Зеленський проти Тупицького: Чим закінчиться криза в КСУ

Володимир Зеленський був "неприємно здивований" рішенням Касаційного адмінсуду повернути Тупицького до керма суду конституційного. Тепер в Офісі президента оскаржуватимуть цей ляпас у вищій судовій інстанції

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Зеленський проти Тупицького: Чим закінчи…
фото: УНІАН

 

 

Нагадаємо, указом від 27 березня 2021 року Зеленський звільнив главу КСУ Тупицького. Для цього було скасовано указ президента Віктора Януковича від 2013 року про відповідне призначення. Іншим своїм указом Володимир Зеленський скасував ще один указ Януковича – про призначення суддею КС Олександра Касмініна.

"…окремі судді Конституційного Суду України, призначені Віктором Януковичем, продовжуючи виконувати свої повноваження, створюють загрозу державній незалежності та національній безпеці України", - пояснили у Зеленського.

І це була не перша спроба чинної глави держави позбутися Тупицького. 29 грудня 2020 року Зеленський відсторонив його від виконання обов'язків на два місяці, далі ще на місяць. А далі згаданим указом взагалі звільнив. Та річ у тім, що Конституція і вітчизняне законодавство не передбачають права президента звільняти суддів КСУ. На цій підставі Тупицький і оскаржив указ Зеленського у Верховному Суді.

Зеленський проти Тупицького: історія конфлікту

Стартовий постріл у скандалі довкола конституційної інстанції пролунав 27 жовтня 2020 року, коли, розглянувши подання 47 нардепів, переважно від фракції "Опозиційної платформи — За життя", КСУ визнав неконституційною ст. 366-1 Кримінального кодексу України (передбачає покарання за декларування недостовірної інформації) і суттєво обмежив повноваження Нацагенції з питань запобігання корупції. Цим рішенням антикорупційну інфраструктуру України було поставлено під загрозу руйнування, що спричинило невдоволення вітчизняних антикорупціонерів та урядів наших західних партнерів.

На Банковій тут же підготували законопроєкт "Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства" за підписом президента Зеленського, де, серед іншого, пропонувалося припинити повноваження чинного складу Конституційного Суду. Опоненти такого рішення, у тому числі представники Венеційської комісії, заявляли, що це суперечить Конституції України. Зрештою президентське бажання просто взяти і розігнати КСУ тихо почило в Бозі. Натомість 15 квітня в першому читанні було ухвалено інший законопроєкт, авторства групи нардепів, №4533 "Про конституційну процедуру", загалом підтриманий Венеційською комісією і покликаний створити нову модель діяльності КСУ. Цей документ зараз чекає на друге читання в Раді.

Тим часом правоохоронці почали виявляти підвищену активність щодо Тупицького, законний термін роботи якого в статусі судді КСУ спливає 2022 року. Його позбавили державної охорони і права розпоряджатися печаткою суду, виселили з держдачі у Кончі Заспі, повідомили про підозру у впливі на свідка шляхом підкупу та наданні завідомо неправдивих показань свідка. Функції голови КСУ став виконувати заступник Сергій Головатий.

Читайте більше: Головатий замість Тупицького: Чи правда, що Конституційний суд скоро запрацює

Далі дійшла черга згаданих указів Зеленського, їх оскарження у Верховному Суді і зрештою – маємо таке рішення ВСУ, яке маємо.

Як в ОП відповіли на рішення суду на користь Тупицького

Складається враження, що відповідальні за юридичний напрямок у президентському офісі не чекали на такий розвиток подій. На цю думку наштовхують нервові коментарі, які почали звучати із президентської канцелярії. "Немає жодних сумнівів у тому, що Верховний Суд практично очолив спротив частини суддівського корпусу фундаментальній судовій реформі", - йдеться у оприлюдненій на сайті президента спеціальній заяві.

скріншот заяви офісу президента щодо тупицького

В ОП не вважають простим збігом обставин те, що вердикт Верховного Суду винесено саме в день ухвалення Верховною Радою законопроекту №5068 про очищення Вищої ради правосуддя і після голосування за пропозиції президента до закону №3711-д про перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Ці закони, яких від нашої влади вимагали активісти і зарубіжні партнери, створюють підстави для справді глибокої реформи судової системи. Не виключено, що в такий спосіб остання продемонструвала владі своє "фе".

З іншого боку, до указів президента про звільнення Тупицького і Космініна дійсно є суттєві юридичні претензії. Не можна боротися з тими чи іншими "старими" посадовцями за допомогою незаконних рішень. Тим не менше, Банкова не надто на це зважає. А потім обурюється різким відповідям Феміди.

Рішення, ухвалене в інтересах Тупицького, у ОП назвали "підготовкою до спроби знищення судової реформи в Україні через важелі Конституційного Суду". Такого сценарію президент України обіцяє не допустити, використавши всі конституційні механізми. Офіс президента запевняє, що рішення касаційної інстанції буде оскаржене у Великій палаті Верховного Суду. У влади справді є підстави сподіватися, що тут вона знайде розуміння, як це було у травні, коли спершу Касаційний суд ВСУ скасував перемогу Вірастюка на виборах до парламенту по 87-му округу, а далі Велика палата повернула радість в очах цього представника партії "Слуга народу".

Що буде з КСУ після рішення на користь Тупицького

У цій грі влада ставить не лише на суди. Вустами представника президента в Конституційному Суді Федора Веніславського прозвучала обіцянка щонайменше пів року не допускати Тупицького до роботи в КСУ попри рішення Верховного Суду. Мабуть, так і буде. Але силові методи, як і недостатньо продумані та обґрунтовані дії, точно не допоможуть державній владі розв’язати кризу української конституційної інстанції.

Нагадаємо, повний склад Конституційного Суду України становить 18 суддів. Вони працюють 9 років і не можуть бути призначені вдруге. За результатами конкурсу по 6 суддів призначають президент, Верховна Рада і з'їзд суддів України. Наразі залишаються вакантними дві посади суддів: від парламенту і з'їзду суддів. Засідання КСУ правомочне за умови участі в ньому 11 і більше суддів. Рішення ухвалюються, якщо за них проголосували понад половина суддів, які брали участь у засіданні.

У нинішньому складі КСУ, за повідомленнями поінформованих джерел, є дві умовні групи впливу. Одна раніше орієнтувалася на Тупицького, а зараз шукає нові орієнтири. Інша - на Головатого. Як відреагують судді на випад касаційної інстанції ВСУ проти Банкової – покаже практика діяльності Конституційного Суду вже у найближчі тижні. Скажімо, ще місяць тому, в середині червня, діяльність Конституційного Суду була наглухо паралізована внутрішнім протистоянням: шестеро суддів заблокували роботу, вимагаючи забезпечити присутність на засіданнях Тупицького і Касмініна.

Читайте більше: Конституційний суд знову в кризі: Чому Банкова так і не змогла нагнути КСУ

Своєї мети прихильники екс (?) голови не досягли. Літній сплеск кризи вдалося розблоковувати: суд почав розглядати питання і навіть спромігся ухвалювати важливі рішення. Як-от про конституційність закону про державну мову,. До речі, деякі джерела вважають, що позитивний вердикт щодо мовного закону було оприлюднено день у день із повідомленням про рішення Верховного Суду саме для того, аби не так дратувати Банкову…

Коли закінчиться ця санта-барбара

Як працюватимуть далі і чи працюватимуть взагалі судді-конституційники – сказати поки складно. Історія ж зі звільненням Тупицького може розвиватися і як детектив, і як драма, і як комедія – залежно як діятимуть основні її персонажі. Генпрокурор Ірина Венедіктова підписала Тупицькому повістку про виклик до Офісу генпрокурора, де йому мають вручити повідомлення про підозру в кримінальному провадженні. Швидше за все, це відбувається в рамках відкритого у жовтні 2020 року провадження за заявою народного депутата Ярослава Юрчишина за статтею "Замах на захоплення влади".

На це сам Тупицький відповів позовом до одіозного Окружного адміністративного суду Києва (який, між іншим, президент обіцяв ліквідувати, але відповідний законопроєкт лежить у комітеті Верховної Ради і не надійде в Раду для голосування принаймні до осені). Він вимагає повернути не отримані за час вимушеного "прогулу" понад 900 тисяч грн зарплатні. Окружний позов до розгляду взяв. Рішення ОАСК – річ малопередбачувана, особливо у світлі характеристик деяких суддів цього суду, які можна почути на "плівках Вовка".

Ще одним аргументом з боку Феміди може стати подання групи нардепів до КСУ щодо невідповідності Конституції указу Володимира Зеленського, згідно з яким, Тупицький перестав бути головою КСУ.

Гра довкола спроби команди Зеленського взяти під свій контроль Конституційний Суд триває. Є звісно, вірогідність, що ляпас від Верховного Суду допоможе молодим керівникам української держави зрозуміти, що діяти треба більш продумано. Але поки реакція Банкової на дії судової системи – це лише емоції, наїзди на суддів і погрози. Тому є шанс, що впливові лідери "суддівських" максимально затягуватимуть цю санта-барбару в сподіванні або зберегти статус кво, або домовитися про фінал серіалу на вигідних для них умовах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme