Борги за комуналку - 81 млрд: Коли чекати соціального вибуху

Низькі статки громадян, вкупі з шаленим зростанням цін на комунальні послуги та енергоносії спровокували стрімкий ріст заборгованості. Йдеться вже про майже сотню мільярдів гривень накопичених боргів за водопостачання, опалення та комірне

Економічний і політичний оглядач
Борги за комуналку - 81 млрд: Коли чекат…

Враховуючи, що темпи росту тарифів не збираються знижуватись, а держава всіляко стимулює створення механізмів стягнення боргів, це може стати причиною соціального вибуху.

За весь минулий рік, з січня 2020-го до січня 2021-го заборгованість зі сплати за комунальні послуги зросла вцілому на 13 мільярдів гривень: з 60,1 млрд до 73 млрд. Тобто в місяць борги приростали на мільярд з лишнім. Але вже у нинішньому році темпи стали просто шаленими - лише за січень-лютий до загальної суми додалося ще 8 мільярдів. І загальна заборгованість домогосподарств сягнула 81 мільярдів.

Факторами, що спричинили накопичення боргів, експерти називають скорочення економічної активності через карантинні заборони. А також загальне падіння економіки вкупі зі зростанням цін на основні товари масового споживання: продукти харчування, пальне, транспорт тощо. Не менш важливий внесок зробило і загальне зростання тарифів на електрику, газ, гарячу воду та інші складові комунального платежу. Багато хто з українців ставав перед вибором: або купити їжу, або заплатити постачальникам компослуг. І, звісно, обирали перше.

Рівень щомісячної оплати споживачами комунальних послуг складає близько 91%. Тобто щомісяця вал заборгованості збільшується на 9% від загального місячного платежу. Звісно, в міжопалювальний період ці темпи дещо скорочуюються, адже не доводиться платити за опалення, яке складає левову частку в загальній сумі витрат.

Проте є кілька чинників, які обіцяють, що в цьому сезоні заборгованість зростатиме по-зимовому.

Субсидії суттєво урізають

Важливим чинником є суттєве скорочення доступу громадян до державних субсидій. Так, з 1 травня запрацював новий механізм оцінки субсидіантів на предмет того, чи насправді їм потрібна ця допомога з бюджету. Як вже повідомлялося, обмежується доступ до субсидій для власників великих житлових площ. Виключать зі списків також тих, хто має у власності авто, мотоцикл, човен або інший транспортний засіб (крім причепу та мопеду), що молодші за п'ять років.

Позбавлять субсидії і тих, хто останнім часом придбавав щось коштовне: нерухомість, землю, транспорті засоби або навіть будматеріали. А також тих, хто більше 60 діб пробув за кордоном, власників банківських депозитів і тих, хто купував іноземну валюту.

Можна передбачити, що кошти, які держава зекономить на виплаті субсидій також у значній мірі стануть фактором тиску на обсяги комунальних боргів. Адже людям важко буде звикнути до того, що тепер їм доведеться платити за те, що раніше оплачувала держава. Це стосуватиметься як тих, для кого зростання виплат стане критичним, так і тих, хто просто може, але не захоче платити.

Тарифи зростатимуть і надалі

Вартість електрики та газу зростатиме. Після новорічного підвищення ціни на газ та скасування пільгового пакету зі 100 кВт\год для кожного споживача, вкупі з позбавленням пільгового режиму для власників систем електроопалення, настало певне затишшя - уряд нібито зупинив цінову лавину. Проте з 1 травня постачальники встановили нові річні ціни на блакитне паливо. І вони не викликали особливого позитиву: відповідно до цих даних вартість газу разом з доставкою сягне в новому сезоні від 9,6 до 15,3 гривні за куб в залежності від регіону. 

Новий голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко позбавив всіх ілюзій про можливий дешевий газ. Єдиною можливістю стримування зростання він називає збільшення видобутку власного газу. "Укргазвидобування" має більше видобувати і, відповідно, більше давати на ринок - на прозорих умовах, рівних для всіх. Повинен бути рівний доступ до власного ресурсу видобутку, щоб ніхто не міг звинуватити "Нафтогаз" у монополізмі, щоб діяли чесні правила гри, однакові для всіх", - заявив нещодавно чиновник.

Проте в розповіді про вітчизняний газ вже давно не вірять навіть найнаївніші громадяни, оскільки багаторічні обіцянки про збільшення власного видобутку досі не здійснюються так, щоби це було відчутно населенню.

Також цієї весни можна очікувати і зростання вартості електрики, адже нинішній рівень у 1,68 грн за одну кВт\годину не задовольняє постачальників. Заниженість ціни підтверджують і в уряді, називаючи її не ринковою. Тож можна очікувати, що найближчим часом відбудеться і рост електротарифу. Експерти називають цифри у 3-3,3 грн за кВт/годину. Але не виключено, що досягати таких рівнів ціна буде у два-три етапи - аби не надто кидалось у вічі.

Боржників змусять платити. Так чи інакше

Тим часом урядовці створюють умови, аби боржники якнайшвидше розраховувалися. З одного боку діє відносно м'який механізм реструктуризації заборгованостей, коли боржникам надають можливість поетапно сплатити накопичені суми.

Але він працює далеко не завжди. Тож в урядових кабінетах розробляють все більш жорсткі способи стягнення грошей та майна з несумлінних споживачів. Так минулого року суттєво зросла кількість відкритих державними та приватними виконавцями проваджень стосовно боржників за комуналку. Експерти говорять, що у 2020-му кількість таких справ сягнула майже 350 тисяч. Що у половину більше, ніж у 2019-му.

У поточному ж році ці показники можуть стати ще більшими, адже для стягувачів відкриваються нові можливості роботи з боржникам. Нагадаємо, що виконавці зможуть тепер зможуть арештовувати будь-які банківські рахунки боржників та списувати гроші з картки, щоби покрити борги за комуналку. Активно мусується і тема стягнення боргів через арешт та продаж нерухомості, яка належить боржникам.

Все це явно не додасть стабільності через фактичну маргіналізацію певних прошарків населення. В групі ризику опиняться багато тих, хто сьогодні все ще пробує зводити кінці з кінцями. Але тиск з боку держави та кредиторів може перетворити такі родини у декласованих вигнанців чия озлобленість цілком може переповнити чашу терпіння на вилитись у гучні суспільні протести. 

Читайте також: Проблеми з пенсіями, декретними і лікарняними: Чому варто чекати затримки соціальних виплат

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme