В Україні підрахували, хто найбільш вразливий до путінської пропаганди

Російській пропаганді найбільш схильні довіряти мешканці Сходу України, а от стать і освіта суттєво не впливають на сприйняття громадянами пропаганди
Depo.Влада
25 березня 2015 17:33
ФОТО: depo.ua

Такі результати соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), повідомляє depo.ua з посиланням на Крим "Реалії".

Дослідження показало, що середнє значення індексу результативності російської пропаганди (РРП) по Україні дорівнює 26 зі 100.

Найбільше вірять у російську пропаганду жителі Донецької (РРП - 50), Харківської (РРП - 50) та Одеської (РРП - 42) областей, найменше - мешканці Івано-Франківської (РРП - 6), Львівської (РРП - 8) та Волинської (РРП - 9) областей.

Генеральний директор КМІС Володимир Паніотто пояснив, що індекс вивели, оцінивши, наскільки людина згодна з найпоширенішими пропагандистських тезами.

"Є такий псевдологічний ланцюжок, який полягає в тому, що Майдан був організований американцями разом із націоналістами, в результаті Майдану до влади прийшли націоналісти, що загрожують російськомовному населенню України, Крим та Схід України були в небезпеці, Крим вдалося захистити, включивши його до складу Росії, а Схід повстав і хоче незалежності і гарантій безпеки, націоналісти, що незаконно прийшли до влади, почали війну зі своїм народом", - розповів про предмет дослідження Паніотто.

Соціологи дійшли висновків про фактори, які впливають на сприйняття громадянами України російської пропаганди, опитавши понад дві тисячі респондентів, що мешкають в 108 населених пунктах усіх областей України, окрім Криму, проте з урахуванням окупованих територій Донбасу. Зокрема, результати свідчать, що істотних відмінностей за статтю і віком немає: жінки (РРП - 28) трохи більше схильні до впливу російської пропаганди, ніж чоловіки (РРП - 25), а люди старші за 70 років (РРП - 29) дещо більше схильні до впливу ніж у середньому по Україні (РРП - 26).

Освіта теж не має суттєвого впливу: особи з вищою освітою (РРП-24) трохи менше зазнають впливу пропаганди, ніж в середньому по Україні (РРП - 26). Слід враховувати, що кореляція за цими параметрами є незначною.

"Ми говоримо, що люди з вищою освітою будуть більш критично ставитись до інформації, раціонально зважувати аргументи. Насправді, ситуація трохи складніша, тому розраховувати наперед на раціональність людей, які будуть самі розбиратись і докопуватись - теж є трохи перебільшенням", - зауважив експерт КМІС Антон Грушецький.

Загалом, за результати опитування КМІС, російським медіа в Україні повністю не довіряють - 59,8%, скоріше не довіряють - 20,6%, скоріше довіряють - 5,8% та повністю не довіряють - 3,1%, вагаються - 10,7% українців.