Бендукідзе-2: Якими ідеями Ольшанський прокачає Саакашвілі

Президент холдингу Internet Invest Group Олександр Ольшанський був призначений заступником новоявленого голови Виконавчого комітету реформ Міхеіла Саакашвілі. Він може стати для нього другим Бендукідзе: генеруватиме ідеї, а Саакашвілі тараном просуватиме їх

Валя Котик
Журналіст відділу «Життя», редактор відділу «Молодий укроп»
Бендукідзе-2: Якими ідеями Ольшанський п…

Журналісти Depo.ua прикинули, якими саме ідеями фонтануватиме Ольшанський в бік Міхеіла Ніколозовича.

7 травня президент Зеленський призначив Саакашвілі головою Виконавчого комітету реформ", а в заступники йому дав Олександра Ольшанського – IT-бізнесмена, громадського діяча в області інформаційних технологій і засновника сервісу zakaz.ua. Уважні спостерігачі згадають в ньому кандидата в нардепи по 223 мажоритарному округу на виборах 2014, а ще, і це більш важливо зараз – консультанта передвиборчого штабу Зеленського.

Ольшанський підготував для нього систему альтернативного підрахунку голосів та явки. "Це перші мобільні вибори. Сфальсифікувати їх технічно неможливо. Принаймні істотно", - запевнив він і продемонстрував кореспонденту DW на мобільному дані альтернативного підрахунку. 

Ті, хто цікавляться IT-індустрією, знають його більше як президента Imena.ua, Mirohost і співзасновника щорічної конференції iForum (до речі, її перенесено на осінь через карантин).

Призначенням Ольшанського Зеленський посилив Виконавчий комітет реформ: "цифровий" заступник генеруватиме ідеї, а Саакашвілі, в притаманній йому полум’яній манері "бачу ціль, не бачу перепони", втілюватиме їх в життя. Таким чином, ми бачимо повторення схеми Саакашвілі – Бендукідзе. Тільки реалії - українські. За головного стратега – діджитал-спеціаліст, а Саакашвілі більше не президент і навіть не віцепрем’єр з реформ, а відповідно до нової посади, має дуже небагато повноважень і свободи для дій.

Читайте також: Торги за крісло: Як Зеленський вирішить проблему Саакашвілі

Що вони можуть

Нагадаємо, Виконавчий комітет реформ – це допоміжний орган при президентові України, який має готувати пропозиції щодо стратегічного планування реформ, того, як їх впроваджувати і потім спостерігати за виконанням. Складається із голови та його заступника, тобто тепер – Саакашвілі і Ольшанського, які  входять до складу самої Нацради реформ. Рішення Нацради реформ ухвалюються більшістю голосів присутніх на засіданні її членів, за підтримки рішення головою Національної ради реформ,  тобто президентом України, а також головою Верховної Ради та прем'єр-міністром. Реалізуються рішення Нацради шляхом видання актів президента України, внесення президентом на розгляд Верховної Ради відповідних законопроектів, або взяття членами Нацради реформ публічних зобов'язань реалізувати право законодавчої ініціативи.

Указом президента також внесено зміни до указів про єдину державну політику реформ в Україні, забезпечення діяльності Національної ради реформ і Виконавчого комітету реформ і в положення про Національну раду реформ. Згідно з цими змінами, глава комітету і його заступник працюють на громадських засадах, пише Детектор.Медіа. Вони можуть бути призначені радниками президента.

Функції глави комітету:

- ініціює засідання Нацради реформ і розгляд питань з окремих напрямків реформ;

- забезпечує за окремими напрямами реформ виконання завдань, покладених на комітет;

- представляє комітет у взаємодії з іншими органами, підприємствами та організаціями;

- представляє рішення Нацради реформ у відносинах з органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими об'єднаннями та ЗМІ;

- розробляє пропозиції щодо вдосконалення діяльності Нацради реформ, комітету;

- утворює робочі групи для розробки, детального опрацювання окремих напрямків реформ, формує персональний склад таких груп і приймає рішення щодо визначення їх керівників.

Тобто, як бачимо, важелів впливу в Саакашвілі і Ольшанського, м’яко кажучи, небагато. А якщо їх розширювати, необхідно буде переформатувати, чи взагалі "злити" уряд Шмигаля.

Читайте також: Альтернатива Шмигалю: Як Банкова створює власний уряд

Подейкують, що Ольшанського рекомендував радник Зеленського, футуролог Ігор Новіков.

Про свої нинішні повноваження Ольшанський говорить так:

"Це консультативний орган, туди входять президент України, голова Верховної Ради, прем'єр-міністр, міністри, голови парламентських комітетів, тобто люди, які мають всю повноту влади. Якщо ця рада збереться і щось підтримає — у неї ніяких повноважень, але люди, що входять до неї, мають 100% повноважень, тому рада може імплементувати свої рішення через своїх членів".

Зі сказаного можна зробити висновок, що впливати на ситуацію в країні Виконком Саакашвілі-Ольшанського поки планує через інших наділених повноваженнями людей.

Україна майбутнього за версією Ольшанського

Розглянемо тепер, що саме планує змінити генератор ідей для Саакашвілі. 50-річний однофамілець героїчного кримського десантного корабля, Олександр Ольшанський називає себе оптимістом і романтиком. Скоріше правим, ніж лівим, прихильником легалізації медичного канабісу, права на аборти і виступає проти смертної кари.

Російськомовний. Голосував за Зеленського. Реформами займався і раніше і є прихильником радикальних змін.

"Так вже вийшло, що мені кілька разів у житті доводилося проводити корінні перетворення в великих компаніях. У компаніях, які були вражені всіма мислимими формами хвороб, від тотальної безвідповідальності до корупції і відвертого злодійства. І тут є два підходи - або погодитися на усталені правила гри і трохи причесати компанію - зменшити (тільки зменшити) злодійство і корупцію, ввести формальні процедури і через них підняти відповідальність менеджерів ... і це буде все те ж саме, але трохи красивіше. Або провести справжні зміни - зробити так, щоб люди не просто відбували робочий час, а готові були жертвувати заради компанії, стояти за неї і пишатися своєю дотичністю. Шлях до цього лежить через пекло, через "кров і піт". Тому що доведеться звільняти казнокрадів і лінивців, набирати нових (недосвідчених, а де взяти досвідчених?), вчити і знову звільняти, поступово, як золотий пісок намиваючи потрібних тобі людей, змінюючи процедури з ідіотичних на нормальні, знижуючи ступінь контролю і привчаючи людей довіряти одне одному. Будуть втрати, буде боляче, доведеться терпіти і тут найважливіше питання - де взяти лінійку і як відрізняти своїх від чужих? Як орієнтуватися, помилки якої людини - це помилки на яких вчаться, а з ким треба розлучитися негайно? Моя відповідь така - морально етичні якості людини і те, що називається порядністю - в першу чергу. Здатність вчитися - в другу. І завзятість - в третю", - написав він нещодавно на своїй сторінці у Фейсбуці.

Економіка  

Перше засідання виконкому Нарцади реформ може відбутися вже завтра. І Ольшанський вже розповідає про перші питання, якими планує зайнятися, з чого можна зрозуміти, що плани в реформаторів – наполеонівські. В коментарях журналістам він заявив, що найважливіші проблеми на сьогодні в Україні - це економічний блок, оподаткування і його адміністрування.

"Цей блок пов'язаний з тим, що ми називаємо "запит на справедливість". Це стосується і правосуддя, і деяких регуляцій. І цей блок просто пов'язаний з регуляціями для бізнесу і не тільки, які не працюють, які давно були корупцією перетворені в свою протилежність. Їх необхідно скасовувати. Це те, що робили в Грузії, і тут мені досвід Михайла Саакашвілі імпонує. Я вважаю, що в світі не так багато людей, які про себе можуть сказати: "Я реформував цілу країну". Цей досвід для нас безцінний", - розповів він телеканалу НАШ. 

Докладніше про економічні плани можна почитати в анонімних телеграм-каналах:

"Ліквідація податкової міліції і всіх економічних підрозділів в силових структурах. Заборона інспекціям штрафувати і зупиняти бізнес, функція інспекцій - консультації і рекомендації. Ліквідація ЄСВ і податку на прибуток, акцизу на імпорт б/в авто. Введення НнВК. Скасування норм законів 128, 129 крім програмних РРО. Вето на корупційний закон 1210. Удосконалення СЕА ПДВ, припинення масових блокувань СМКОР, скасування сплати ПДВ за першою подією. Об'єднання ДПС і офісу фінмоніторингу з подальшою ліквідацією ДПС. Удосконалення податку на землю. Приведення тарифів на енергоносії до розрахунково моделі від собівартості і нормативного прибутку. Реформа фінансового сектора. Пенсійна реформа".

Ольшанський вже і сам частково підтверджує ці чутки, розповідаючи про плани на своїй сторінці у Фейсбуці:

- Податки повинні стягуватися зі споживання, ПДВ необхідно скасувати. 

- Держава нічого не робить а тільки розподіляє

- Основа добробуту держави - підприємці

- Дати українцям право на короткоствольну зброю

- Ринок землі

- Біткоін

- Управління ризиками

Держава у смартфоні

До речі, трохи напружитися вже мав би і міністр цифрової трансформації Федоров, адже він тепер не єдиний в Зе-команді айтішник і до розробки його "Держави у смарфтоні" може підключитися і Ольшанський. В попередніх інтерв’ю ще кілька років тому він розповідав про важливість мобільних застосунків для кожної компанії. То чому би їх не розробити і для кожної державної установи?

Кібербезпека

А це вже царина МВС. Ольшанський неодноразово коментував, як кострубато в Україні складається із захистом персональних даних. "У законі повинна бути стаття, що ніхто не має права збирати дані, які йому не є необхідними безпосередньо для послуги. А якщо такі дані вимагаються, то замовник може відмовитись, і йому не мають права відмовити у цій послузі", – вважає він.

Раніше він також доволі жорстко критикував обшуки правоохоронних органів в  IT-компаніях України. "Коли до вас приходять з обшуком, вам зобов'язані вказати, що саме шукають. Проблема не в обшуках, проблема, що в нашій країні якимось чином розбійний напад, скоєний групою осіб при виконанні службових обов'язків, став прикриватися документом під назвою "постанова суду на обшук", - заявив він на ток-шоу у Шустера. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme