"Цуцик Путіна" та Burisma: Про що дебати Трампа та Байдена сигналізують Україні

Відбувся перший тур дебатів між головними кандидатами у президенти США – чинним лідером Дональдом Трампом і демократом та ексвіцепрезидентом Джо Байденом. У розмові, звісно ж, не обійшлося без України

Журналіст відділу "Життя"
"Цуцик Путіна" та Burisma: Про що дебати…
Фото: EPA

Американська преса характеризує дебати як найбільш емоційно заряжені ледь не за всю історію виборів. Учасники не потиснули руки один одному, а Трамп весь час переривав суперника. Так, що Байден навіть стріляв фразами "продовжуй тявкати, хлопче" та "ану замовкни вже".  Модератор дебатів Кріс Воллес неодноразово просив кандидатів не переривати один одного, і навіть зазначив, що Трамп, вочевидь, хоче бути ведучим, тому, можливо, їм слід помінятися місцями з діючим лідером. У ЗМІ вже підрахували, що чинний лідер перебив опонента понад 73 рази. 

Більшість тем виявилися прогнозованими – сперечалися, наприклад, щодо Obamacare та боротьби з коронавірусом. У медичній площині також знайшовся простір для спекуляцій. Трамп, зокрема, зазначив, що Байден завжди у масці, натякаючи, що його суперник не показує справжнє обличчя. 

Однією з найскандальніших для Трампа виявилася тема щодо антирасистських протестів у США. На запитання ведучого, чи хотів би він зараз засудити білих супрематистів та міліцейські групи, сказати, що вони мають лишатися осторонь і не примножувати насильства, Трамп відповів, що "хоче миру". Втім, "здебільшого, все, що він бачить, йде від лівого крила, а не від правого".  Також він додав, що "з Антифа треба щось робити, а це проблема лівих". 

Звісно ж, відповідь Трампа, якому було вкрай невигідно закликати правоохоронців не втручатися у хід протестів, хутко розігнали під соусом того, що президент відмовився засудити білий супрематизм. 

Втім, ще вищим градус протистояння був на звинуваченнях у співробітництві з Кремлем та обговоренні дражливих моментів у відносинах з Україною. 

Так, Байден назвав суперника "цуциком Путіна" через скандал із талібами, які начебто вбивали американських солдат за замовленням Кремля, а Білий дім на це ніяк не реагував. 

Трамп натомість зачепив тему $3,5 млн, які син Байдена Гантер начебто отримав від дружини ексмера Москви Юрія Лужкова Олени Батуріної.  Цей закид опонент заперечив кілька разів. Трамп додав, що Гантеру "платили $183 тис. на місяць при тому, що у нього не було досвіду у сфері енергетики. Це робила українська компанія".  На це Байден зазначив, що його син нічого поганого не робив. 

"У нього не було роботи, доки ти не став  пока ты не став віцепрезидентом. А після цього він заробив цілий капітал у Москві, Україні та Китаї", – не вгавався Трамп. 

Байден при цьому вирішив на "цуцику" не обмежитися і назвав суперника "маріонеткою Путіна". Мовляв, сам Байден, на відміну від нинішнього конкурента, протистояв господару Кремля на рівних. 

Саме Байдену глядачі шоу віддали умовну перемогу у першому раунді дебатів. Так, 60% учасників опитування CNN визнали, що демократ був сильнішим. Натомість 28% вважають, що переміг Трамп. 

Менш кричущу різницю продемонструвало дослідження  CBS News. 48% опитаних телеканалом віддали першість Байдену, 41% – Трампу, а 10% вважають, що політики були на рівних. 

Логічно, що Трампу було справді важче – як діючому лідеру, ще й під час доволі непростого періоду історії. Адже країна перебуває в рецесії і бореться з коронавірусом. Крива епідемії у США порівняно з липнем пішла вниз, але кількість хворих все одно зашкалює і за цим показником (щоправда, без врахування кількості мешканців) країна зберігає першість у світовому списку. І тут можна було б кивати на лиху долю, але реакція Білого дому на початку пандемії була далеко не взірцевою. А трампівське висловлювання про "просто грип" багато місяців залишається зброєю опонентів чинного лідера. 

Не додали балів режиму Трампа і антирасистські демонстрації, які затягнулися на понад 100 днів. І, як показали дебати, протестну тему завжди легко викрутити проти очільника Білого дому. Та й загалом на останній рік нинішньої каденції 45-го президента США скандальних історій вистачало. 

На думку аналітиків, на першому публічному спаррингу проти пана Дональда зіграло і те, що раніше він намагався виставити Джо Байдена застарим як для президентського крісла.  З його легкої руки до лідера демократів прилипло ім'я Сонний Джо – начебто Байден має схильність збиватися з думки і забувати, про що, власне, бесіда. Втім, жодних подібних проявів від Байдена глядачі не побачили. І це не тільки вибило неофіційний нібито козир з трампових рук, але й у певному сенсі виставило його брехуном – тим, хто виявився менш переконливим, ніж "сонний Джо". 

Тож готуватися до другого раунду протистояння Трампу доведеться з максимальною стараністю. І тут є певні ризиковані моменти для України. Адже навіть у перших дебатах кейс Гантера Байдена та Burisma затягнувся на цілий блок. Тож у подальших зіткненнях чинний лідер може намагатися розкрутити цю тему – домішуючи до діалогу версії та плітки. Адже якщо проти Трампа – помилки протягом усього президентського терміну, віцепрезидентство Байдена дещо забуте. Окрім історії з Burisma, якій політики не дають піти в небуття.  Її і намагатиметься знову розкрутити Трамп, навіть попри те, що кейс автоматично нагадує про скандальну розмову Трампа з Зеленським і розгляд справи щодо імпічменту.  Звісно ж, голосні заяви від кандидатів на головне крісло США як такі Україні не завадять. Псувати відносини на ділі чинна влада не буде принаймні до виборів. Втім, Україні варто бути готовою реагувати на різного штибу заяви і мати продуману стратегію публічного діалогу. аби потім не рахувати іміджеві та інші збитки у міжнародному вимірі. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme