Штрафи і хайп на пандемії: Що може наприймати Рада під прикриттям коронавірусу

В умовах карантину український парламент обіцяє не зупинятись

Економічний і політичний оглядач
Штрафи і хайп на пандемії: Що може напри…

Перед Верховною Радою постала дилема: або прикритись коронавірусом і перестати проводити пленарні засідання, або продовжити продукувати закони. Якщо народні обранці підуть другим шляхом, Україна, коли прокинеться після пандемії, ризикує побачити у своєму законодавстві багато турборежимного мороку, прогнозує Depo.ua.

Земля

Враховуючи, що питання організації ринку землі через одіозний проект з чотирма тисячами правок дедалі більше перестає хвилювати суспільство, у нардепів з'являється широке поле для маневру. Тому зацікавлені у просуванні цього проекту групи можуть скористатись політично- земельною апатією і спробувати забезпечити результативне голосування.

Але, схоже, в депутатському корпусі залишилось небагато охочих ризикувати здоров'ям заради чиєїсь амбіції організувати продаж сільськогосподарської землі. Вже зараз, коли триває перерва у пленарних засідання, активно обговорюється перспектива відправити парламент на загальний карантин і відкласти чергові пленарні засідання до квітня. 

17 березня, тобто вже завтра, коли має відбутись чергове загальне зібрання депутатів, вони планують розглянути питання зміни календарного плану своєї роботи. І головне питання - відкладення чергових пленарних засідань як мінімум до 14 квітня. Якщо депутати такий варіант погодять, то законопроект про землю відійде у віддалену перспективу.

Натомість з'явиться шанс для продовження практики позачергових засідань парламенту, які дозволяють Верховній Раді у надзвичайному режимі розглядати актуальні питання. Тих самих, що наразі загальмовані кількатисячними правками до закону про землю, і до розгляду яких у черговому режимі не можна братися до інших тем.

Але досвід вирішення актуальних питань на так званих позачергових засіданнях, як це відбулося до звільнення уряду Гончарука, призначення Шмигаля та висловлення недовіри генеральному прокурору Руслану Рябошапці, може спонукати нардепів відкласти завершення земельної епопеї і повирішувати нагальні питання у надзвичайно-позачерговому режимі. 

В той же час їхня зустріч завтра у залі під куполом для обміну думками та мікроорганізмами є фактично неминучою, оскільки змінити календарний план роботи депутати можуть виключно своїм голосуванням у парламентській залі.

Ситник

До моменту оголошення карантину і початку переходу країни у площину коронавірусу вважалося, що наступним питанням чергового позачергового засідання парламенту має стати зміна закону про Національне антикорупційне бюро України з подальшим звільненням зухвалого директора Артема Ситника з посади. 

Нагадаємо, що загрозою для кар'єрного майбутнього Ситника стала його неохайність та нерозбірливість в питаннях вибору спонсорів свого відпочинку. Що й вилилося в потрапляння у публічний простір інформації про відпочинок з родиною на Рівненщині та невнесення цих витрат відповідним чином до декларації. В результаті Ситник отримав рішення суду, яким його було визнано корупціонером і внесено у відповідний реєстр.

Але наступ пандемії, переключення всіх органів влади на подолання хвороби та паніки, створюють для "безсмертного" Ситника черговий привід пропетляти від, здавалося б, неминучої подорожі у загальновідомому пішому напрямку. Принаймні група підримки Ситника, яка ще зберігається у лавах "Слуги народу" та інших фракцій, апелюватиме до нерозумності вирішувати долю "якогось Ситника", коли вся країна перебуває під загрозою короноепідемії.

Але тим не менш навіть пандемія може не стати на заваді звільненню чи не найбільш зашквареного керівника українського правоохоронного органу, який у час епідемії гратиме основоположну роль у належному функціонуванні держави.

Читайте також: Звільнення Ситника: Яка процедура і хто очолить НАБУ

Коронавірус

Найбільшим регламентуючим документом щодо протистояння коронавірусу є рішення РНБО, яке своїм указом ввів у дію президент Володимир Зеленський. Йдеться про закриття кордонів та інші першочергові заходи. Але, наприклад, міністр охорони здоров'я Ілля Ємець вважає за необхідне долучитись до антикризового регулювання і Верховній Раді.

Міністр виступив за скликання позачергового засідання ВР для голосування за законопроект, який передбачає низку заходів задля захисту України від коронавірусної хвороби COVID-19. "Ми повинні захистити Україну від коронавірусу і мінімізувати поширення інфекції. Для цього треба об’єднатися всім гілкам влади та всім політичним силам. Настав час дієвих заходів, тому я пропоную скликати позачергове засідання Верховної Ради, на якому ухвалити відповідний закон", - заявив Ілля Ємець.

Зі зрозумілих на даний час пропозицій можна виділити закриття на період карантину закладів громадського харчування, торгово-розважальних центрів та навіть обмеження пересування громадян всередині країни. Плюс йтиметься, швидше за все, про перенаправлення грошових потоків на потреби медицини.

Доєдналося до пропозицій посилити режим дотримання карантину і міністерство внутрішніх Справ з МОЗ. Арсен Аваков вніс свої пропозиції. Стосуються вони, переважно, запровадження покарання за порушення карантину та санітарних норм. Так, штраф за порушення санітарних норм становитиме від 15 до 25 неоподатковуваних мінімумів (від 255 до 425 гривень). А за умисне приховування хворими небезпечною інфекцією джерела зараження та осіб, що були з ними в контакті, карається штрафом від 85 до 255 гривень.

Хочуть більшої дисциплінованості і від медиків. І в разі відмови лікарем обстежити пацієнта з симптомами або скаргами, що скидаються на прояви коронавіруса, силовики пропонують такому медику заплатити в бюджет від 170 до 425 гривень штрафу. У разі, якщо лікар відмовився лікувати людину, у якої підтверджений коронавірус, його покарають штрафом від 425 до 850 гривень. А якщо через відмову лікувати у хворого згодом проявляться важкі ознаки хвороби, лікар може опинитись за гратами на строк від 2 до 5 років.

Пропонують і більш жорсткі міри для хворих. Так,  якщо людина навмисно створює умови для зараження оточуючих, вона ризикує опинитися за гратами на строк від 3 місяців до 3 років. Також вона може бути покарана обмеженням волі до 5 років. При цьому, якщо пацієнт порушить умови карантину і втече звідти з підозрою на коронавірус, йому світитиме до 3 років у в'язниці.

Податки і кредити

Пандемія все ж не скасовує бодай якогось функціонування економіки. І багато хто вже зараз говорить про шалені збитки на банкрутства підприємств і підприємців, чиї бізнеси зосереджено у сфері обслуговування, розваг, туризму перевезень, торгівлі та інших. Нікуди не зникають орендні та комунальні платежі, рівно як і потреба сплачувати по кредитах. Не говорячи вже про сферу податків, які продовжують стягувати у повному обсязі і, як завжди, безапеляційно.

Жодним чином не згадано поки про надання допомоги по безробіттю тим, хто зараз опиниться без роботи, а їх може бути чималою. Не чутно поки і про способи переоформлення субсидій для полку прибулих безробітних.

У списку свіжих проектів поки що взагалі не проглядається намагань "слуг народу" якось допомогти громадянам у питаннях пом'якшення впливу економічної кризи, яка витікає з карантину і можливого охоплення країни вірусом. 

Особливий статус Донбасу

Після наявності плану Єрмака по створенню Консультаційної ради з ОРДЛО, не виключено, що в Раді можуть взятися розглядати новий проект про особливий статус Донбасу, децентралізацію і тому подібне. Коронавірус - зручний час для скандальних рішень. Навіть для внесення змін до Конституції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme