Економічний спецназ Зеленського: Яким стане нове Бюро фінансових розслідувань

Податкова міліція, УБЕП, економічна контррозвідка та інші спеціальні служби передадуть повноваження з розслідування економічних злочинів новостворюваному правоохоронному органу

Економічний і політичний оглядач
Економічний спецназ Зеленського: Яким ст…

Спочатку цей правоохоронний орган у команді Зеленського хотіли назвати Службою фінансових розслідувань, але згодом вирішили залишатись у модному тренді і зупинилися на "бюро" - по аналогії з американським ФБР і вже змавпованими в Україні НАБУ та ДБР, інформує Depo.ua

Від ідеї до втілення

Створенням нової спецслужби, принаймні в ідеологічному форматі, займається нинішній секретар РНБО Олександр Данилюк. Його задум утворити в Україні аналог американського FinCEN оформився ще тоді, коли Данилюк був міністром фінансів в уряді Гройсмана. (FinCEN - Державне агенство США з протидії фінансовим злочинам - є підрозділом міністерства фінансів США, яке збирає і аналізує інформацію про фінансові операції щоби боротись з відмиванням грошей, фінансуванням тероризму та іншими фінансовими злочинами. 

У Данилюка була підтримка на рівні керівництва FinCEN, яке декларувало наміри допомогти своєму українському колезі у створенні аналогічної структури. Але коли Данилюк залишив посаду міністра фінансів у червні 2018 року, ідея з СФР загальмувала - в тому числі і через протидію з боку силовиків. 

Аж поки президентом не було обрано Володимира Зеленського, а Данилюк, який став членом його команди, не зміг повернутись до викохування свого улюбленого дітища. Він витяг з-під сукна законопроект, який розроблявся раніше. Його доопрацювали і вже подали у Верховну Раду. Причому навіть раніше, ніж того хотів сам Зеленський - на нещодавній нараді в ОП 3 вересня він висунув вимогу подати проект до 1 жовтня і ухвалити його до 1 грудня. Але виходячи з того, що проект вже зареєстрований і активно опрацьовується в комітетах - депутати готують своєму політичному соратнику сюрприз. Ну або ентузіазм Данилюка настільки зашкалює, що він тисне і на формального автора законопроекту, який водночас є керівником фінансового комітету Ради, Данила Гетманцева аби проект якнайшвидше став законом.

Чи значить це, що Данилюк готує позицію керівника новостворюваного Бюро під себе? Виходячи з його характеру він цілком може хотіти цей напрямок собі. Але чи піде він особисто працювати у БФР і залишить посаду секретаря РНБО, чи просуватиме у БФР когось типу свого заступника Олексія Данилова, який в РНБО якраз і займається питаннями економічної та кібербезпеки.

Головне про Бюро

Тож що з себе представлятиме нова суперслужба, у чиєму віданні опиняються всі злочини, які стосуються хоч скільки небудь суттєвих фінансових потоків.

Як і у американському варіанті, українське Бюро буде частиною міністерства фінансів. Втім така підпорядкованість є швидше даниною американським традиціям, адже направляти орган по-справжньому буде уряд та президент. А мінфін переважно читатиме звіти та забезпечуватиме доступ детективам до потрібної інформації.

Бюро матиме центральний апарат і 7 територіальних управлінь. До системи Бюро фінансових розлідувань можуть входити тренувальні центри та центри підвищення кваліфікації.

Кількість співробітників та їх зарплатню визначатиме уряд. За певними даними всього у Бюро працюватиме близько 3 тисяч осіб. Очікується, що головним кадровим донором буде податкова міліція, яку незабаром ліквідують, а також вже ліквідований мвд-шний УБЕЗ.

БФС в частині організації роботи буде класичним правоохоронним органом з повним набором поліцейських функцій і оперативно-розшукових заходів: проводити стеження за допомогою спеціальних технічних пристосувань, проникати в житло або застосовувати вогнепальну зброю.

Досудове слідство у профільних справах також буде прерогативою Бюро. 

Сферою діяльності Бюро, окрім податкових, будуть й такі види злочинів, як отримання монопольних надприбутків, порушення правил конкуренції, шахрайство, кіберзлочинність, порушення споживчих норм і стандартів, фальсифікація бухгалтерської звітності і загалом всі злочини в сфері господарської діяльності, які прямо або побічно завдають шкоди публічному інтересу в сфері фінансів, а також пов’язаних з ними інших кримінальних злочинів у сфері господарської діяльності та проти власності.

Для співробітників Бюро буде забезпечено доступ практично до всіх автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, власником яких є держоргани або органи місцевого самоврядування. За відсутності прямого доступу до інформації, співробітники можуть отримати все що їм потрібно за запитом до відповідного органу. В списку органів, що зобов'язані співпрацювати: Нацбанк, Антимонопольний комітет, прикордонна служба, податкова, фінконтроль, митниця та інші.

Бюро дозволяється залучати консультантів на добровільній основі, у тому числі на договірних засадах: кваліфікованих спеціалістів, у тому числі іноземців, з будь-яких установ, організацій, контрольних і фінансових органів для забезпечення виконання повноважень Бюро фінансових розлідувань.

У Бюро також можуть бути свої агенти поза штатом, які працюватимуть за винагороду - так звані "стукачі".

Штат Бюро складатимуть: молодші інспектори, інспектори, старші інспектори, головні інспектори. Вінчатиме структуру Генеральний інспектор, який призначатиметься та звільнятиметься кабміном за поданням міністра фінансів. Вимоги до ймовірного керівника досить поблажливі, що дозволяє призначати не тільки силовика, а й цивільну особу.

Всіх детективів та керівників у Бюро братимуть на роботу лише після проходження тестування на поліграфі. При цьому поліграф діючі співробітники проходитимуть також щорічно.

"Монстр" Зеленського

В український експертних колах новацію команди Зеленського сприймають доволі стримано. А враховуючи, що створення української фінансової спецслужби відбувається паралельно з гучними змінами Конституції та іншими новаторськими ініціативами, БФР просто губиться на цьому інформаційному фоні.

В той же час концентрація фінансово-охоронних функцій в одному правоохоронному органі є доволі незвичною практикою і має бути предметом громадської уваги. Адже по суті створюється потужний "монстр". І той, хто керуватиме цією махіною, матиме можливість притиснути до нігтя практично будь-якого суб'єкта господарювання - від дрібного ФОПа-базарука до олігарха. 

Показово, що вплив на БФР буде зосереджено лише у виконавчій владі, тоді як Верховна Рада не матиме суттєвих інструментів контролю за діяльністю БФР.

Також слід очікувати, що як і у випадку з НАБУ, яку також створювали під пильним наглядом американських партнерів, інтереси останніх будуть пріоритетними - як у питаннях користування зібраною інформацією, так і при визначенні об'єктів розслідувань.

І, нарешті, натепер так і немає ознак, що зі створенням нового силового органу перерветься давня українська феодальна традиція, коли всі українські правоохоронні органи вкупі з судовою системою щоразу присягають на вірність новому правителю. І щойно колишній господар полишає палац на Банковій, керівники набу, сбу, дбр, вищих та нижчих судів, вишиковуються у чергу аби засвідчити свою відданість. Когось з них - відправляють на кадрове звалище, а когось - залишають служити новому режиму. І вони починають з завзятістю гризти руку того, хто ще вчора милостиво кидав їм шматки м'яса. Тепер в цю традицію включиться ще один гравець - Бюро фінансових розслідувань.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme