Росіяни платили талібам за вбивство американців: Чому мовчав Трамп

Російська розвідка приплачувала талібам за вбивство американських військових. Дані про це Білий дім мав ще у лютому, проте ніяк на них не реагував

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Росіяни платили талібам за вбивство амер…

Така інформація від The New York Times не на жарт розбурхала американське суспільство. Адже йдеться не лише про злочинні дії чужої держави, але і про бездіяльність власної.

Зауважимо, що у резонансній публікації журналісти послалися на двох знайомих з ситуацією чиновників. Джерела стверджують, що першу доповідь про злочини росіян президент США Дональд Трамп отримав ще наприкінці лютого. Схожі дані оприлюднили CNN та Associated Press. Згідно з повідомленням, росіяни приплатили талібам, зокрема, за бомбардування американської військової автівки, в наслідок якого загинули троє американських моряків.  Нібито у березні відбулася зустріч керівників розвідки країни, на якій обговорювали можливі у даній ситуації дії, але Білий дім жодним чином не зреагував.  Інформацію збирали "у полях" – під час рейдів територією країни і розмов з місцевими мешканцями. 

Реакція на скандал серед американських політиків – найрізноманітніша, від гнівних тирад до гри у мовчанку. Так, прес-секретарка Білого дому Кейлі МакЕнані стверджує, що її президенту "персонально не звітували щодо справи" і це вся інформація, яку вона може оприлюднити на даний момент. Журналісти ж припускають, що у Трампа намагаються викрутитися з ситуації завдяки формальностям. Мовляв, Трамп надає перевагу вживу заслуховувати доповіді, і от саме усного звіту щодо кілерства росіян, можливо, і не було. 

У Раді національної безпеки США широко коментувати інформацію також відмовилися. При цьому шеф національної розвідки Джон Реткліфф запевнив, що з оприлюдненими у медіа даними працюють, хоча витік може серйозно завадити розслідуванню.  А близькі до Трампа політики наголошують, що оприлюднені дані доволі суперечливі, і самі розвідники не дійшли консенсусу щодо їхньої достовірності.  Крім того, у Раді нацбезпеки країни більше звикли працювати з цифровими даними, тож вважають "польові" джерела не надто надійними.  Але навіть попри це, за словами вже колишніх чиновників, дані такої важливості раніше в обов'яковому порядку передавалися президенту, адже розвідка вкрай рідко дізнається щось із стовідсотковою точністю.  

Розвідники скликали брифінг щодо резонансного питання, на якому, в тому числі, були присутні вісім конгресменів-республіканців. Деякі закликали до рішучих дій проти Росії, пише BBC.  

Члени палати представників Адам Кінзігер та Майкл МакКаул, які входять у Комітет зовнішніх справ, випустили спільну заяву. Мовляв, у разі підтвердження інформації =вони наполягатимуть, аби "адміністрація вжила рішучі та серйозні заходи, аби притягнути режим Путіна до відповідальності". 

Тим часом сам Дональд Трамп на сторінці у Twitter риторично закликав The New York Times назвати свої джерела. При цьому зауважив, що журналісти цього зробити не зможуть, адже такої людини не існує. 


 

У Кремлі інформацію щодо замовних вбивств прогнозовано спростували. 

"Вкотре ми можемо висловити жаль, що колись шановані і висококласні світові ЗМІ в останні роки не гребують публікувати фейки", – заявив прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков.

Не менш прогнозовано відреагували на публікацію у Талібані, заявивши, що повідомлення неправдиве, а "Ісламський емірат не є чиєюсь зброєю і не використовується для просування іноземних цілей". 

Приховані мотиви Трампа

Звісно, наразі неможна впевнено стверджувати, що до відома американського президента таки довели інформацію про замовні вбивства. Як нереально чітко окреслити доказовість та об'єм наданих даних, а рішучі заходи проти іншої країни неможливо починати на основі тверджень кількох малонадійних людей. Втім, скористатися найменшою можливістю і промовчати у відповідь на резонансні дані було цілком на руку американському президенту. 

По-перше, йому начебто донесли інформацію саме в той період, коли йшли кінцеві приготування до підписання мирної угоди з Талібаном, що відбулося в останній день зими. Нагадаємо, згідно з документом США зобов'язувалися поетапно виводити свій контингент з Афганістану. За планом, остаточно залишити країну американці мали протягом 14 місяців. Також мав відбутися обмін полоненими між Талібаном з одного боку та США і офіційною владою країни з іншого. 

При цьому у адміністрації Дональда Трампа відкрито визнавали, що не виключають подальших атак талібів на уряд країни, однак підкреслювали, що продовжувати кампанію для США сенсу немає. Натомість оприлюднення сенсаційних даних розвідки цей сенс легко створювало. Миритися ж з угрупуванням, яке, в тому числі, за гроші вбивало американських бійців видавалося б крамолою.  Тож проект, який підтримувала чимала частина виборців Трампа, провалився б. 

По-друге, діяти американському президенту потрібно було б у період, коли скандал навколо розгляду його імпічменту ледь починав стихати. Тож оприлюднення розвідданих могло спровокувати чергову хвилю народного гніву. Адже, за версією опонентів і  чималої кількості колишніх однодумців, пан Дональд з особистих інтересів затримував матеріальну допомогу Україні, яка саме Росії і протистояла.

З огляду на все це, Трамп міг запросто вирішити відкласти проблеми на потім або ж сподіватися, що дані загубляться у загальній інформаційній круговерті. 

Наслідки для США та України

Втім, "потім" настало і наразі президент США стоїть на тому, що ЗМІ країни поширюють фейки. І деякі можуть навіть йому повірити, адже більшість провідних ЗМІ країни, м'яко кажучи, – на прихильники політики чинного лідера. Але чимало користувачів соцмереж постять гнівні повідомлення, зточуючи відсотки з рейтингу Трампа. 

"Донні, от що ти робив, коли платили гроші за голови американських солдат. П'ять телефонних дзвінків Путіну і жодних дій", – йдеться в одному з таких повідомлень. 

У низці інших Трампа взагалі називають зрадником своєї країни. 

При цьому історія справедливо обурює не лише опонентів, а й потенційний електорат. Тож наразі головна надія Трампа – на інший інформаційний вибух, що розмиє сенсацію у сприйнятті американців. Мовляв, чутки жахливі, але ж неперевірені. 

Що ж до України, чергове окреслення образу Росії як ворога у сприйнятті американців нам на руку. Зокрема, інформація журналістів може полегшити прийняття нових санкцій проти "Північного потоку-2".  Тим паче, що група сенаторів вже запропонувала включити додаткові обмеження стосовно газопроводу на найближчий фінансовий рік. Та й загалом наразі Україні буде легше вести діалог із США – адже саме ми протистоїмо агресору, який (хай це і не зовсім доведено) організовував замовні вбивства американців. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme