Коронавірусна географія: Чому Західна Європа постраждала від інфекції сильніше, ніж Східна

Чимало країн перевалили через пік захворюваності на коронавірус, почали поволі знімати карантинні обмеження і підводити проміжні підсумки. Наразі експерти задаються питанням, чому Західну Європу вірус вразив більше, ніж Східну

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Коронавірусна географія: Чому Західна Єв…

Таким питанням задалися аналітики The Guardian. Зокрема, порівнявши дані захворюваності та смертності у сусідніх Словаччині та Австрії, побачили, що показники істотно відрізняються. При тому, що у Словаччині мешкає 5,45 млн людей, а в Австрії – 5,45, у першій країні зафіксовано 1429 випадків захворювання і 25 смертей, тоді як у другій показники становлять 15650 і 606 відповідно. Окрім США, саме західноєвропейські країни наразі очолюють рейтинг захворюваності: у ТОП-5 входять Іспанія, Велика Британія, Італія та Франція. 

Головною причиною аналітики називають той факт, що у більшості східноєвропейських країн карантинити почали значно раніше. На момент запровадження обмежень, зокрема, у Великій Британії було 359 смертей, в Іспанії – 55, у Франції – 48, у Греції – 17, в Австрії – 3, а в Чехії та Словаччині – жодної. У східній частині континенту вже бачили масштаби можливої катастрофи, зокрема, на прикладі Іспанії та Італії. А ще – усвідомлювали: якщо найбагатші країни світу не можуть впоратися з епідемією, система країн бідніших просто не витримає. Ситуація на Заході жахала не лише владу країн, а й безпосередньо громадян, які лояльніше ставилися до введення обмежувальних заходів. 

Втім, зазначений чинник – далеко не єдиний. Depo.ua звертає уваги на інші причини та нюанси, а також винятки із загальної східноєвропейської статистики. 

Популярність у туристів

За даними Всесвітньої туристичної організації за 2018 рік,  в десятку найвідвідуваніших європейських країн входять Франція, Іспанія, Італія, Німеччина та Велика Британія. Власне, саме ті країни, що найбільше постраждали від коронавіруса. І тут далася взнаки не лише велика кількість гостей із заражених країн, але і скупченість людей у центральних районах міст. 

До того ж, французи, британці, німці та італійці – у ТОП-10 націй у світі, що витрачають найбільше грошей на закордонні подорожі. 

При цьому густозаселеність міст – чинник не настільки важливий, адже в деяких східноєвропейських містах на одному квадратному метрі проживає  не менше людей, ніж у західних. Так, у сімці лідерів за цим показником – Барселона, Париж, польський Щецин, Брюссель, Афіни, Стокгольм та Софія. 

Середній вік націй і тести

Ще одне популярне пояснення якщо не кількості випадків, то летальності інфекції – середній вік населення у країнах, хоча з ним не все так однозначно. За статистикою, саме літні люди наражаються на найбільшу небезпеку, крім того, "молодий" імунітет частіше може впоратися з вірусом до того, як той почне шкодити організму. 

Але, за даними ООН, найбільша частка людей, старших 65 років серед європейських країн – в Італії, Фінляндії, Греції, Німеччині, Хорватії, Франції та Латвії. Себто, у переліку – не лише мешканці Заходу. Чехія тут – на доволі високій 16-й позиції, а Україна – на 32-й. 

Немало питань і до поширеного стереотипу про те, що у менш вражених країнах "просто менше тестують".  У десятці країн, де найбільше перевіряють, і справді Німеччина, Італія, Іспанія та Велика Британія.  Втім, показник летальності, наприклад, серед німців, – 4,18%. У Польщі він 4,93% (в Україні – 2,48%).  Тож якщо припустити, що німецька медична система за більшого навантаження працює десь так само ефективно, як і польська за більш помірного (до того ж, специфічних ліків від коронавіруса все ще немає), можна зробити висновок, що кількість непомічених випадків у Польщі хоч і більше, ніж в Німеччині, але не надто суттєво. 

Феномен Росії та Білорусі

В деяких країнах показники вибиваються за східноєвропейський "стандарт". Так, на Росії зараз до 0,115% населення хворіє або вже перехворіло на коронавірус, і останні дні крива захворюваності йде вгору.  Для порівняння, в Італії коронавірус діагностували у 0,35%, тоді як перші випадки в обох країнах зафіксували 31 січня.  При цьому, наприклад, у Польщі показник захворюваності – 0,039%, в Україні ж наближається до 0,0315%. 

При цьому Росія входить до ТОП-7 країн, мешканці яких найчастіше відвідують Китай.  Лише 3 лютого скасували прямий потяг "Москва – Пекін" – може, не надто пізно, але рейс міг стати вагом чинником небезпеки. Масові заходи у країні почали скасовувати лише з середини березня, а наприкінці цього місяця, згідно з наказом влади, припинили працювати підприємства. Але на той момент у країні вже було понад 1000 хворих. У російських містах закрили велику кількість станцій метро, але підземка продовжила перевозити пасажирів. Інколи – доволі жваво.  У Москві проблему поглибила пропускна система, через яку черги на транспорт утворювалися просто колосальні. 

Ще один "чемпіон" континенту за кількістю випадків – Білорусь. Тут, коронавірус зафіксували у 0,2% людей, при тому, що перший випадок підтвердили 28 лютого. У країні взагалі не збираються вводити карантин, а лідер країни Олександр Лукашенко твердить, що небезпеку перебільшують. При цьому летальність вірусу у країні становить 0,58%.

Подолали інфекцію

Визначає у Європі і протилежних прикладів. Себто, країн, що приборкали пандемію швидше за інших і вже виходять з зони турбулентності. Так, у Словенії перший випадок  зафіксували 4 березня, а наразі країна на черговому етапі послаблення карантину.  Наприклад, сьогодні у Словенії – 3 нових випадки коронавіруса. Це при тому, що вона межує з Італією, тож ризик масштабної епідемії був чималий.  Додамо, що за два тижні заразилося 0,07% – частка не така вже й мала, але темпи подолання спалаху все одно вражають. Цікаво, що масштабний карантин у країні запровадили через два тижня після діагностування інфекції у першого пацієнта. 

Фото: Wordometers

Майже впоралися з епідемією і в далекій від Східної Європи Ісландії.  На початку травня тут фіксують поодинокі випадки захворювання. В деякі ж дні приросту немає взагалі. 

Фото: Worldometers

У країні з населенням у 364 134 – 1799 випадків хвороби (заразилися 0,49%). Померли при цьому 10 людей (близько 0,56%). Швидку перемогу над інфекцією перш за все пояснюють масштабними перевірками, адже протестувати вдалося 13% ісландців. А ще – влада ретельно розслідувала історію контактів кожного випадку і ізолювала потенційно заражених. Ті ж, хто повертався з-за кордону, мав провести 14 діб на карантині. Зазначимо, що потоки було відносно легко контролювати, адже в країні лише один міжнародний аеропорт. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme