Перемагає той, хто правильно рахує: Чи допоможе Вірастюку перерахунок "буковельських" голосів

На прикарпатському окрузі №87 триває підрахунок голосів на проміжних виборах народного депутата України. Тим часом немає зрозумілої відповіді – чи відбудеться в Надвірній "договорняк" між владою і представниками Коломойського щодо того, кого зрештою "пропустять" до парламенту

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Перемагає той, хто правильно рахує: Чи д…

Після кількох перерв, ротації складу і двох замін голови поновилася робота окружної виборчої комісії (ОВК) округу №87 у Надвірній, яка встановлює результат голосування за поданими дільничними комісіями протоколами. Одночасно перераховують бюлетені, причому переважно з тих дільниць, де перемагає представник партії "За майбутнє", співвласник курорту "Буковель" Олександр Шевченко. Джерела Depo.ua в ОВК припускають, що далі визнаватимуть недійсними вибори саме на цих "буковельських" дільницях.  Із заяв "слуг" теж можна зробити такий висновок.

заява слуг прикарпаття

На Шевченка більшість соціологічних опитувань і екзитполів вказували як на найбільш вірогідного переможця кампанії на надвірнянському округу №87. Але в боротьбу втрутився навіть не один із лідерів партії "Свобода" Руслан Кошулинський, який начебто мав "ідеологічні" підстави розраховувати на немалу частину голосів виборців Галичини. Конкуренцію Шевченку створив висуванець партії "Слуга народу" Василь Вірастюк, у чий успіх до дня голосування вірив небагато хто.

Та головне, що у свого кандидата вірили в центральному штабі "слуг". І коли підрахунок бюлетенів почав показувати перевагу Шевченка, до Надвірної вирушив десант народних депутатів із фракції монобільшості, щоб проконтролювати процес. Але контролери, які привезли зі столиці не лише свої внутрішні скандали, а й специфічні методи "контролю", наштовхнулися на несприйняття команди Шевченка і самого кандидата, який заходився доступними йому засобами відстоювати свою, здавалося б, неминучу перемогу.

Читайте більше: Вірастюк проти Шевченка: Чому "слугам" було би краще не їздити на Прикарпаття

На 15:00 п’ятниці, за даними, які оприлюднює сайт Центральної виборчої комісії, опрацьовано 91,45% протоколів. Лідирує "слуга" Вірастюк із 31,48%, або 14 505 голосів. Другим із різницею у 884 голоси йде Шевченко з 29,56% (13 621 голос). Дистанція між першим і другим місцем повільно скорочується (і як тут Шевченку не згадати незлим тихим словом двох своїх клонів-самовисуванців, які разом набрали 466 дуже не зайвих для нього самого голосів… На третьому місці – Кошулинський із 28,82% (13 279 голосів).

Процес перерахунку голосів іде зі скандалами. Члени окружкому визнали недійсним голосування на двох дільницях, де лідирували Шевченко і Кошулинський. Дільниці розташовані в селі Микуличин і Яремчі, тобто поблизу Буковелю. Окрім того, під час перерахунку голосів на кількох дільницях зникли в одному випадку 100, а в іншому 47 бюлетенів за кандидата від партії "За майбутнє". Членам ОВК довелося вдаватися до допомоги поліції. Привертає увагу, що всі "загадкові" зникнення та інші нехороші події трапляються саме довкруж Буковелю, де, за повідомленнями, першість за симпатіями виборців має місцевий роботодавець, благодійник і меценат на прізвище Шевченко.

Вихідні у Надвірній обіцяють бути спекотними.

Та чи насправді все тут має такий вигляд, як нам показують? "Слуга народу" і "За майбутнє" (партія, яку очолює нардеп і партнер Коломойського Ігор Палиця) вже обмінялися гнівними заявами на адресу одна одної зі звинуваченнями у застосуванні адміністративного ресурсу і тиску на членів окружної комісії. Та дивує, що і "слуги", і їхні ситуативні опоненти повелися в цій ситуації за моделлю опозиції. Адже за тональністю подібні заяви притаманні радше опозиціонерам, ніж фактично двом партіям влади, які часто синхронно голосують у Верховній Раді за ініціативи президента, уряду і нардепів від владної коаліції.

Так, інтереси цих груп – команди Володимира Зеленського і оточення двох Ігорів, Коломойського і Палиці, - зіштовхнулися на Івано-Франківщині. Кожна з них прагне показати себе господарем ситуації. Та чи не розписана партитура цієї партії? Іншими словами, чи не розігрують перед виборцями спектакль, покликаний замилити очі посадити у крісло народного депутата саме ту людину, ім’я якої визначене заздалегідь?

Звернемо увагу на те, що про розрив відносин між партією Зеленського і партією Палиці на центральному рівні не заявляє ніхто. Слід визнати, що "слугам" в парламенті вкрай складно буде обійтися під час голосувань без голосів депутатської групи "За майбутнє". Зміна партнера просто зараз – надто ризикований і дорогий маневр. Заради одного мандата точно не варто ризикувати відносною стійкістю всієї конструкції.

Та й місцеві прикарпатські групи впливу на дуже полюбляють стиль конфліктів, притаманний столичним "слугам". Серйозні ділові люди в Івано-Франківську, як і в інших регіонах, віддають перевагу непублічному вирішенню проблем шляхом неголосних переговорів, домовленостей і поділу "смачних" напрямків, сфер і потоків. Так, Шевченко, безумовно, як сам він розповідає членам ОВК, належить до чи не найбільш авторитетної бізнес-політичної групи Прикарпаття. Яка, не виключено, може створити "слугам" проблеми в їхній роботі на Прикарпатті, якщо ті дотиснуть перемогу Вірастюка і проведуть його до Ради.

Утім, такий варіант варто розглядати лише якщо черговий депутатський мандат і третій прихід до ВР є принциповим для "директора Буковелю". Бо можливий варіант, за якого Банкова таки переконала "За майбутнє" поступитися (перед вимогами влади Сполучених Штатів) і не посилювати парламентський загін Коломойського новим гравцем. 

Якщо це припущення відповідає реальному положенню речей, ми є свідками політичного спектаклю, який уже варто було би завершувати. Загалом же про чесність і прозорість виборчих процедур краще говорити не на прикладі виборчої кампанії-2021 на Прикарпатті. Слід визнати, за будь-якого кінцевого результату виборів цей скандал опускає нашу країну до вкрай низького рівня електоральних процесів, який ми вже, здавалося, забули з часів Януковича. Відкритим залишається питання, чи пробуватимуть "слуги" розширити набутий у Надвірній досвід на всю країну на якихось наступних виборах…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme