10 тис. доларів по економічному паспорту: Коли Зеленський пообіцяє кожній дитині клаптик землі і два раба

Запровадження економічного паспорта, завдяки якому кожен новонароджений українець під своє 18-річчя отримає близько 10 тисяч доларів, надає війні Зеленського з Ахметовим нових сенсів. Адже президент як Робін Гуд забирає гроші в багатого не олігарха, (а Ахметов наполягає що він не олігарх) і віддає українським дітям. Щоправда, забирати буде цей президент, а віддавати доведеться вже комусь з його наступників...

Економічний і політичний оглядач
10 тис. доларів по економічному паспорту…
фото: скріншот з відео

Володимир Зеленський зі своїм проєктом "$10 тисяч кожному" хоче перевершити всіх своїх попередників, які у різні роки намагались сподобатись електорату, роздаючі певні суми окремим верствам населення. Адже 10 тисяч доларів, які обіцяє президент кожному українцю по досягненню ним повноліття, не можна порівняти ані з Юліною, Вітіною, чи Петіною тисячами, які колишні керманичі з різним ступенем успіху роздавали українцям, та й з Вовиною коронавірусною теж. Ані, навіть, з допомогою при народженні дитини, яка, обіцяють можновладці, незабаром сягне 50-150 тисяч гривень.

Наскільки ця прекрасна ідея взагалі реальна - розбирає Depo.ua.

В Україні буде як в Арабських Еміратах (але це не точно)

Роздавати державні гроші громадянам на розвиток - ідея у світі не нова. Хрестоматійним прикладом тут є Об'єднані Арабські Емірати - країна, що стала багатою завдяки покладам нафти та газу. Тут кожен громадянин, а під цей ценз підпадають лише народжені у сім'ях громадян країни, отримує досить широкі фінансові привілеї. Кожній дитині відкривають спеціальний депозит, на який держава перераховує кошти. І до повноліття на кожному такому рахунку зосереджується приблизно по $100 тисяч. До того ж, кожній родині перед весіллям відкривають безпроцентний кредит у розмірі $10 тисяч, який вважається повністю виплаченим, щойно у подружжя з'являється первісток.

Держава концентрує ці кошти за рахунок видобутку корисних копалин. Проте загальний рівень достатку в ОАЕ і без цього настільки високий, що близько 15% громадян просто не беруть ці кошти від держави.

Подібна схема працює і у нафтовому Кувейті, де на рахунок кожного громадянина після його народження падає близько $3 тисяч, і ця сума збільшується протягом 18 років за рахунок відсотків і відрахувань з доходів батьків. 

У Сингапурі влада також здійснює допомогу новим громадянам. Кожному відкривається рахунок з сумою, що еквівалентна $2 тисячам. При досягненні 6-річного віку держава подвоює рахунок.

В Європі ж подібний досвід не набув розповсюдження, але в Ірландії на рахунок новонародженої дитини потрапляє еквівалент $2500 доларів. І цими коштами при досягенні певного віку дитини (4 і 12 років) можуть скористатись батьки.

В багатому на нафту і газ Радянському Союзі не держава переводила новонародженим гроші на рахунки, а батьків заохочували відкривати так звану дитячу страховку. Молоді подружжя мали змогу збирати на страховому рахунку кошти для своїх дітей, щоби ті ними скористалися, коли стануть повнолітніми. За 18 років могла назбиратися цілком пристойна сума.

радянський економічний паспорт

Багато хто з народжених у Союзі ще пам'ятає ці рожеві папірці, які знецінилися після розпаду СРСР. Проте у 90-х держава здійснювала часткову компенсацію і дехто з тодішніх дітей таки отримав певні суми. Декому ж пощастило менше і гроші просто пропали.

Україна усе ж таки - не Емірати, тож де візьмуть гроші для всіх дітей

Створюючи новітній економічний паспорт нинішня влада, схоже, орієнтується саме на ресурсні країни, чий добробут грунтується на видобутку корисних копалин. Адже, як можна зрозуміти з заяв можновладців, кошти для цієї програми генеруватимуться саме за рахунок ренти, сплачуваної як податок на видобування руди, нафти, газу та інших копалин.

За словами керівника Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данила Гетманцева, який розшифрував фінансовий аспект президентської ідеї, програма передбачає створення спеціальних рахунків у Фонді майбутніх поколінь, які будуть поповнюватися щомісяця. Ці кошти можна буде використати після досягнення повноліття на здобуття освіти чи покупку житла.

"В нас народжується близько 300 тисяч дітей на рік. Є певні відрахування від ренти. Я не виключаю, що відрахування будуть не тільки від ренти, а й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного ПДВ. Поки що ми говоримо тільки про ренту. Рента розподіляється між тими дітьми, які народилися і мають економічний паспорт українця. Якщо ця сума є меншою за встановлену законопроектом, то різниця дотується коштом держави. Ми розраховуємо на те, що по досягненню повноліття дитина повинна мати близько 10 тисяч доларів в еквіваленті. Безперечно, в гривні з урахуванням інфляції", — пояснив нардеп.

Конкретних параметрів схеми нарахувань поки що немає. Незрозуміло, в якій кількості відбуватимуться відрахування аби досягти  $10-12 тисяч за 18 років. Лідер фракції "Слуг народу" Давид Арахамія говорить, що кошти не будуть просто лежати на рахунках, а ймовірно використовуватимуться державою для випуску облігацій внутрішньої державної позики - аби примножити ці заощадження.

Про економічні паспорти Зеленський і його команда згадували ще на початку року. Тоді пообіцяли, що забиратимуть у олігархів джерела їхнього несамовитого збагачення у вигляді надр і розподілятимуть прибуток в інтересах народу. Сьогодні ця ідея дещо трансформувалася і йдеться не про націоналізацію чи усунення олігархів від видобутку, а про стягнення підвищеної ренти з того, що ці олігархи видобувають.

Чи вистачить грошей, які планують отримати, на дітей, які мають народитися

Тим часом люди, і обізнані, і не обізнані у державних фінансах, почали підраховувати, скільки ж коштуватиме президентська ініціатива платникам податків. І ставити цілком доречне питання щодо справедливості розподілу і ефективності використання цих коштів.  Екснардеп Олег Медуниця, який у минулому скликанні був членом бюджетного комітету Ради, а нині очолює бюджетну комісію Сумської обласної ради, стверджує, посилаючись на свої джерела в Мінфіні, що у відомстві просто шоковані ініціативою. Адже в Держбюджеті-2022, який днями було ухвалено парламентом, надходження рентних платежів очікується на рівні 70 мільярдів гривень. Ще 6-7 мільярдів - рента, яка потрапляє до місцевих бюджетів окремих регіонів, де здійснюється видобуток. 

І всі ці кошти вже розписані і поділені. Більше того, бюджет наступного року, як і у попередні роки, є дефіцитним. Тобто доходи є меншими, аніж видатки. І цю різницю ще потрібно знайти за рахунок чого покривати. 

Тож якщо президент вирішить віддати загальну ренту дітям, а Рада підтримає це відповідним законопроектом і змінами до бюджету, дірка у державних фінансах збільшиться на цю ж суму. "Бюджетні фахівці не розуміють, яким чином закривати дірку у 75 мільярдів?! Збільшувати обсяг запозичень? Однак тоді це проект "Позич - роздай дітям". Скоротити видатки? Які саме? Зняти з пенсій у 200 млрд грн? Так пенсії й так мізерні. Взяти з оборонних видатків? Не самий вдалий час. І грошове забезпечення військових вже не підвищувалося 3 роки. З освіти, з охорони здоров`я? Абсолютно нереально! З Дорожнього фонду? Він - недоторканий! Інші статті видатків значно менші і неспівмірні з цифрою 75 мільярдів", - намагається передбачити майбутні ймовірні тілорухи розпорядників держбюджету екснардеп.

Є певна ймовірність, що наповнити Фонд майбутніх поколінь допоможе закон №5600, який влада вважає ресурсним і який, на її думку, допоможе зібрати з олігархів, бізнесменів і простих платників податків додатково пару десятків мільярдів гривень щороку. Принаймні, саме на нього розраховує Зеленський, коли ініціює запровадження економічного паспорта. Але чи порахував хтось, чи вистачить отриманих грошей на всіх дітей, яким їх пообіцяли? Адже сума залежатиме від багатьох факторів - ціни на руду, обсяги видобутку, ситуація на підприємствах тощо.

"В нас просто немає цього надлишку доходів від продажу енергоресурсів за кордон, як у Кувейті", - говорить інвестбанкір Сергій Фурса. Він пояснює, що за відсутності такого надлишку, аби зібрати такі кошти, їх доведеться в когось забрати.

Тим часом прості розрахунки президентської ініціативи виявляють, що грошей на задовлення чергової президентської амбіції й справді знадобиться чимало. Особливо в таких грандіозних масштабах, як 10-12 тисяч доларів на одну дитину, що досягне повноліття. За словами Зеленського, гроші почнуть накопичувати для всіх, хто народився у 2019-му та наступних роках. За статистикою, в той рік Україна поповнилася трьомастами тисячами нових громадян. Отже в 2037 році на рахунках має лежати 3 мільярди доларів. До того часу залишилося вже лише 15 років. І якщо ці три мільярди примітивно розділити на 15 однакових платежів, то вийде, що лише для народжених в 2019-му наступного бюджетного року потрібно закумулювати $200 млн (5 400 млрд грн). Співставну суму доведеться відкласти і для тих, хто народився у 2020-му та 2021-му роках. Отже - більше 15 млрд гривень лише в бюджеті наступного року. І з кожним наступним сума, необхідна на цю ініціативу - прогресуватиме відповідно. 

Економіст Олексій Кущ наголошує, що проект Зеленського мав би бути проектом національного резервного фонду. Саме такий фонд дозволив би накопичувати кошти, коли сировинні ціни знаходяться на піку, і витрачати їх на підтримку економіки та покриття дефіциту бюджету, коли на точках спаду і, тим більше, кризи відбувається різкий обвал світових цін на сировину. "Але проблема в тому, що ідея національного резервного фонду не продається виборцям. Людям набагато приємніше та зрозуміліше почути, що їхні діти через 18 років отримають по 10 тис. доларів. А отримають насправді чи ні — вже не так важливо", - вважає він. В питанні ж економічного паспорту він також погоджується, що лише за рахунок ренти наповнити ці рахунки не вдасться. Як, власне, немає жодного сенсу збирати гроші на рахунках десятки років. Їх, на думку експерта, потрібно вкладати в розбудову економіки та позбавлятися сировинної залежності.

Тож взагалі не факт, що народжені в 2019 через 15 років отримають по 10 тисяч доларів. Але це не так вже і важливо - привабливість таких обіцянок для влади в тому, що дає вона їх зараз, а виконувати їх доведеться (або ж не доведеться, не важко буде від цього якось "відмазатися") вже наступникам. При цьому накопичувані гроші, якщо вони дійсно будуть накопичуватися, можна буде використовувати на інші проекти, корисні для іміджу влади, чи потихеньку затикати ними дірки в бюджеті.

Ще не зайвим буде згадати, що президент вперше сказав про економічний паспорт українця під час своєї передвиборчої кампанії, в якій було чимало популістичних заяв, а згадав про нього, коли ввели санкції проти компаній, що ведуть видобуток надр. І от тепер -  коли ухвалили закон 5600, прозваний "антиахметівським". Таким чином священна війна з Ахметовим стає вже не просто президентською, а всенародною, бо ж розкуркулює його влада,виявляється, заради дітей. 

Враховуючи, що сторони постійно підвищують ставки, а Зеленський зібрався на наступні вибори, не виключено, що далі він не пообіцяє наступним поколінням українців ще якісь блага по ще якомусь паспорту. Наприклад - по клаптику землі - адже кожен українець має право на землю. Ну і по два раба, дотримуючись націоналістичної риторики, адже дуже кочеться відкусити електорат у Порошенка. В якості жарту. Адже в нашого президента прекрасне почуття гумору.

Читайте також: Антиахметівський закон: Хто з олігархів попав, хто пропетляв і які нові податки вигадали для простих українців

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme