Коронавірусна сесія Ради: Бюджет, нові міністри та битва за МВФ проти Коломойського

На сьогоднішній позачерговій сесії парламент збирається розглянути 13 питань

Економічний і політичний оглядач
Коронавірусна сесія Ради: Бюджет, нові м…

Вночі на сайті Верховної Ради з'явилося розпорядження спікера Разумкова про скликання позачергового засідання. Воно відбудеться сьогодні, в понеділок 30 березня о 14.00. З документу виходить, що Рада так і не відмовилася від намірів протягнути банківський закон, який називають "антиколомойським" і який є вимогою МВФ для видачі траншу.

Також парламентарі збираються розглянути низку інших законопроектів, спрямованих на боротьбу з коронавірусом та його соціальними наслідками. А також - вчергове поміняти кількох міністрів. Що потрапило до сьогоднішнього порядку денного - розбирає Depo.ua.

Проект Радуцького

Першим у списку Разумкова йде проект, яким депутати збираються визначити порядок лікування коронавірусу (COVID-19) у випадку його підтвердження в результаті тестування громадян.

Головною суттю цього закону є те, що лікарям дозволять використовувати для лікування пацієнтів як зареєстровані, так і незареєстровані в Україні лікарські засоби, які рекомендовані у Сполучених Штатів Америки, ЄС, Великій Британії,  Швейцарії, Японії, Австралії, Канаді Китаї та Ізраїлі.

Ці ліки можуть не мати у інструкції вказівок щодо застосування при (COVID-19), але урядами вказаних країн вважаються ефективними. 

У "мирний" час такий проект, враховуючи те, що він ламає усталені схеми використання ліків в Україні та з огляду на прізвище його головного автора, був би відразу справедливо віднесений до "схематозних". Адже він дозволяє заполонити український ринок нікому невідомими препаратами і дозволити на цьому неабияк нажитись імпортерам-фармацевтам. При тому, що вітчизняні виробники опиняться за бортом, а ринок захоплять закордонні фармкомпанії.

І станеться це на фоні того факту, що медичним світом поки що не підтверджено ефективності бодай якогось засобу у боротьбі з хворобою.

Але перед загрозою коронавірусу депутатам доведеться закрити очі на явний корупційний потенціал законопроекту і списати все на необхідність боротьби з пандемією. Ну а чи наживеться хтось під час цієї "чуми" - ми спостерігатимемо лише постфактум.

Як не дивно, але на цьому короткому проекті медична частина сьогоднішньої сесії буде вичерпаною і парламентарі відразу перейдуть до розподілу матеріальних благ: ані про реформу медицини, ані про переналаштування галузі під виклики пандемії коронавірусу депутатам більше сказати нічого.

Соцеконом

Дргуий пункт сьогоднішнього порядку денного передбачає ухвалення проекту щодо соціальних та економічних гарантій через поширення коронавірусу. Зі списку авторів законопроекту можна зроуміти, що ця чутлива тема є виграшною не лише для незахищених верств, що потрапили під удар карантину. А й для популістичних намірів політиків, які поставлять цей закон на службу власному медійно-політичному просуванню.

Аж 45 нардепів долучили свої прізвища до списку "добродійників". І серед них ми знаходимо навіть імена таких стовпів законодавчої думки та турботи про свій народ, як Шуфрич, Порошенко, Тимошенко та інших.

Отже проект №3275 передбачає, зокрема:

- податкові пільги для дрібних підприємців;

- спрощення виробництва та закупівель медичних товарів для боротьби з коронавірусом;

- тимчасове скасування ПДВ та ввізного мита для ліків та медичних виробів, що імпортуються з-за кордону;

- податкове та адміністративне послаблення для державної та комунальної медицини, спиртової галузі, виробників та імпортерів палива для реактивних двигунів, а також благодійників, що фінансуватимуть боротьбу з коронавірусом;

- заборону на час карантину так званої "великої приватизації";

- заборону банкам підвищувати процентну ставку по кредитам;

- введення у трудове законодавство поняття "дистанційна (надомна) робота;

- гарантії для працівників отримання не менше двох третин тарифної ставки на період простою підприємства через карантин;

- розширення можливості отримання допомоги по безробіттю - в тому числі і у період простою підприємств. Причому ця допомога здійснюватиметься централізовано, через роботодавця, який звернеться до відповідної служби з заявою. А не напряму, через звернення працівника до служби зайнятості.

- продовження виплат державної соціальної допомоги - без потреби подання необхідних документів.

Також нардепи запровадять посилення відповідальності за безпідставне підвищення цін та тарифів - особливо на ті товари та послуги, що є необхідними для боротьби з коронавірусом.

У сфері судочинства також відбудуться певні зміни. Так суддям дозволять проводити при розгляді кримінальних справ закриті судові засідання через загрозу поширення коронавірусу. Також буде дозволено брати участь у засіданнях шляхом відеоконференції з домашнього компьютера чи особистого смартфона.

Цивільне судочинство взагалі "поставлять на паузу", продовживши процесуальні терміни на період дії карантину.

Медикам, що зайняті на роботах по боротьбі з коронавірусом, буде встановлено доплати у розмірі до 300% від їхньої зарплати (конкретний розмін визначатиме Кабінет міністрів).

Певні послаблення торкнуться і діяльності банків, акціонерних товариств та інших суб'єктів господарювання, для яких скаасують планові перевірки державними органами, а також відтермінують подання звітності.

Проектом №3271, який стоїть третім у порядку денному, у Кримінальний кодекс України введуть нову статтю з покаранням за незаконний експорт товарів протиепідемічного призначення. Максимальним покаранням за таку діяльність буде штраф у сумі до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Наступним, четвертим пунктом програми, стане проект №3276, яким буде змінено відповідно до вимог часу процедуру визначення суддів, які розглядатимуть кримінальні справи. 

Дистанційна Рада

Після цього депутати перейдуть до питань організації власної роботи на час карантину.

Так, зокрема, проектом №3277 депутатам дозволять проводити засідання парламентських комітетів та ухвалювати на них рішення методом відеоконференцій з приєднанням до засідання кожного депутата через його робочий планшет.

Буде також розглянуто проект постанови, якою депутати відправлять себе на роботу у комітети та фракції до завершення карантину. А анонсований раніше проект віце-спікера Стефанчука про дистанційне проведення пленарних засідань Рада на цьому позачерговому засіданні не розглядатиме.

Натомість керівництво Ради та уряду запропонує колегам розглянути кілька важливих кадрових питань Зокрема щодо звільнення щойно призначеного міністра фінансів Ігоря Уманського і призначення на посаду Сергія Марченка. А також заміни міністра охорони здоров'я Іллі Ємця на Максима Степанова і призначення Ольги Буславець у міненерго.

Бюджет

Важливим моментом сьогоднішнього порядку денного стане проект змін до держбюджету. Але на цей час у відкритому доступі цього документу немає, а про параметри змін можна судити лише з уривків інформації, що міститься у заявах представників освіти, культури, спорту та судової влади, яких найбільше торкнеться "коронавірусна економія".

Так, про несправедливість запланованих урізань вже заявили судді. Адже їх збраються позбавити мало не половини їхніх зарплат шляхом запровадження норми про зняття 40% зарплатні з тих бюджетників, хто отримує більше, ніж 47 тисяч на місяць. А це переважно представники суддівського сектору.

Також буде значне недоотримання по приватизації (скорочено в 25 разів), збільшені ліміти ФОПам, створений Стабілізаційний фонд. Фінальні зміни доступні тут

МВФ - в тренді

Нарешті останній, 13-й пункт порядку денного, свідчить, що влада не збирається відмовлятись від спроб протягнути банківський законопроект, який медіа називають "антиколомойським" через встановлення фактичної заборони на повернення олігарху колись належного йому Приватбанку.

Перепоною для розгляду цього проекту є те, що на сьогоднішній день не минув встановлений регламентом термін для подання альтернативних проектів. А відтак - є неможливим прийняти його вцілому. За чутками з владних коридорів спікеп Дмитро Разумков не хоче розгляду проекту з порушенням регламенту, як цього вимагає Офіс президента та уряд. Неухвалення цього та земельного законів може поставити хрест на планах влади отримати, за різними даними, до 8 млрд доларів від МВФ.

Тож у порядок денний включено проект рішення про скорочення термінів подання альтернативних проектів. Що, у разі ухвалення, дозволить розглятути та ухвалити суперечливий законопроект під час наступної позачергової сесії. І, за деякими відомостями, таку сесію збираються провести також сьогодні - відразу після завершення першої. Про такі плани оголосив керівник фракції "Слуги народу" Давид Арахамія вчора ввечері.

Нагадаємо, в урядовому проекті №3260 міститься велика кількість норм, які надто сильно схиляють баланс у спорах між державними установами та приватними власниками банків у бік державних інтересів. Банкірів, що намагатимуться судитись з державою, ставлять у досить безправне становище: їм обмежують і терміни, протягом яких вони зможуть оскаржувати дії владних структур, і підстави для звернення з позовами. А головно - сильно обрізають способи захисту прав банкірів, позбавляючи їх, наприклад, права вимагати повернення собі банківської установи.

А вкупі з загальним посиленням режиму задля щільного контролю за українськими банками, відбудеться і позбавлення Ігоря Коломойського шансів повернути собі Приватбанк.

Банківський законопроект є ключовою складовою вимог МВФ, пакет яких складається з цього та земельного законів. Саме вони є умовою отримання Україною безперцедентно великого траншу у кілька мільярдів доларів. В той же час деякі експерти бачають у цьому законодавчому "дуплеті" відкриття можливостей для втрати країною значної частини свої сільськогосподарських земель, оскільки саме банківська система є суб'єктом концентрації прав на землю, яку можуть поступово втрачати власники з числа українських громадян.

Як би там не було, а сьогоднішнє зібрання депутатів може стати прикладом того, як найвпливовіші групи щосили намагатимуться втиснути в можливо останнє засідання ВР максимальну кількість своїх забаганок. І цим визначити тренди перерозподілу матеріальних благ у цій державі на багато років уперед. Тож слідкуємо за руками наших обранців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme