Законний "Дім": Як Рада змінила систему іномовлення в Україні

Верховна Рада у другому читанні ухвалила зміни до закону "Про систему іномовлення України"

Журналіст відділу "Життя"
Законний "Дім": Як Рада змінила систему…

Закон ухвалили 231-м голосом. Кнопку "за" натисли 199 "слуг", 14 парламентарів з "Батьківщини", 12 – з групи "За майбутнє", п'ять позафракційних нардепів і Володимир Мороз з ОПЗЖ. 

Depo.ua аналізував, на що вплинуть прийняті корективи.

Отже, згідно з новим законопроєктом програмна політика Мультимедійної платформи іномовлення України (МПІУ) має погоджуватись з Уповноваженим органом. 

Положення про те, що програми МПІУ виробляються англійською, а також іншими мовами замінили на формулювання "українською, а також іншими мовами". 

Крім того, згідно з новим документом, продукти можуть поширюватися не лише каналами супутникового мовлення та Інтернетом, а й каналами ефірного наземного аналогового і цифрового мовлення.

Також до попереднього законопроєкту додається, що "ефірне наземне аналогове і цифрове мовлення та мовлення в кабельних мережах здійснюються виключно за межами України, крім випадків мовлення на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, мовлення у районах України, що межують з тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також мовлення у прикордонних районах України, що межують з територією держави-агресора чи територіями інших держав, з яких поширюються програми держави-агресора шляхом наземного ефірного та/або цифрового мовлення". 

Фактично, закон легалізує проєкт влади зі створення інформаційної платформи для окупованих територій, в рамках якої вже працює канал "Дім". І якщо попередня версія закону зобов'язувала випускати контент англійською і поширювати його через супутник та Інтернет, наразі ці обмеження усунуто. 

При цьому із запуском першої донбаської ластівки не стали зволікати аж до голосування – перший канал "Дім" у тестовому режимі запрацював вже з 1 березня. Запустили ж його на базі UATV – проєкту, створеного Міністерством інформаційної політики у 2015-му для трансляції за кордоном. 

"Дім" задумувався як розважально-інформаційний, але якщо інформаційну складову контенту колектив проєкту забезпечуватиме своїми силами, розважальну братимуть у чотирьох найбільших комерційних медіагруп  –StarLightMedia, "1+1 медіа", "Медіа Група Україна" та "Інтер медіа груп". Крутитимуть серіали, токшоу, розважальні програми, спортивні трансляції. У тому числі – серіали та фільми виробництва Студії "Квартал 95" (у рамках пакету "1+1 медіа"). За словами генеральної директорки телеканалу UATV Юлії Островської, контент "Кварталу" займатиме приблизно 15% наповнення каналу. 

Читайте також: Тільки для окупованих: Що це за канал ДІМ, контент для якого дають "95 Квартал" і олігархи

Пізніше планують вийти на виробництво власного контенту, але терміни поки розмиті. 

Наразі випуски новин телеканалу "Дім" почали викладати на YouTube. Так, у випуску за 19 травня, 12 годин – про динаміку коронавірусу в Україні, засідання Верховної Ради, працевлаштування для людей з особливими потребами та поступове повернення інших країн Європи до нормального життя під час послаблення карантину. 

Також виходять блоги журналіста з Донбасу Олексія Мацуки "А как там дома?" ("А як там вдома?" – ред.).

В Інтернеті продукт користується помірною популярністю – зокрема, у блогів від 639 до 9,4 тис. переглядів, у новин – по кілька сотень, у сторінки проєкту в Instagram – 702 підписники. Втім, є надія, що основна аудиторія "Дому" – не в Інтернеті, а дивиться канал по цифрових та аналогових каналах. 

Керівництво каналу стверджує, що наразі важливо показати мешканцям тимчасово окупованих територій - Україна про них не забула і буде робити все можливе для їхнього повернення. Але така мета може виявитися не єдиною. Адже наразі керівництво "Слуги народу" все ще сподівається встигнути провести місцеві вибори в Україні, включно з окупованими територіями. 

І тоді канал (або ж кілька каналів, адже раніше в уряді анонсували створення двох мовників), політика якого за новим законом "узгоджується з Уповноваженим органом", може стати ще однією платформою для просування електоральних інтересів правлячої політичної сили. Або ж платформою для виступів інших політиків, право закріпитися на якій здобуватимуть на політичних торгах. І така опція для деяких гравців стане доволі важливим інструментом, з огляду на відсутність альтернативних українських мовників на окупованому Донбасі. А також – російськомовних каналів на вільній частині Донеччини та Луганщини. Навіть якщо припустити, що канал залишиться єдиним і при цьому вірним розважальному спрямуванню, можливостей на ньому добряче пропіаритися це не скасовує. І тут можлива безліч варіантів – від умовного серіалу "Слуга народу" до сюжету про гуманітарну допомогу збіднілому населенню.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme