5 млрд доларів в обмін на рейтинг: Ким влада пожертвує заради кредиту МВФ

Сьогодні МВФ має схвалити нову програму stand-by для України. Офіційно умови кредиту ще не оприлюднили, однак із того, що потрапило в ЗМІ, можна зробити висновок: популістам буде на чому піаритися під час місцевих виборів

Політичний оглядач
5 млрд доларів в обмін на рейтинг: Ким в…

Загальна сума нової кредитної програми становитиме $5 млрд: перший транш - $1,9 млрд, другий – 1,6 млрд (їх планують отримати цього року), третій - $1,5 млрд надійде у 2021-му році. Початково була домовленість про трирічну програму EFF, однак коронавірус вніс корективи і замість трирічної програми буде півторарічна, але, як запевняють в уряді, обсяг кредитування не зміниться. Сьогодні рада директорів МВФ має схвалити цю програму, під яку Україна бере на себе цілу низку зобов’язань. Це не лише реалізація закону про ринок землі і так званого "антиколомойського" банківського закону, але й непопулярні кроки, що відобразяться на кишенях пересічних громадян. І, відповідно, на рейтингу влади та президента, який досі залишається гарантом цього рейтингу.

Тексту меморандуму про співпрацю з МВФ нема. Точніше, нема офіційної версії, проте неофіційна давно гуляє мережею, її коментують політики та експерти в ефірі різних телеканалів. Натомість в уряді пояснюють: не публікують документ, оскільки передчасне оприлюднення може бути сприйняте як упередження рішення Ради директорів та створити хибне враження, що Фонд уже затвердив запит країни-члена. Тоді виникає логічне запитання: на якому етапі і хто злив текст меморандуму в ЗМІ? Проте сумніваємося, що в урядовій команді шукатимуть "крота".

Прем’єр Денис Шмигаль днями частково підтвердив достовірність опублікованого тексту меморандуму. За його словами, в цьому документі існують чіткі структурні маяки МВФ: "прозорість роботи державних банків та держкомпаній, посилення корпоративного управління держпідприємств, незалежний Антимонопольний комітет, реформа Митниці і податкової, збереження принципу "гроші ходять за пацієнтом" в галузі медицини. А також - приведення ціни на газ для населення до ринкового рівня". І якщо прозорість банків чи посилення ролі Антимонопольного комітету мало турбують пересічного виборця, якому треба буде обирати місцеву владу 25 жовтня цього року, то продовження медичної реформи, підвищення ціни на газ для населення, зростання тарифів, податкової політики, пенсійного віку вже стали предметом політичних спекуляцій.

Шмигаль запевняє: підвищувати пенсійний вік уряд не планує. Однак це не зовсім так, адже з 1 квітня пенсійний вік для жінок вже зріс з 59 років до 59 років і 6 місяців, а у наступному році пенсійний вік для жінок становитиме 60 років. Україна приречена на підвищення віку виходу на пенсію з простої причини – населення країни скорочується швидкими темпами, відбувається його старіння.

Щодо ціни на газ, то тут йдеться про тарифікацію населення як для промисловості. Зараз вартість блакитного палива знизилася, тому підвищення ціни не буде надто відчутним. Проте в разі зростання вартості газу, зростатиме і його ціна для домогосподарств. Ще один момент – очікується зростання тарифів на опалення. Нові платіжки українці побачать вже після виборів, це трохи відтерміновує вибухову реакцію суспільства. Проте опоненти партії влади дуже постараються, щоб тарифна тема перетворилася на страшилку номер один для виборців. Тут може бути дежавю – те саме було під час місцевих виборів 2015 року, коли тема зростання тарифів стала благодатною для соціальних популістів. 

Поки не до кінця зрозуміло, чи піде влада на відтермінування певних кроків у медичній реформі. Якщо у меморандумі з МВФ буде чітко записано, що ця реформа має бути реалізована без усіляких "але", то це стане ще одним елементом піар-технологій опонентів влади. Тож "слуги" вперше побудуть у шкурі попередників.

І тут виникає питання, чи готові Кабмін, Банкова і президент до ведення кампанії в якості влади, а не "нових облич", які за все хороше і проти всього поганого. Судячи з того, що деталі меморандуму ще до його офіційної появи обсмоктують в телеефірах, причому переважно на каналах з "пулу Медведчука", а від урядовців звучать лише окремі беззмістовні фрагменти, до діалогу з народом в Кабміні не готові. Схожа ситуація була у попередника Шмигаля Олексія Гончарука, коли вводилися дві платіжки. Що це і навіщо, народ толком не розумів, натомість опоненти Кабміну пояснювали населенню, що його знову обдурюють. Це, по-перше, а по друге – для ведення діалогу мають бути спікери, здатні доводити свою правоту у гарячих дискусіях з досвідченими політичними бійцями. З яскравими і переконливими спікерами в уряду проблема. Тож, скоріше за все, рятувати ситуацію доведеться самому Зеленському. Ризикуючи власним рейтингом.

Проте є й інший варіант - народу потрібно буде пояснити, хто персонально винен. І покарати винного звільненням. Тому не можна виключати, що восени на українців очікує зміна урядової команди. 

Правда, є ще один спосіб - розмити негатив від оприлюднення і подальшого виконання меморандуму з МВФ за рахунок серії інформаційних кампаній, спрямованих проти попередників. Найпростіша з них – повісити відповідальність за соціально-економічну ситуацію на минулі уряди. Мовляв, змушені підписувати невигідну угоду, бо не ми почали співпрацю з МВФ. З огляду на коротку пам’ять виборців, може когось і переконають. Можуть бути й більш складні варіанти. Приміром, гучні затримання чи висунення підозр. Однак цей варіант перед початком виборчої кампанії не надто вигідний "слугам", адже політичні переслідування мобілізують електорат опонентів. Та й де знайдеш стільки "ворогів народу", щоб забезпечувати видовища аж до 25 жовтня…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme