Тактика повзучого наступу: Чому Зеленський дав задню в історії зі стандартами для ЗМІ

Президент України Володимир Зеленський наказав уряду розробити стандарти для ЗМІ. Як це часто буває з українською владою – нічого при цьому докладно не пояснивши. Зрозумілою і очікуваною відповіддю на це стали висновки працівників медіа, що влада вводить цензуру і створює можливості в подальшому закривати опозиційні видання

Тактика повзучого наступу: Чому Зеленськ…

Стосунки журналістів з владою Зеленського аж ніяк не покращуються. Вже ексголова комітету з питань зовнішньої політики Богдан Яременко з трибуни ради грозив журналістам "Букв", які опублікували його інтимне листування з повією, тюремним ув’язненням.

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський запропонував саджати журналістів за маніпуляції, а нардеп від слуги "Слуги", медійник Олександр Ткаченко – закрити неприбуткові ЗМІ.

Читайте також: Зачистка медіапростору: Чому міністри Зеленського хочуть криміналізувати роботу журналістів

На журналістів "Радіо Свобода" було відкрито кримінальне провадження за незаконне стеження по заяві Андрія Портнова. Поліція відкрила провадження за фактом погроз юриста та колишнього радника експрезидента Віктора Януковича Андрія Портнова на адресу журналістів "Радіо Свобода". У формального власника "Прямого" Макеєнка провели обшуки.

Речниця президента України Юлія Мендель грубо відштовхує журналістів від шефа, а він її виправдовує. Голова ОП Андрій Богдан заявив, що вважає журналістів корумпованими і бажає, щоб вони провели самоочищення.

І от тепер новий виток стосунків преса-президент: 9 листопада стало відомо, що Зеленський доручив уряду розробити нові стандарти для ЗМІ. Відповідне доручення містить указ президента № 837/2019 "Про невідкладні заходи щодо проведення реформ і зміцнення держави". 

Кабінету міністрів України дано завдання до 31 грудня 2019 року вжити заходів стосовно розроблення та внесення на розгляд Верховної Ради України законопроектів, зокрема "щодо врегулювання діяльності медіа в Україні, передбачивши, зокрема, положення щодо вимог та стандартів новин, механізмів запобігання розповсюдженню недостовірної, викривленої інформації, її спростування, заборони фізичним та юридичним особам держави-агресора володіти або фінансувати медіа в Україні, а також передбачити посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію".

Про заборону фізичним та юридичним особам держави-агресора володіти або фінансувати медіа в Україні все нібито зрозуміло – можна припустити, що це стосується громадян Росії, яким неможна буде спонсорувати українську пресу або відкривати в Україні власні ЗМІ. Хоча зрозуміло, що цю заборону зацікавлені росіяни зможуть обійти, заручившись допомогою зацікавлених українців із заниженою соціальною відповідальністю.

Набагато сильніше більшість зацікавило положення про стандарти ЗМІ, які доручено розробити Кабміну. Надто це вже схоже на спроби ввести цензуру і "регулювати діяльність медіа", адже в подальшому влада може почати закривати аж занадто вже опозиційні ЗМІ, назвавши це "механізмами запобігання розповсюдженню недостовірної, викривленої інформації"

Принаймні так цю новину зрозуміли представники медіа. І почали змальовувати подальші перспективи. Наприклад,  журналістка Яніна Соколовська заявила, що найбільше від ідеї Володимира Зеленського про впровадження стандартів для медіа страждає Віктор Янукович, бо "не знав, що так можна".

"Усі здивовані. Ті 73 карколомні відсотки, які голосували за Зеленського, очікували доброго, лояльного, демократичного президента, на велосипеді і відкритого для преси. Натомість маємо людину, яка намагається стати диктатором і користується тим, що 73% українців так наївно віддали за нього свої голоси, – підкреслила Соколовська в ефірі ZIK. - Вкупі із законом про колаборантів, який намагаються проштовхнути також люди від "Слуги народу", це призведе до того що журналісти підпадатимуть під кримінальну відповідальність у той самий момент, коли виступлять проти влади. Хоча, взагалі-то, у журналістів така місія – бути опозиційними до влади, щоб та не дрімала і працювала професійно".

"Для влади тут є одна рекомендація щодо співпраці із ЗМІ: владі не треба лізти, їй потрібно просто працювати чесно на користь держави, бути прозорою і дати журналістам висвітлювати ситуацію, не перешкоджати нашій діяльності. До цього часу ми бачили перешкоджання діяльності, а зараз бачимо пряму загрозу кримінальної відповідальності. Це навіть гірше, ніж перешкоджання", – наголосила Соколовська.

Журналіст BIHUS.info Данило Мокрик

Медіакоординаторка Ірина Седова.

Журналіст і політолог Віталій Рябошапка.

Журналіст "Схем" Михайло Ткач.

Журналіст BIHUS.info Максим Опанасенко.

Журналіст BIHUS.info Денис Бігус.

Директор видання "Українські новини" Денис Іванеско.

Голова Національної спілки журналістів (НСЖУ) Сергій Томіленко виступив із різкою критикою пропозицій Зеленського, назвав їх "драконівськими" і такими, що не мають нічого спільного зі зміцненням держави.

"Зміни до інформаційного законодавства повинні проходити через широкі публічні дискусії. І знаходити підтримку і розуміння як у журналістів та медіадіячів, так і у міжнародних інститутів", - зазначив він. Томіленко впевнений, що пріоритетом для влади має бути захист прав журналістів та створення економічних стимулів для розвитку масмедіа, а не кримінальна відповідальність для медійників.

Томіленко також зазначив, що чинне законодавство дає українським правоохоронцям достатньо повноважень для боротьби з недостовірною інформацією, маніпуляціями та впливом Росії на український інформаційний простір, а неефективність цієї боротьби є питанням компетентності чиновників і співробітників спецслужб.

Зрештою у Зеленського вирішили, що треба якось розрулювати ситуацію заходилися пояснювати, що президент мав на увазі.

Віцеспікерка Верховної Ради Олена Кондратюк заявила, що доручення президента про підготовку законопроєкту щодо врегулювання діяльності медіа, у якому потрібно передбачити стандарти новин, "викликає серйозну стурбованість" у журналістських колах. "Аналогічну стурбованість викликає пропозиція ввести відповідальність за поширення маніпулятивної інформації та накладати санкції на неприбуткові ЗМІ... Прошу обережно та зважено підходити до таких пропозицій, а нашим двом профільним комітетам треба розпочати прямий системний діалог щодо цього питання", – сказала Кондратюк, адже "в Україні дуже тонка межа між захистом прав громадян на інформацію та наступом на свободу слова".

Глава "Слуги народу" Корнієнко став запевняти, що в законопроєкті не буде інструкцій з написання новин, а буде термінологія, пов’язана з інформаційною війною, а міністр Бородянський – що уряд не регулюватиме стандарти новин, а створюватиме умови для "самоврядування і саморегулювання ЗМІ.

Ця заява міністра умовно поклала крапку подальшому обговорюванню введення стандартів для медіа і все нібито відкотилося до "заводських налаштувань". Журналістам пояснили, що їм нема чого нервувати.

При цьому виникає логічне питання, чому би владі все одразу не пояснити, не чекаючи, поки розгориться скандал? Відповіді, як то кажуть, на поверхні.

По-перше, щоб виставити працівників ЗМІ істеричками, які знову все не так зрозуміли і підняли ґвалт на пустому місці. По друге – полякати самі ЗМІ. А по третє, і це, мабуть, головне, таким чином перевіряли, зайде суспільству така новина чи не зайде. І якби зайшла, в соцмережах народ почав би цю ініціативу схвалювати, а журналісти б обурювалися трохи менше, то може і виявилося би, що стандарти для ЗМІ – ніяке не "термінологічне непорозуміння", а майбутні українські реалії.  Таким чином українська влада вже не вперше перевіряє, аналізує та вивчає настрої суспільства. Тому цілком не виключено, що для засобів масової інформації тишком-нишком не введуть таки методички про те, як правильно (з точки зору чинної влади) писати новини і висвітлювати те, що відбувається в державі.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme