Чому Порошенко має позбавити громадянства Коломойського і "офшорників" Кіпру

Така пропозиція тільки на перший погляд виглядає радикальною. Насправді, ці люди й так вже давно живуть не в Україні. Хто фізично, а хто ментально

Політичний оглядач
Чому Порошенко має позбавити громадянств…

Британська The Guardian опублікувала прізвища українських багатіїв, які мають кіпрське підданство. Заманлива новина, особливо враховуючи болісну для всіх історію з позбавленням українського громадянства опального екс-глави Одещини Михайла Саакашвілі. Та виявилося, британські журналісти встановили прізвища далеко не всіх наших нуворишів, які купили собі паспорти офшорного Кіпру. У статті згадані бізнес-партнери по "Привату" Ігор Коломойський й Геннадій Боголюбов, директор Invest Capital Ukraine Костянтин Стеценко (у контексті цієї компанії згадується ім'я Петра Порошенка, якого автор чомусь вважає "колишнім прем'єр-міністром", що свідчить про якість самої публікації) та друг нардепа Сергія Лещенка Костянтин Григоришин, один із інвесторів Energy Standard Group. Останній нещодавно отримав українське громадянство, що викликало значне невдоволення серед патріотично налаштованої частини суспільства, адже Григоришин донедавна був російським бізнесменом, який володіє в Україні значною кількістю енергетичних активів, і не тільки. За які саме заслуги перед державою ця особа отримала громадянство, для всіх досі залишається загадкою.

То ж і не дивно, що першою реакцією на статтю у The Guardian стала вимога відібрати у всіх названих осіб українське підданство. Мовляв, у Саакашвілі ж відібрали. Тим більше, що у нас вже існує прецедент, який можна застосувати до цієї четвірки – позбавлення громадянства Саші Боровика й екс-нардепа Андрія Артеменка. Перший втратив підданство через те, що в означені терміни не вийшов з німецького, другий залишився канадцем. Артеменко переконував, що від громадянства країни кленового листа він відмовився, та було вже пізно. А от казус Саакашвілі до засвічених "кіпріотів" не пасує.

По-перше, Міхо позбавили громадянства за те, що при подачі заяви на його отримання він приховав факт кримінальних справ проти нього в Грузії. Принаймні поки Михайло Ніколозович у суді не довів зворотного, офіційна версія залишається неспростованою. По-друге, Саакашвілі після позбавлення громадянства виявився апатридом, а у Коломойського аж три паспорта. Крім українського ще ізраїльський і кіпрський. До речі, про наявність у нього підданства цієї острівної держави олігарх казав сам ще рік тому. Фраза "у Конституції написано, що заборонено подвійне громадянство. А потрійне – не заборонено" навіть стала крилатою. І, по-третє, Саакашвілі глибоко зачепило позбавлення громадянства, що ж стосується фігурантів статті у The Guardian, то навряд чи вони плакатимуть за паспортом з тризубом. Той таки Коломойський прозоро натякнув: коли в нього заберуть українське громадянство, він буде як Солженіцин, Бродський, Аксьонов, Ростропович і Вишневська.

Та повернемося до Боровика й Артеменка. Всі четверо фігурантів статті в британському виданні дійсно можуть бути підведені під цей прецедент. Для цього потрібна політична воля. Григоришин хоч сьогодні, тому що навряд він втратив російське підданство. В РФ для цього потрібно пройти цілу процедуру, якою людина його статусу не заморочуватиметься. Тобто, кіпрське громадянство тут вже другорядне. Інші троє мають час, аби відмовитися від набутого підданства іноземних держав, і тоді залишаться громадянами України.

Але дуже сумнівно, що вони це зроблять, тому що впевнені – ніхто позбавляти їх паспортів не буде. Ця впевненість укорінилася на двох українських політичних китах – "договорняках" і вибірковості. Як кажуть, коли пошкребти росіянина, можна знайти татарина. Так само, якщо пошкребти наших олігархів й високопоставлених чиновників, у переважної більшості десь у заначці знайдеться іноземний паспорт. От взялися за Романа Насірова і виявили, що він підданий її величності королеви Британії. А чи є інше громадянство в Ахметова чи Фірташа? Останній, нагадаємо, стає все ближчим до американської в'язниці. Поки його ніяк не екстрадують з Австрії, проте, судячи з останніх публікацій в американській пресі про "тисячі перехоплень", які можуть бути використані в якості доказів проти Фірташа, фінал не за горами.

Доти, доки українське суспільство не отримає відповіді на питання, чому заможним і нахабним можна мати два і більше громадянств, а іншим – зась, публікації на кшталт цієї, в The Guardian, залишатимуться дражливими. Найбільше збурює громадян відчуття власного упослідження, а скандали з іноземним підданством олігархів це відчуття лише підігрівають.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme