Мобілізація у 2024 році: По-доброму або по-поганому

Мар’яна Безугла вкинула в мережу провокаційних пост, що, на її думку, треба робити з військовозобов’язаними, які не хочуть повертатися додому. Поки всі обговорюють долю втікачів, за кадром лишається інший допис депутатки. Про мобілізаційні нововведення

Політичний оглядач
Мобілізація у 2024 році: По-доброму або…
Роздача повісток на блок посту. Фото: Суспільне Чернігів

Ухилянт, геть з України! Бздура, яка має багато прихильників

Отже, Безугла запропонувала радикально закрити двері перед військовозобов’язаними українцями, які в чи той спосіб втекли з Батьківщини – відібрати в них громадянство і заарештувати активи. Чим очікувано розділила користувачів мереж на прихильників та противників її ідеї. Перші ставлять ухилянтів-утікачів на один бік зі зрадниками, другі ж ініціативу Безуглої називають неконституційною та такою, що розколює суспільство. Є ще треті, які жартують: зараз ухилянти кинуться переписувати майно на рідню, щоб не забрали.    

Щоб багато про це не говорити, зауважимо на трьох моментах. Перший: раніше депутати також пропонували влаштувати перевірки та придумати покарання для тих, хто накивав п’ятами з України за час повномасштабного вторгнення і не повернувся. Але нічого з того не вийшло. Нічого не вийде і зараз, адже бездоказово людину позбавити чогось, особливо громадянства, неможливо. А щоб були причини – необхідні серйозні перевірки, в який спосіб військовозобов’язані отримували білі білети або виїхали в один бік по системі "Шлях". Такі перевірки виведуть на самих себе: доведеться саджати в тюрму сотні державних чиновників, лікарів, членів ВЛК і так далі.

Другий момент: "слуги" не хочуть позбавити мандатів депутатів забороненої ОПЗЖ, навіть тих, хто жодного разу з початку війни не повертався в Україну, а тут – відібрати громадянство у десятків тисяч. Повна нісенітниця. Третій момент – допис борчині із головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним нагадує технологію відволікання уваги від куди більш суттєвих тем для обговорення, а саме депутатських пропозицій щодо внесення змін у процес мобілізації. Завісу над ними привідкрила також Безугла. Але в цьому її дописі немає епатажу. Навіть у відповідях під коментарями до посту. А там є і дуже різкі.

Вірю в ЗСУ чи служу в ЗСУ? Як українців мобілізуватимуть по-новому

Про те, що депутати готують зміни до мобілізаційних законів, стало відомо ще в листопаді. Час від часу від різних спікерів в інформпростір вкидалися повідомлення про новели. Приміром, широко обговорювалося, що всі військовозобов’язані ходитимуть не лише з паспортами, а й із військовими квитками чи приписними посвідченнями. Що розширять коло осіб, які матимуть право вручати повістки. Або що ухилянтам блокуватимуть банківські рахунки. Днями міністр оборони Рустем Умєров ошелешив: повістки матимуть право підписувати сільські голови. Здійнялася хвиля невдоволення. Мовляв, тепер побільшає терактів на кшталт того, який стався в селі на Закарпатті, бо сільські голови роздаватимуть повістки не друзям, а своїм ворогам. Зрештою багато крапок над "і" розставив допис Безуглої. Багато, але не всі. Бо, по-перше, зміни ще не прийняті, по-друге, частина нововведень ще обговорюється, по-третє, варіант законопроекту, який виноситиметься на голосування, все ж має представляти не Безугла, а фігура не така контраверсійна для суспільства. Але в якості громовідводу, щоб зібрати, так би мовити, на собі весь негатив, а заодно з коментарів почерпнути розумні пропозиції, ця народна депутатка цілком годиться.

Отже, з її посту виділимо найцікавіше. Перше: місцеві державні органи та адміністрації зобов’яжуть займатися мобілізацією, а не сприяти їй, як сьогодні. Тобто сільських голів таки зобов’яжуть підписувати повістки. Вони цього не прагнуть, бо матимуть великий клопіт: вручати повістку доведеться не просто односельцю, а й своїм рідним, кумам, сусідам. Якщо будуть у своїх діях вибірковими, тоді порушуватимуть закон.

Друге: скасовується строкова служба та з 27 до 25 років скорочується вік для мобілізації. Молодь від 18 до 25 років обов’язково проходитиме базовий вишкіл протягом 3 місяців. Скорочення віку для мобілізації досі залишалося каменем спотикання, хоча тільки так можна було б збільшити мобілізаційний ресурс приблизно на 150 тис. осіб. Очевидно, на думку депутатів усе ж вплинули заяви військових, що воювати з немолодими солдатами складно через їхній загальний фізичний стан, тому армія потребує омолодження. Зменшення віку для мобілізації – непопулярний крок, але вимушений. Відповідний закон Верховна Рада ухвалила ще в травні, але він досі не підписаний Володимиром Зеленським. 

Третє: під мобілізацію потрапляють жінки. Рік тому облікувати жінок у ТЦК також пропонували, але наразилися на хвилю обурення, після чого окреслили спеціальності, фахівчинь з яких потребує армія. Зрештою взагалі спустили цю тему на гальмах. Зараз законотворці планують зробити для жінок військовий облік на рівні з чоловіками, також жінки мають проходити базову загальновійськову підготовку. На бойові посади залучатимуться добровільно.

Четверте: нові обов’язки військовослужбовців та обмеження прав ухилянтів. Окрім ТЦК військовозобов’язані можуть уточнити свої дані в ЦНАПах, звідки обіцяють відразу не мобілізовувати. Багатьох прийти до військкомату зупиняв страх, у ЦНАП прийти не так страшно. Також, очевидно, посилять відповідальність роботодавців. Військовозобов’язані мають надати їм свої дані, а з тих питатимуть, якщо ці дані приховуватимуться. Ну й іще одне нововведення – військовий квиток таки доведеться із собою носити.

Що розуміється під обмеженням прав ухилянтів, Безугла не розшифрувала. Але у держави вистачає інструментів, щоб ускладнити життя громадянам, які відмовляються віддавати обов’язок Вітчизні. Можливо, дійсно йдеться про карткові рахунки. А от пункт про посилення участі національної поліції зрозумілий і без уточнень. Зараз активізувалися рейди та облави в спортклубах і ресторанах. Щоб співробітники ТЦК не витрачали час на такі походи, з дозором і повістками ходитиме поліція. Крім того, варто очікувати застосування поліцейських заходів до тих співгромадян, які чинитимуть опір при отриманні повістки чи мобілізації.

П’яте: пропонуються зміни до відстрочок. Найцікавіші, які стосуються державних службовців. По-перше, відстрочки стосуються тільки діючих нардепів. Мабуть, щоб був стимул не складати мандат, бо "депутатопад" просто став пошестю. По-друге, на військовий облік стануть поліцейські, співробітники БЕБ, пенітенціарної служби. Мобілізація поліцейських – популістська тема. Зменшення правоохоронців на наших вулицях поряд зі зростанням криміногенної обстановки гратиме на руку ворогу. Але у суспільстві є запит на мобілізацію співробітників поліції. Очевидно, в цьому питанні шукатимуть золоту середину: перебування на військовому обліку не означатиме, що копів відправлять на передову. А от мобілізація ще однієї нелюбимої українцями групи співвітчизників, держслужбовців, які переважно мають бронь, поки обговорюється.

Шосте: категорія "обмежено придатний" ліквідується. Тобто – або придатний до служби, або ні. Обмежена придатність була корупційною годівничкою для ВЛК та воєнкомів. Отже, розумники, які купили собі хворобу по цій категорії, лишаються біля розбитого корита. Ще коли накочувалися інформаційні хвилі про нечистих на руку воєнкомів, влада збиралася влаштувати перевірки рішень ВЛК, які давали відстрочку від служби чи взагалі виписували білий квиток. Проте масових перевірок так і не було. Можливо, після того, коли обмежено придатні ухилянти перейдуть в категорію придатних, є сенс таки перевірити рішення ВЛК по списаним особам.

Окремо Безугла описала нововведення, які стосуються соціального захисту військових. Там немає слова "демобілізація", через що в коментарях депутатку захейтили активні дописувачі, які вимагають демобілізації оборонців, котрі на фронті вже протягом 18 місяців. Це ще одна дуже дражлива тема для суспільства і, як бачимо в оприлюдненому Безуглою законопроекті, депутати пропонують вирішити її за рахунок збільшення відпусток. Проте тут слід розуміти: поки ЗСУ не поповняться новобранцями, проблема лишатиметься у підвішеному стані.

Як українці сміялися над чмобіками замість морально готуватися воювати

Загалом маємо два можливих підходи до мобілізації. Діяти максимально жорстко та швидко, адже без мобілізації значного ресурсу вистояти на фронті ЗСУ буде дедалі важче, оскільки свою справу робить втома та втрати. Або займатися мобілізацією без облав і примусу, але для цього необхідно змінити тло, на якому вона триватиме. Очільник ГУР Кирило Буданов пояснює: "Треба відкидати такі думки, що від мобілізації можна відійти. Не можна. Сукупно Сили оборони України зараз складають 1,1 млн людей. Ніякий рекрутинг такі обсяги покрити не може. У нас немає стільки людей, охочих робити будь-що. Я вже не кажу про те, щоб воювати. А це ж поточне. Будуть втрати, і цю кількість треба тримати постійно". Протягом останніх півроку, і Depo.ua цьому приділяв особливу увагу, для дуже багатьох українців війна стала чимось далеким, що їх точно не зачепить. Через це, власне, і загострився конфлікт між тими, хто воює і членами їхніх родин, і тими, хто від війни "втомився". Держава в такій ситуації має бути на боці перших. Без них просто не буде самої держави. Це головний аргумент прихильників жорсткої мобілізації: якщо зараз не схаменутися з поповненням армії людським ресурсом, то ще півроку, і плани путіна, описані у Bild, виглядатимуть реалістичними.

Тобто гратися у соціальну справедливість ще можна було навесні чи влітку, зараз доведеться проводити мобілізацію без оглядки на репутаційні збитки влади. Рік назад у нас сміялися з російських чмобіків, яких висмикнули з мирного життя і кинули на війну. Ну що вони там навоюють без мотивації? А потрібно було не сміятися, а готуватися до проведення мобілізації за умов, коли добровольців уже не буде вистачати.

Очевидно, що лише рекрутингу буде мало. Найбільше армія потребує піхотинців, та навряд чи для запису в піхоту вишиковуватимуться черги бажаючих. Тому без постійної мобілізації нічого не вийде. Інша справа, як провести її так, щоб у суспільстві не було невдоволення. Ні, не самою мобілізацією, а тим, що знову хтось її уникне за гроші. То ж паралельно з мобілізацією по-новому варто очікувати гучних викриттів, в яких фігуруватимуть певні статусні ухилянти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme