В енергетичній облозі: Що робить українська влада аби не допустити віялових відключень

Вал проблем у енергетиці, які стають все більш актуальними з настанням холодів, викликають побоювання, що проходження цієї зими для України буде безпрецедентно важким. Низькі запаси вугілля, шалено дорогий газ і ймовірні проблеми з постачанням електрики створюють умови для виникнення екстремальних ситуацій, що, як мінімум, можуть загрожувати віяловими відключеннями

Економічний і політичний оглядач
В енергетичній облозі: Що робить українс…

Depo.ua розбирає, що відбувається зараз на енергетичному ринку України

Вугілля катастрофічно не вистачає

Запаси енергетичного вугілля на ТЕС та ТЕЦ стрімко знижуються. За минулий тиждень його кількість зменшилася ще більше ніж на 7%. За місяць же скорочення склало майже 25%. За даними Міненерго на жодній з державних ТЕЦ не витримуються мінімальні нормативи щодо кількості вугілля на складах - ще місяць тому дефіцит тут складав близько третини. І він швидко збільшується.

Все це відбувається на фоні повного припинення імпорту вугілля з Росії, яка оголосила, що з 1 листопада зупиняє поставки в Україну. Ще одним "дружнім" кроком стало припинення перевезень російською залізницею вугілля з Казахстану. Ця енергетична облога явно посилює внутрішні енергетичні проблеми для України. Адже в структурі імпорту російське вугілля забезпечувало третину його поставок. З відсутністю казахського вугілля, на яке розраховували в Україні, нестача стає ще більшою. 

Головна проблема, яку створює дефіцит вугілля для України - це складнощі з маневруванням всередині енергосистеми. З вугілля, яке спалюють ТЕС та ТЕЦ, виробляється близько третини електроенергії. І саме вона, разом з енергією з гідроелектростанцій, є тим ресурсом, що дозволяє покривати пікові навантаження у денні часи, які не витягує на собі атомна енергетика.

Враховуюючи, що гідростанціїї зараз і так працюють на повну потужність, нестача вугілля може створити провали у денному постачанні. Ці провали, як розраховувала українська влада, можна було б компенсувати за рахунок імпорту електроенергії з Росії та Білорусі, як це відбувалося у попередні роки. Незважаючи на політичне наповнення будь-яких питань, що стосуються торгівлі з Росією та Білоруссю, це план влада тримала "на умі" як запасний. І розуміючи загрози дефіциту навіть зняла накладену раніше заборону з імпорту електрики з Білорусі та почала готувати суспільство до відповідного кроку і щодо Росії. 

Подвійний шантаж з боку Росії та Білорусі

Проте тут владу підстеріг ще один сюрприз - Білорусь відмовила Україні. І хоч 2 листопада від сусідів ми й отримали 500 МВт електроенергії, але відбулося це за запитом української сторони у рамках контракту про надання аварійної допомоги. Потреба в цьому виникла через зупинку на аварійний ремонт трьох енергоблоків української ДТЕК. Але водночас білоруське міністерство енергетики повідомило, що це була саме аварійна допомога, обумовлена окремим договором. Тоді як про комерційні поставки не йдеться. Фактично це можна розуміти як відмову від подальшої співпраці на догоду росіянам.

Інший можливий канал покриття дефіциту електрики - Росія - є ще більш сумнівним. Як заявив голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус, запланованих поставок з РФ також не буде, оскільки росіяни хоч прямо і не заявили про блокаду, але вже гальмують поставки через скасування спеціального конкурсу з продажу електроенергії українським компаніям, який мав би відкрити потрібний "шлюз". 

Експерти говорять, що і як у випадку з Лукашенком, в рішенні Росії є явні ознаки політичного шантажу. 

Читайте також: Схиляння до переговорів з ОРДЛО і Газпромом. Енергетична пастка для Зеленського

Що робить українська влада

Зрозуміло, що Росія, за допомоги Білорусі, схиляє Україну до прямих переговорів з ОРДЛО, щоби ми купували фактично своє ж вугілля у терористів. Поки українській владі вдається обійтися без цього. 

Одним з очевидних шляхів є збільшення видобутку власного вугілля. В українському Міненерго говорять, що працюють в напрямку збільшення постачання вугілля з власних копалин на теплостанції вже у листопаді, довівши кількість вугілля до 1,4 млн тонн (у жовтні обсяг поставок склав 1,1 млн тонн).

Паралельно налагоджуються канали доставки вугілля з Польщі, Казахстану, Африки та Америки - очікується, що таким чином нестачу буде перекрито приблизно до лютого і це коштуватиме нам приблизно додатковий мільярд доларів (нестача приблизно 5 млн тонн по 200 доларів за тонну). Невдовзі укранські порти мають прийняти п'ять суден з імпортним вугіллям із США загальним обсягом приблизно 280 тис. тонн. Це тимчасово послабить напругу, але не знімає всіх загроз. 

Також Україна запросила аварійну енергетичну допомогу не лише від Білорусі, але і від більш дружньої Словаччини - через Бурштинський енергоострів. В "Укренерго" журналістам підтвердили запит на 100 МВт від словаків. І станом на зараз це всі хороші новини для нас з енергетичного фронту. Уряд в особі Шмигаля заспокоює громадян, що протягом цього опалювального сезону віялових відключень в Україні не буде. 14 з 15 енергоблоків вітчизняних атомних електростанцій будуть працювати за схемою "13 + 1", тобто 13 блоків нестимуть основне навантаження, а один буде резервний, на випадок форсмажорів.

"Електроенергією всі побутові споживачі, всі промислові споживачі за рахунок нашої атомної енергетики протягом цього осінньо-зимового періоду будуть спокійно безперервно забезпечені", - заспокоїв Шмигаль. 

За словами колишнього в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка, об'єднана енергетична система України відокремиться від енергосистем Росії та Білорусі і перейде в ізольований режим роботи у 2022 році.

Читайте також: Сюрприз для неуважних: Чи правда, що тарифи на опалення зросли всупереч обіцянкам влади

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme