її самотужки. 

Відповідно до проекту, автором якого э керівник аграрного комітету ВР Микола Сольський, в низку законів вносяться зміни, якими скасовується мораторій на продаж с/г земель і встановлюються правила функціонування ринку землі, які буде введено в дію з 1 січня наступного року.

За нормами проекту переважне право на придбання великих обсягів землі матимуть компанії, які зараз орендують ці наділи. 

Комітетський інструмент

Слід пояснити, що на передовій боротьби за землю з боку так званих аграрних баронів опинився такий собі Микола Сольський – депутат від "Слуги народу" і керівник аграрного комітету Верховної Ради. Саме цей достойник був рушієм скандалу щодо проведення "підпільного" засідання його комітету, коли на розгляд парламенту було винесено найодіозніший проект реформи з-поміж більше ніж десятка різних варіантів.

Рішення комітету, яким було відкрито шлях до винесення питання у зал Верховної Ради, відбулося швидше як сороміцький акт, аніж як законодавча процедура. Нагадаємо, сталося це 11 листопада. Комітет з питань аграрної та земельної політики, який є профільним для цього законопроекту, мав 18 жовтня, о 14:30 зібратись, аби розглянути всі проекти по ринку землі. Але раптово виявилося, що о 9:00 вже відбулося засідання, на яке прийшли переважно представники фракції правлячої партії і погодили владний проект.

Після того, як такий "договорнячок" став відомим, Захищати своє рішення автори вирішили у спосіб, який застосував колись "блакитний злодюжка" Альхен у "12 стільцях": коли тебе запитують про зниклі стільці чи факап з Джокером, потрібно, мовчати, сором'язливо опускати оченятка, легенько червоніти і махати ручкою.

І ось тепер, коли впритул наблизилося друге читання законопректу щодо землі, а від депутатів надійшло більше ніж 4000 правок, Сольському потрібно якомога швидше "відшити" всі ці пропозиції, аби залишити недоторканою істинну суть проекту. І для цього на арену запросили підзабутих акторів українського політичного балагану, які вже досить тривалий час прозябають у маргінезі - "свободівців" Тягнибока. Для них будь-який спосіб нагадати про себе - це шанс знову вскочити у потяг під назвою "українська політика". Тож підряд на виконання недавньої "акції залякування" в аграрному комітеті вони взяли особливо не вагаючись.

"Махач", який влаштували свободівці Леонов, Кайда та Мірошниченко після засідання аграрного комітету мав на меті єдине: виправдати наступне за цим посилення режиму засідання комітету, коли Сольському та його адептам вдасться сформувати до другого читання такий проект закону, який відповідатиме прагненням його ініціаторів.

Можливо такий план і міг спрацювати, але заклялклі у безкінечній серії скандалів нардепи від "Слуги народу" вже мало в кого викликають співчуття і розуміння. Тож навіть струс мозку нардепа Богданця, який після цієї сварки зліг у Феофанію, викликав у суспільстві лише розуміння справедливості відплати, яку цей раніше судимий нардеп отримав за свої вуличні подвиги. Тож закритого режиму засідання комітету домогтися все ж не вдалося і довелося знову переносити.

Хто такий Сольський

Це очевидне питання виникає в кожного, хто так чи інакше потрапляє в курс справи щодо землі і танців навколо неї. Та наполегливість, з якою цей слуга народу намагається у будь-який спосіб протягнути земельну реформу, змушують шукати істинні мотиви такої поведінки.

Насправді про те, хто такий Сольський та про його прямий зв'язок з Андрієм Богданом та їхній спільний аграрний інтерес журналісти Depo.ua вже неодноразово повідомляли.

Читайте також: "Аграрний клан": Хто такий "Слуга народу" Сольський, якого називають бізнес-партнером Богдана

Відомо, що Сольський є однокашником Андрія Богдана по Львівському універу, який нардеп закінчив через два роки після нинішнього голови ОП. 

Із 2007 року Сольський почав займатися аграрним бізнесом: він стає співзасновником "Українського Аграрного Холдингу" (УАХ). За даними з відкритих джерел, є засновником семи та бенефіціаром 10 підприємств, що займаються агробізнесом (частина з них на цей час припинила діяльність). УАХ – група компаній, що спеціалізуються на вирощуванні зернових, молочному тваринництві, послугах елеваторів і залізничних перевезеннях зернових культур. За відкритими даними, до структури УАХ входять: СТОВ "Агро-Лучки", Берегівське хлібоприймальне підприємство (ХПП) і елеватор "Батьово" на Закарпатті, ТОВ "Наташа-Агро" і "Рожнівка-Агро", Носівське і Малодівицьке ХПП у Чернігівській області, а також залізничне транспортно-експедиційне підприємство "Промвагонтранс". Земельний банк УАХ складає близько 51 тис. га (станом на 2017 рік). Працює в Чернігівській, Закарпатській, Київській і Полтавській областях.

Світло на рушійні механізми політичної кар’єри Сольського може пролити перелік його бізнес-партнерів у сільськогосподарських активах. А такими партнерами є юрист зі Львова, колишній заступник голови Секретаріату президента Віктора Ющенка у 2006-2009 рр., а нині керуючий партнер адвокатської фірми "Пукшин і Партнери", член комісії з питань правової реформи при президенті Володимирі Зеленському Ігор Пукшин, керівник Офісу президента Зеленського Андрій Богдан (натепер з учасників більшості підприємств вийшов) і син екс-голови Конституційного суду України, бізнес-партнер і екс-співвласник адвокатської фірми "Пукшин і партнери" Олександр Баулін.

Зокрема, одна з компаній холдингу УАХ, "Агро-Лучки", розташована в Мукачівському районі на Закарпатті і заснована 2000 року. Від жовтня 2017 року до числа її засновників, разом із Сольським, увійшли Андрій Богдан (станом на квітень 2018 року вже не мав відношення до компанії), Ігор Пукшин, Олександр Баулін і екс-голова Державної судової адміністрації часів Віктора Януковича Руслан Кирилюк.

Всі ці люди давно знайомі між собою і мають давню історію співпраці. 1999 року разом з однокурсником Олексієм Резніковим та Сергієм Власенком (майбутній нардеп кількох скликань від "Батьківщини") Пукшин створив юридичну компанію "Правіс". До неї на початку 2000-х зі Львова приїхав на роботу Богдан, батько якого був викладачем у Пукшина, Резнікова і Власенка. Далі Богдан перейшов працювати до фірми "Пукшин і партнери".

Про тісні стосунки Сольського з Богданом свідчить і присутність "аграрного" нардепа на фешенебельному французькому курорті Сен-Тропе, де 24 серпня ц.р. пройшло весілля колишнього народного депутата, впливового у юридичній сфері Андрія Довбенка, і де був присутній Андрій Богдан.

Якщо говорити прямо, то Сольський і Богдан фактично є представниками потужного аграрного лобі, якому насправді байдуже на забаганки іноземних поборників відкриття ринку землі. Їх цікавить можливість отримати у власність якомога більше угідь. Причому - по найменшій ціні. Саме цій меті і слугує, як ми вже зазначали вище, лобійований ними законопроект.

Суть цієї оборудки зрозуміла нещодавно і лідерка "Батьківщини" Юлія Тимошенко, яка нарешті cклала "два плюс два" і зрозуміла, що "пан Сольський, який сьогодні очолює аграрний комітет, одночасно управляє, його компанія, майже 50 тисячами гектарів землі". І висунула вимогу розглянути конфлікт інтересів пана Сольського і відсторонити його від посади голови комітету "на період взагалі розгляду питання про долю української землі".

Залишилося тепер ще й діючому президенту зрозуміти "прикол" і здійснити кроки на упередження цієї масштабної афери - раптом він ще має важелі впливу на свою безмежно зажерливу, як виявилося, команду.

Читайте також: Земельний бліцкриг: За якими маніпуляціями Зеленський ховає небезпеки ринку землі

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"