Сюрприз для неуважних: Чи правда, що тарифи на опалення зросли всупереч обіцянкам влади

Опалювальний сезон щойно стартував і батареї почали нагріватися, але скільки за це тепло доведеться платити, споживачі не розуміють досі. У багатьох містах, як свідчать дописи користрувачів соцмереж, вартість опалення коштуватиме мало не на 50% дорожче від минулорічного рівня

Економічний і політичний оглядач
Сюрприз для неуважних: Чи правда, що тар…
фото: Уніан

Для того, аби хоч приблизно зрозуміти скільки коштуватиме опалення цієї зими, слід розібратись у всіх складових, з яких, власне, і складається загальна сума. 

Мешканці багатоповерхівок, які живляться теплом від тепломереж - найбільші споживачі гігокалорій, які виробляються на теплокомуненерго в українських містах і минулого за опалення вони сплачували від 1,4 до 2 з лишнім тисяч за одну гігакалорію. Цю вартість встановлювала Національна комісія з регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Для щасливих власників лічильників тепла ця вартість ділилася відповідно до площі квартир, а там, де лічильніків немає  -  за квадратний метр опалювальної площі. Але ця вартість була, тим чи іншим способом, прив'язана до вартості гігокалорії, яку виробляли підприємства теплоенергетики.

Специфікою минулих років, в тому числі і сезону 2020-21 було те, що вартість спалюваного газу не мала значення у формуванні тарифу: тариф мав відповідати "заповітам" НКРЕКП. Це призвело до того, що теплокомуненерго, виставляючи рахунки, реально діяли всупереч собівартості, адже вартість ресурсу, який вони спалювали, була вищою від собівартості калорій, оплату за які вони отримували від споживачів. Тобто влада - і центральна, і місцева - нібито забезпечувала громадян дешевим теплом, проте комунальні підприємства теплоенергетики накопичували борги. Тож логічно, що врешті все це спровокувало кризу заборгованості, коли більшість підприємств теплоенергетики виявилися масштабними боржниками.

Вирішити цю проблему мав спеціальний закон "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу", який нардепи ухвалили у липні 2021 року. Але практичним результатом його реалізації стало те, що тягар розплати за борги, принаймні суттєва його частина, був перекладений на місцеве самоврядування.

Цьогоріч схему змінили і тарифи на опалення прив'язали до ціни на газ. А тарифи - то, мовляв, вже прерогатива місцевої влади. Державний "Нафтогаз" взяв на себе зобов'язання постачати блакитне паливо на теплові станції по ціні 7,4 грн за куб, в разі якщо це газ для опалення житла. В Офісі і в уряді це представили як перемогу: мовляв, споживачі отримають тепло по стабільних низьких тарифах і сюрпризів не очікується. Багато хто сприйняв це буквально - газ не подорожчає. 

Проте сюрпризи у вигляді 40-60%% зростання тарифів на опалення все ж вилізли. І тут варто розібратись, чия ж насправді в тому "заслуга".

Отже, коли в оточенні президента Зеленського говорять про "стабільність тарифів", то на умі мають певну цифру: ціну на газ, яку було встановлено на початку поточного року. Адже саме тоді, коли опалювальний сезон вже добігав свого кінця, тарифи на газ зросли. На третину. Це мало хто помітив: на фоні весняного потепління і загального позитиву від спаду коронавірусної епідемії. Тож у народній пам'яті відклалися минулорічні суми в платіжках за опалення. 

Але владні розрахунки спираються на вже нові цифри - ті, що були зафіксовані на межі зими-весни 2021 року. 

Плюс додалися зростаючі ціни на розподіл та доставку газу, які так чи інакше опиняються в структурі кінцевої вартості енергоносія. Аби не сильно заглилюватись в математику структур, що оперують газовими мережами, наведемо лише один приклад: для "Львівгазу" на 2021 тариф на доставку одного куба газу склав 1.68 грн (без ПДВ). Тоді як у 2020-му цей тариф обмежувася 99 коп за куб (без того ж без ПДВ). І в інших областях різниця може бути ще більш разючою.

Отже, загальне майже двократне зростання, звісно, мало кого схвилювало навесні. Проте нині "вилізло" і чітко позначилося на кінцевому тарифі на опалення. І коли президент Володимир Зеленський обіцяв, що до кінця опалювального сезону 2021/2022 року тарифи на тепло і гарячу воду для населення не будуть зростати, він оперував тими цифрами, які ми навели. Тобто ціна залишається незмінною відносно нововстановлених тарифів, які набрали чинності вже коли минулорічний опалювальний сезон майже закінчився. 

+40% чи навіть +60% зростання вартості тепла складаються з тих весняних підвищень, які багато хто не помітив, плюс - подорожчання вартості розподілу і доставки газу. Тобто, тарифи не змінилися, але для тих, хто думає, що платитиме як в грудні минулого року, вони нові.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme