Дебати на "Олімпійському": Чому Порошенко зіграв у "сам дурак" із Зеленським

Головні дебати країни, на які всі очікували, таки відбулися 19-го квітня на НСК "Олімпійський". Володимир Зеленський та Петро Порошенко подивилися очі-в-очі. Але конкретики, окрім "сам дурак", ми не почули

Дебати на НСК "Олімпійський" стали без перебільшення справжнім шоу. Перед їхнім стартом людей з двох сцен, які були заготовлені для Петра Порошенка і Володимира Зеленського, розігрівали музичні гурти. Ще в обід Петро Порошенко приїхав на Майдан, де зібралися його прибічники і розігрівся промовою, пообіцявши перемогти і захистити країну. А Зеленського він порівняв із шоколадкою, яку "проковтне Путін". Ці дебати були особливими. Взагалі, повноцінні зустрічі віч-на-віч між кандидатами відбувалися рідко. Спочатку Кучма з Кравчуком у 90-х, а потім Янукович з Ющенком у 2004-му подарували всім нудне видовище в студії. А те, що відбувалося на НСК "Олімпійський" сьогодні увійде в підручники з історії.

Що відбувалося на дебатах

Дебати на "Олімпійському" стартували із жеребкування, за яким право першим розпочати виступ випало Володимиру Зеленському. І коли вже комік почав говорити, Петро Порошенко раптово вирушив до його сцени під овації натовпу, піднявся на неї і потиснув руку опоненту, обійнявши місце поруч із ним. 

Зеленський цього не чекав і помітно занервував. Та він не став очікувати розкачки. Із самого початку комік окреслив правила гри. Зеленський сподівався, і в нього це прекрасно вийшло, зіграти у "сам дурак", бо знаходився у більш зручній позиції фаворита після першого туру, нового обличчя і людини не з влади. Актор відразу заявив президенту, що українці знають двох різних людей, коли дивляться на Порошенка.

"Перший Порошенко кричить Путін я тобі покажу, а другий - передає вітання Медведчуком Путіну. Перший говорить - я відкриваю школу, а другий - постійно відкриває магазини "Рошен", - сказав комік. 

І загалом, все у нього було в такому ж дусі. Та Порошенко, на жаль, від самого початку вирішив відповідати на напади опонента обвинуваченнями - іншого виходу тут не було. Президент назвав Зеленського "котом, у мішку якого сховані олігархи і все, що загрожує моїй державі". Порошенко звинувачував коміка в тотальній некомпетентності, згадував про чотири повістки від яких той ховався, просив не знущатися над державою. А у відповідь від Зеленського лунали слова "ви брешете" і порівняння глави держави із "вовком в овечій шкурі". Особливо гостро прозвучало: "я не ваш опонент - я ваш вирок" .

Комік закидав Порошенку продукцію "Рошен" в "Л-ДНР" і також чув у відповідь слова "брехня". Зеленський лякав Порошенка прокурором, обіцяв посадити всіх злочинців, якщо вина буде доведена - і навіть Свинарчуків з Коломойським. А президент йшов від питання, чи буде він відповідати в суді та говорив, що "жоден з моїх друзів не має і буде мати відношення до корупції бо як тільки буде будь-яка обгрунтована підозра - він перестане бути моїм другом. Винен - повинен сидіти у в'язниці". Порошенко згадував коміку Коломойського партнера, регіоналів в команді і навіть росіян, які за тим стоять.... 

Під час взаємних обвинувачень кудись поділася суть, а саме бачення кандидатами вирішення основних проблем у державі: російської агресії, повернення окупованих територій, економічних проблем, зовнішньої та внутрішньої політики... Якщо від Порошенка люди принаймні чули це на численних ефірах, зустрічах та 14-го числа на "Олімпійському", то Зеленський сьогодні сказав тільки про власне бачення України в Європі. Але будь-які серйозні речі він постійно переводив у площину конфлікту з Порошенком. Тому позиція кандидата так і лишилася загадкою.

Досить сильним було питання Порошенка до Зеленського про вибачення за "повію Україну" - порівняння під час сцени "Кварталу". Президент нагадав коміку, як той вибачався перед Рамзаном Кадировим. Та Зеленський поспішив спростувати власне спілкування з чеченським партнером Путіна і перевів діалог у площину драми, вставши на коліна перед  всіма рідними загиблих на фронті, перед дітьми і закликав Порошенка зробити те ж саме. Президент не зміг відмовити, опустившись на коліна перед Тетяною Ричковою, що втратила чоловіка на війні. 

Порошенко наївно намагався говорити про розбудову армії і ключ від перемоги, який у Москві. Цими словами на фоні обвинувачень від Зеленського, які так подобалися прихильникам коміка, він хіба мобілізував свого виборця. Зеленський же під тиском емоцій чи свідомо назвав донбаських окупантів "повстанцями", що не є припустимо. 

Наприкінці дебатів, коли емоції вже досягли свого максимуму, Зеленський похвалив Порошенка за безвіз, Томос, хоча і відмітив, що в релігії головне досягнення за Філаретом. А також вколов за погані дороги і медичну реформу - дуже дивно, бо не так давно він сам підтримував Уляну Супрун. 

Порошенко ж оцінив акторський талант Зеленського і покликав того на "Суспільне". На момент написання статті, Порошенко у студію прийшов, а Зеленський - ні. 

Та свій виступ президент так само завершив гострим випадом на адресу коміка: "Ви не Голобородько. Ви головний провідник олігархів і одного олігарха втікача. Ви закрили декларацію за 2018 рік. Чого ви ховаєтесь від українського народу. За Голобородько не стояв Коломойський з вимогою повернути "ПриватБанк" і "Укрнафту", - кричав Порошенко зі сцени. 

Президент запевняв, що прийме будь-який вибір народу 21-го квітня на виборах, але вже 22-го всі мають об'єднатися і разом боронити державу.

"Друзі, 21 числа нам треба дивитися в майбутнє, не віддати державу Путіну і Коломойським на розкрадання", - сказав він, звертаючись до прихильників Зеленського.

Хто і що отримав

На цих дебатах не могло бути переможця. Від самого початку стало зрозуміло, що Зеленському потрібне шоу. І він використає майданчик виключно для обливання Порошенка брудом. Причому, ключовими стали слова найбільш болючі для людей через розкрученість у ЗМІ протягом всіх цих 5 років: "Роттердам+", Свинарчуки, корупція, Медведчук, Путін, незавершена війна, олігархи... Зеленський виконав програму максимум для свого виборця. Його електорат точно лишився задоволений тим, як комік в очі питав у президента, чи не соромно тому, і сипав погрозами постати перед судом та обвинуваченнями в усіх гріхах нашої держави. 

Виборець Порошенка, навпаки, ще більше мобілізувався, почувши від президента сміливі випади на адресу коміка і слова про загрозу реваншу росіян, регіоналів та Коломойського. Порошенко передав меседж, що за державу потрібно боротися. Він вкотре дав зрозуміти, що Зеленський - фігура некомпетентна і недосвідчена, за якою стоїть олігарх, який прагне повернути "Приватбанк" і пограбувати Україну під час війни. Порошенко врешті зробив все що міг на стадіоні...

В підсумку, кожен з учасників залишив за собою власні позиції. А виборець, який досі не визначився, зробить оцінку шоу з точки зору переконливості і гучності взаємних обвинувачень. 

Порошенко зіграв із Зеленським у "сам дурак". Не програв, але й не переміг. Та навряд чи хтось міг тут перемогти. 

 

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна