Бунт на Прикарпатті: Чи дасть Банкова задню з перемогою Вірастюка

Скандальні довибори на Прикарпатті не закінчилися з оголошенням їхніх результатів і після вчорашнього зібрання депутатів Івано-Франківської облради, можуть перерости в латентне протистояння "слуг" і місцевих депутатів. Тобто в першу в кар'єрі президента Зеленського серйозну спробу регіональної фронди

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Бунт на Прикарпатті: Чи дасть Банкова за…

Зібравшись на позачергове засідання 6 квітня, депутати Івано-Франківської обласної ради проголосували за звернення чи не до всіх можливих інстанцій – президента України, голови Верховної Ради, міністра внутрішніх справ, керівника СБУ, генпрокурора, в. о. директора Держбюро розслідувань і Центральної виборчої комісії. В своєму зверненні облрада вимагає визнати недійсними вибори народного депутата на Надвірнянському окрузі №87 і оголосити там нову кампанію.

Нагадаємо, проміжні вибори, що відбулися 28 березня в Надвірній, Яремчі й прилеглих населених пунктах, завершилися перемогою кандидата від партії "Слуга народу" Василя Вірастюка. Хоча більшість екзит-полів, та й експерти прогнозували успіх представнику партії "За майбутнє" Олександрові Шевченку. Останній у кращих традиціях вітчизняних мажоритарників активно працював з електоратом протягом кампанії, та в сьогоднішніх умовах цього виявилося мало для успіху. Десант нардепів від парламентської фракції "слуг", на чолі з Миколою Тищенком, що прибув до Надвірної "захистити перемогу Вірастюка" після голосування, став свідком конвульсій у роботі окружної виборчої комісії, яка лише після численних перерв, дзвінків про мінування, маски-шоу у виконанні спецпідрозділу "Альфа" СБУ і двох замін голови спромоглася полічити понад 50 тисяч бюлетенів зі 117 дільниць. На окремих дільницях заново рахували бюлетені: що цікаво – переважно там, де перемагав, за попередніми даними, саме "директор Буковеля". На п’яти дільницях результати волевиявлення визнали недійсними.

Цифровим виразом восьмиденних страждань членів Надвірнянської ОВК стало повідомлення Центрвиборчкому про те, що Вірастюк став першим із 31,25% (15 076 голосів), Шевченко – другим із 29,69% (14 327 голосів), а Руслан Кошулинський від ВО "Свобода" - третім із 28,86% (13 927 голосів). Дистанція між Вірастюком і Шевченком склала 749 голосів, 499 з яких "з’їли" два "клони" Шевченка, які також тут балотувалися.

Шевченко, якого до орбіти Коломойського відносять не лише бізнесові, але й політичні зв’язки (близькою до олігарха вважають партію "За майбутнє"), звинуватив владу у фальсифікаціях. Каже, вкрали 503 бюлетені з голосами за нього, і оскаржує результат підрахунку на окремих дільницях у суді. Хтозна, може, Шевченко й має рацію. Принаймні поліція за підсумками скандальних виборів відкрила 17 кримінальних проваджень, з них шість через викрадення бюлетенів.

Офіційні результати виборів ЦВК ще не оголосила – чекатиме на рішення суддів. Тим не менш, "слуги" поспішили привітати свого кандидата з перемогою, а сам він уже поділився планами про те, в якому комітеті парламенту працюватиме після складення присяги - із захисту прав ветеранів.

Але Шевченко не полишає надій. І тут йому на допомогу прийшли в обласній раді Івано-Франківська, депутатом якої він є. Вчора 55 його колег із загальної кількості цієї ради у 84 депутати проголосували за звернення до "центру". Свої голоси віддали представники не лише фракції "За майбутнє", але й "Свободи", "Батьківщини", "Платформи громад" і "Європейської солідарності". Тобто в ситуативній "антизеленській" коаліції опинилася не лише фракція більшості, а й опозиція в лиці "Євросолідарності". Нагадаємо, в листопаді минулого року, після місцевих виборів, фракція "ЄС" в Івано-Франківській обласній раді оголосила про перехід в опозицію до більшості у складі "Свободи", "Батьківщини", "За майбутнє", "Платформи громад" і "Слуги народу".

Голова Івано-Франківської облдержадміністрації Андрій Бойчук намагався переконати депутатів, що документ представляє точку зору лише одного з кандидатів у нардепи, а облрада не має права "визначати винних", поки своє слово не сказали суди і поліція. Та почути ці аргументи депутати не захотіли. Вони констатували "численні порушення, допущені органами влади та їх посадовими і службовими особами". Окрім головного пункту – визнати вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 87 недійсними та оголосити повторні вибори – облрада виголосила ще кілька вимог до офіційного Києва. Закликавши адресатів звернення "мати мужність взяти на себе відповідальність та виконати належним чином конституційні обов’язки і власні обіцянки".

Також Івано-Франківська обласна рада вимагає:

  • проведення об’єктивного розслідування фактів грубих порушень чинного законодавства України суб’єктами виборчого процесу на проміжних виборах народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі №87 та притягнення їх до відповідальності;
  • дати належну правову оцінку діям спецпідрозділу СБУ в приміщенні окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №87;
  • забезпечення об’єктивного розслідування фактів незаконного проникнення у приміщення окружної виборчої комісії територіального виборчого округу №87 та притягнення до відповідальності осіб, які викрали виборчу документацію;
  • перевірити наявність ознак кримінального правопорушення в діях народних депутатів України, які перебували в окружній виборчій комісії одномандатного виборчого округу №87.

Що це – справді бунт місцевих еліт чи елемент домовленостей між "слугами" і командою Коломойського? Судячи з різкого тону звернення, схоже, у "За майбутнє" таки всерйоз образилися за свого кандидата і демонструють Банковій не просто велике "фе", а й намір повоювати. Чим відповість Київ?

Заперечити звинувачення, що містяться у документі, начебто й нескладно, особливо якщо звернути увагу на коло його підписантів, туго зав’язане на "За майбутнє" (заступником голови Івано-Франківської облради є депутат від цієї партії Микола Палійчук, який пройшов кампанію пліч-о-пліч із Шевченком). Та з огляду на поширену експертну оцінку, яка зводиться до сумнівності результату голосування на 87-му окрузі через численні порушення, і особливо - через скандальний підрахунок голосів, відповідь "сам дурень" може не переконати суспільство у правоті "слуг". Вірніше, точно не переконає людей будь-яка відповідь влади, окрім перегляду наявного результату кампанії.

З іншого боку, жорстка апеляція облради до центру може стати прецедентом і взірцем для параду звернень з різних приводів інших рад областей і великих міст – від виборів до недостатнього фінансування, від мови до церкви тощо. Тоді Києву здасться легким уколом спроба бунту зразка 2016 року проти влади Петра Порошенка, коли десяток обласних рад як під копірку проголосували за звернення до уряду України з вимогою встановити договірні відносини між Кабміном і обласними радами.

Від того, як сьогодні Банкова відреагує на випад з Івано-Франківська, багато в чому залежатиме характер подальших відносин центру з регіонами. Якщо суди скажуть, що порушення не викривили результат голосування, (а суди у нас можуть сказати все), і Вірастюка таки оголосять переможцем, - це буде рівнозначно плювку в позицію франківських депутатів. І може мати конфліктні наслідки в тій можливій перспективі, коли регіони вирішать, що центр уже достатньо ослаб і можна розмовляти з ним з позиції сили. Як це зараз запустила пробною кулею обласна рада Івано-Франківська.

Красивим виходом із ситуації для Банкової було б заявити, що фальсифікації мали місце з боку штабів провідних кандидатів, і на цій підставі не оголошувати результати виборів, а призначити нову кампанію. В якій спробувати зрізати далеко не безгрішного Шевченка. Але дуже маловірогідно, що "слуги" зважаться на цей сміливий сценарій. По-перше, щоб не образити Вірастюка як друга колективного "Кварталу 95". По-друге, не по-пацанськи це якось – поступатися під таким явним тиском, та ще й "якоїсь" облради. Тому майже непевне "найсильнішою людиною" 87-го округу назвуть-таки Василя Вірастюка. І це може зробити конфлікт між Києвом і Івано-Франківськом хронічним, лише до пори не надто помітним.

Нарешті, не відкидатимемо і варіанту, про який раніше уже писав Depo.ua: припустимо, що існує кулуарна угода між командою Зеленського і людьми Коломойського про непотрапляння Шевченка до парламенту. Така собі гра для американського глядача. У такому разі обурення обласних депутатів може виявитися всього лиш гарною міною при поганій грі, покликаною дати співвласнику Буковеля вийти з цієї неприємної історії принаймні моральним переможцем.

Або не лише моральним... За збігом обставин, одночасно з повідомленням про результат виборів по 87-му округу буквально вчора у місцевих ЗМІ з’явилася інформація, з якої випливає, що дорожня фірма ТОВ "ПБС", яку пов'язують з Шевченком, виграла черговий тендер в межах головного проєкту ЗЕ!команди "Велике будівництво" і відремонтує чергові півсотні кілометрів однієї з автодоріг Івано-Франківщини за ціною 13 мільйонів гривень за один кілометр. Також повідомляють, що за весь час між Службою автомобільних доріг в Івано-Франківській області та цією компанією укладено понад 70 контрактів на загальну суму близько 12 мільярдів гривень. Загалом же фірма підписала понад 350 договорів на суму близько 23 млрд грн. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme