"Слуги" проти: Де Саакашвілі шукатиме підтримку свого камбеку

Сьогоднішній виступ Міхеїла Саакашвілі на засіданні фракції "Слуга народу" не справив належного враження на монобільшість: голосів за призначення експрезидента Грузії в уряд України "головним по реформах" немає. Тим часом фантазії Банкової у питаннях добору кадрів стають дедалі більш вибагливими

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Слуги" проти: Де Саакашвілі шукатиме пі…

Міхеїлу Саакашвілі не вдалося переконати достатню кількість членів фракції "Слуга народу" підтримати його призначення віцепрем’єром з питань реформ. Про це в соцмережах пишуть представники фракції, які були присутні на зустрічі з колишнім грузинським лідером сьогодні у бізнес-центрі "Парковий". Тепер Саакашвілі муситиме зустрічатися і з рештою фракцій і груп парламенту, щоб спробувати відшукати там своїх прихованих симпатиків.

Нагадаємо, про можливість призначення колишнього глави Одеської облдержадміністрації заступником прем’єра заговорили цієї середи, 22 квітня, коли це питання почали активно обговорювати у внутрішніх чатах фракції "Слуги народу". Вже в обід того ж дня через свою сторінку у Фейсбук Саакашвілі заявив, що для нього "велика честь отримати від президента Зеленського пропозицію стати віце-прем'єром уряду України з питань реформ". А також що він уже мав "змістовну і корисну розмову з прем'єр-міністром Шмигалем, протягом якої ми детально обговорили всі питання, пов'язані з моєю можливою роботою в уряді".

"Хімія" у відносинах між шостим президентом України і його колишнім грузинським колегою з’явилася не зненацька. Ще рік тому, у травні 2019-го, одним з перших рішень Зеленського-президента стало повернення Саакашвілі громадянства України, яке у того забрав "попередник" Петро Порошенко, за якого 2018 року Міхеїла Ніколозовича видворили за межі нашої держави (Верховний суд визнав відповідні дії правоохоронців і прикордонників незаконними). Зеленський пояснив це прагненням до справедливості. Екс-одесит повернувся до Києва і закликав однопартійців із "Руху нових сил" підтримати "Слугу народу" на позачергових виборах до Верховної Ради. Він і сам балотувався у депутати за списком своєї партії, та без успіху.

Майже рік перебував Саакашвілі поза активною політичною діяльністю, виринаючи останнім часом переважно на телеканалах із пулу мільярдера Ріната Ахметова. І от надійшла несподівана пропозиція увійти до уряду. Та на заваді стала відсутність необхідних 226 голосів у Раді. Хоча сьогоднішню зустріч із "слугами" у себе у Фейсбук екс-очільник Одещини оцінив вельми оптимістично, це може виявитися лише вмінням тримати обличчя.

Перед початком зустрічі з депутатами Саакашвілі повідомив журналістів, що Зеленський доручив йому "займатися переговорами з Міжнародним валютним фондом", бо у нього є "великий досвід переговорів з цією організацією", і що він "за інтеграцію в Європу, але на наших умовах, а не на умовах якихось бюрократів".

Розповідаючи нардепам про свою програму, експрезидент Грузії заявив, що потрібно прискорити перетворення, які почав Зеленський, посилити роботу з парламентом, просувати реформи і максимально звільнити від тиску український бізнес.

Саакашвілі таки вдалося вразити декого зі "слуг" харизмою.

Із неординарним політиком залюбки робили селфі після фракції. Під час якої нардепи ставили експрезидентові Грузії чимало запитань. Член комітету ВР з питань регламенту Павло Фролов поділився подробицями у Фейсбук:

 

Та за підсумками спілкування питання згоди на це призначення на голосування не ставили, навіть у сигнальному форматі. Тож потенційному "міністру з розвитку України" доведеться йти по голоси і до інших фракцій Ради. Де він може знайти "приховані резерви"? Незважаючи на попереднє взаємовигідне спілкування (особливо часів протестних акцій періоду президентства Порошенка), підтримати кандидатуру Саакашвілі на віцепрем’єра сьогодні навряд чи готовий мільярдер Ігор Коломойський, а відтак і контрольовані ним нардепи-"слуги" та депутатська група "За майбутнє". Для чого олігарху така слабо контрольована фігура в уряді, коли під питанням залишається отримання справжніх дивідендів від приходу "влади нових облич". У цій делікатній справі важлива тиша, а це щось протилежне до звичної манери роботи Саакашвілі.

Наївно – знов-таки, попри давню історію відносин – розраховувати на голоси і від фракції "Батьківщина", адже Юлія Тимошенко, за чутками, що циркулюють політичними кулуарами, останніми місяцями виявляє повагу до побажань олігарха з Дніпра.

Не варто Саакашвілі сподіватися і на підтримку "Опозиційної платформи – За життя". Хіба що група Сергія Львочкіна знов зіграє у свою гру та, як це часами траплялося раніше, трохи допоможе Банковій реалізувати її плани.

Натомість вкотре підтримати побажання президента Зеленського здатна група "Довіра", контроль над якою приписують молодому аграрному мільярдерові Андрію Веревському. Як і депутати, афільовані з Рінатом Ахметовим – якщо ініціатива з реінкарнацією Саакашвілі збігається з баченням людини, яка змагається з Коломойським за впливи на владу. Деякі оглядачі взагалі вважають появу колишнього одеського глави ОДА у кадрових розкладах Банкової ініціативою саме власника "Шахтаря", але підтвердження цьому поки немає.

Але у "Довіри" лише 17 "штиків", небагато голосів і у "пакеті Ахметова", тому реальність призначення Саакашвілі зводиться до кількості "слуг народу", яких переконають наступного тижня проголосувати за появу біля Дениса Шмигаля людини, здатної не просто продукувати піар і великий галас, але й конкурувати з нинішнім прем’єром за його посаду.

"Дотиснути" свою фракцію може спробувати глава Офісу президента Андрій Єрмак, якщо включення в актуальні розклади грузинсько-українського політика входить у його плани. Спостерігачі відзначають намагання Банкової сформувати подобу "альтернативного уряду" з прицілом на майбутні рокіровки у кріслах міністрів і одночасно обставити кабінет Шмигаля своїми кадрами.

Серед останніх потенційних призначенців – не лише раптово активований Саакашвілі, але й ексміністр внутрішніх справ Василь Цушко. На сайті Нацагенції з протидії корупції вчора з'явилася його декларація за 2019 рік як претендента на крісло заступника міністра фінансів. Раніше Цушко вмів бути корисним: ще 2007 року відіграв не останню роль у протистоянні тодішніх прем’єра Януковича і президента Ющенка. Був очільником Мінекономіки, головував у Антимонопольному комітеті. Мета, з якою дістають із нафталіну подібних діячів, стане більш зрозумілою за наступними діями керівників Банкової.

Звичайно, традиція видавати забуті обличчя за нові видається політичним моветоном. Адже такими темпами можна дійти і до Миколи Азарова, назвавши його, наприклад, творцем податкової системи України і наголосивши, що країна потребує досвідчених діячів. 

Що ж до політичних перспектив, кейс Саакашвілі продемонстрував, що у Володимира Зеленського немає можливості проводити своїх фаворитів через парламент. Тож наразі кадрові інтриги епохи "зелених" виходять на зовсім новий рівень. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme