Торги за крісло: Як Зеленський вирішить проблему Саакашвілі

Міхеїл Саакашвілі похизувався, що отримав від Володимира Зеленського пропозицію стати новим віце-прем'єром України. Він двічі зустрічався зі "слугами народу", говорив про наявність голосів, але зараз ситуація важка

Економічний і політичний оглядач
Торги за крісло: Як Зеленський вирішить…
Фото: EPA

За інформацією наших джерел, за призначення колишнього президента Грузії та екс-очільника Одещини Міхеїла Саакашвілі новим віце-прем'єром України із питань реформ готові проголосувати 98 депутатів. Проти Саакашвілі виступають: "Європейська Солідарність", "Батьківщина", ОПЗЖ, частина "Слуги народу", особисто спікер парламенту Дмитро Разумков, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Позиція "Голосу" ще невідома. "Довіра" буцімто голоси дасть. У "Слузі" ж думки розділилися. Втім, наразі і симпатики Саакашвілі бачать, що висувати його кандидатуру на голосування немає сенсу і вже озвучують, що місце грузина – на Банковій. 

"Я переконана, що Міхеїл Саакашвілі знайде своє місце і ми справді будемо йому дякувати за його енергію, яку він готовий вкладати й розбудовувати нашу державу. Так, дійсно, що для нього буде краще та ефективніше зайняти місце в Офісі президента", – зазначила нардепка зі "Слуги" Ірина Верещук.  На її думку, на заваді призначенню Саакашвілі в уряд стануть не симпатії, а юридичні чинники. Йдеться про ст. 7м закону України про Кабмін, відповідно до якої "не може бути призначена на посаду члена Кабінету Міністрів України особа, яка має судимість, не погашену або не зняту в установленому законом порядку".

У випадку Саакашвілі наявність кількох заочних вироків, а точніше, "приховування судимості" у Грузії вже стало приводом для позбавлення його громадянства за часів Петра Порошенка. І зараз схожий привід висувають як офіційну причину недпуску Саакашвілі вже в український уряд. При цьому дивно припускати, що Зеленський та його команда не підозрювали про можливу юридичну колізію.

Голова Офісу президента Андрій Єрмак намагається нейтралізувати негатив для Зеленського і перебрати на себе ініціативу у грі з Саакашвілі. Так, Єрмак зазначає, що вчився з Саакашвілі в одному виші, але ідея запросити його в уряд – такий собі продукт колективного розуму і не була "озвучена кимось одним". 

Тим часом в експертному середовищі обговорюються різні причини чергової появи Саакашвілі на політичній арені. За однією з версій, реінкарнація політика виконувала роль такої собі інформаційної бомби, що заглушила невдоволення частини суспільства та політичної еліти відставкою Нефьодова і Верланова. Втім, бомба вибухнула занадто сильно – Саакашвілі нашумів у медіа, і тепер треба швидко вигадувати рішення вже нової проблеми. 

Сам Саакашвілі та його бенефіціари, вельми вірогідно, намагатимуться дотиснути Зеленського. Недаремно Міхо на тлі навіть на тлі останніх новин торочить, що "голоси зберуться", а він сам налаштований "дуже оптимістично". 

Читайте також: Звільнення Нефьодова і Верланова: Чому Банкова продовжує зачистку влади від "соросят"

З іншого боку, вся ця історія може бути спробою Андрія Єрмака створити "альтернативний уряд"– неформальний центр розробки і ухвалення рішень. І Саакашвілі у цій грі є фігурою штибу ексміністра фінансів Ігоря Уманського, який працює проти діючого уряду та Нацбанку на посаді радника голови ОП.

Можна припустити і мету цих дій: підготовка до переформатування нинішнього Кабміну, яке може відбутися вже цієї осені, коли нинішні міністри та прем'єр акумулюють на собі достатньо негативу для їх безболісної заміни. Як вже писали журналісти Depo.ua, сам Єрмак на посади в "третьому урядові Зеленського", поза сумнівами, не претендуватиме, бо йому вистачить роботи і в нинішньому статусі. Але подбати про наявність у новому Кабміні "своїх міністрів" йому ніхто не заважає - це виглядає логічно.

Частину шляху до кадрового посилення ОП вже пройдено. У середині березня Юлію Соколовську, разом з усім урядом Олексія Гончарука звільнену з посади міністра соціальної політики, призначено заступницею керівника президентського офісу. Лишається дочекатися посилення фінансового блоку Банкової з приходом Уманського і появи куратора силового блоку – і формування "тіньового уряду"можна вважати в певній мірі завершеним. При цьому новий етап кар'єри Саакашвілі може цілком завершитися на посаді радника, що завдяки своїм здібностям створювати інформаційний галас навколо будь-якого приводу буде привертати увагу до дій та "ефективності" нової "команди Єрмака". Хоча, звісно ж, пообіцяють Міхеїлу при цьому стрімке кар'єрне зростання. 

Тим паче, що певну роль у владі для екслідера Грузії у Зеленського могли передбачати вже давно. Ще рік тому, у травні 2019-го, одним з перших рішень Зеленського-президента стало повернення Саакашвілі громадянства України. Новий президент пояснив це прагненням до справедливості. Саакашвілі ж закликав однопартійців із "Руху нових сил" підтримати "Слугу народу" на позачергових виборах до Верховної Ради. Він і сам балотувався у депутати за списком своєї партії, та без успіху, закликавши згодом підтримати "Слугу народу".

Майже рік перебував Саакашвілі поза активною політичною діяльністю, виринаючи останнім часом переважно на телеканалах із пулу мільярдера Ріната Ахметова. І от його карту вирішили нарешті розіграти. Втім, наразі незрозуміло, чиїм джокером виявиться мандрівний політик. 

Читайте також: "Слуги" проти: Де Саакашвілі шукатиме підтримку свого камбеку

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme