Захлинутись у цінах: Як впаде рівень життя українців через зростання витрат на комуналку, транспорт та їжу

Поруч з комунальними тарифами та енергоносіями починають стрімко дорожчати паливо, продукти і транспорт

Економічний і політичний оглядач
Захлинутись у цінах: Як впаде рівень жит…

Тема тарифів на енергоносії та цін на комунальні послуги продовжує бути резонансною і чутливою для  кожного українського домогосподарства. Всі зусилля влади заретушувати проблему або темою субсидій, або перенесенням уваги на інші теми не дають практичних результатів - суспільство продовжує обговорювати тему тарифів та обурюватись маніпуляціями. 

Тим більше, що зараз до комунального цінового стрибка додається стрімке зростання на автомобільне паливо, транспортні послуги та продукти харчування. Всі ці статті видатків є основними для бюджетів більшості українських родин. І їхне підвищення призводить до стрімкого падіння рівня життя, коли видатки на якісну освіту, житло, автомобілі, подорожі та розваги скорочуються в рази. А у багатьох випадках навіть йдеться про неспроможність задовольнити мінімальні життєві потреби.

Як подорожчає в Україні газ

Очільник енергетичного міністерства Юрій Вітренко втрапив днями у скандал, коли на закритій зустрічі офф-рекордз заявив, що ціну електроенергі та опалення необхідно підвищувати удвічі, а газ – у півтора рази від нинішніх 6,99 грн/куб.  Ці заяви викликали неабиякий ажіотаж, оскільки про плани уряду підвищувати ціну на блактитне паливо, електрику та опалення до таких висот до цього моменту не було відомо. Навпаки, урядовці всіляко намагалися декларувати, що суттєвих ударів по кишенях через тарифні підвищення не планується.

Викриття ж Вітренком таких планів свідчить, що перспектива подібного підвищення є нагальною і, з огляду на те, що це є умовою продовження співрпаці з МВФ, невідворотною.

Отже, цифри. Задекларована урядом ціна у 6,99 гривень за куб газу, яку обіцяють тримати до кінця опалювального сезону, є свого рода фікцією. Адже окрім цих 6,99 доводиться сплачувати й за транспортування. Тож платіжка виростає до 9-10 грн/куб. І це вартість для тих, хто опалюється газом самостійно, за допомогою газових котлів та використовує газ для приготування їжі на плитах.

А газ, який використовують централізовано для опалювання багатоповерхівок, коштує дещо інших грошей. З 1 січня 2021 року НАК "Нафтогаз" на 20,1% підняв ціну газу для виробників тепла до 8,8 грн з ПДВ. І хоча цих виробників наразі затисли у встановлений максимальний тариф на тепло та гарячу воду і вони змушені працювати зі збитками, ця пружина рано чи пізно розіжметься у неприємні цифри в кожній платіжці за тепло і гарячу воду.

Тож анонсуючи двократне підвищення ціни на опалення Вітренко фактично пропонує запровадити компенсацію тепловикам: мовляв, зараз ви потерпите і не будете переносити витрати на газ, що здорожчав на 20% на споживачів. Але зможете відігратись трохи згодом, коли вам дозволять підняти цінники на опалення на 100%.

При цьому буквально через день, після того, коли було зроблено цю резонансну заяву, Вітренко заявив, що собівартість газу, видобутого в Україні, становить приблизно 2,6 гривень за кубометр. Але його неможливо продавати за собівартістю через необхідність наповнювати держбюджет. Пояснює міністр це так: "Виникає питання, чому не продавати газ для населення за собівартістю? Собівартість, умовно, 2,6 гривні, чому би не продавати по 2,6 гривні, а навіщо продавати по 6,99? Пояснюю. Тому що багато людей не може сплачувати навіть по 2,6 гривні. Тому що є пенсіонери, інваліди, є багато людей, які отримують субсидію. І ці субсидії потрібно з чогось сплачувати".

Фактично виходить, що в державі є газ по 2,6 гривень і цей газ цілком можна продавати своєму населенню за цією ціною. Але в такому випадку від цього газу не буде прибутку. Прибутку, який нібито потрапляє нині до бюджету та розподіляється на користь тих, хто не може платити і ці 2,6 грн. Тобто умовно "багаті" мають оплатити газ для умовно "бідних". Але Юрій Вітренко тут дещо лукавить, адже прибуток до бюджету потрапляє не зовсім весь, і не зовсім прямо. Між видобувниками українського газу та споживачами українцями стоїть, як мінімум, той самий НАК "Нафтогаз України", який досить своєрідним чином розподіляє прибутки. А також, за твердженням кількох політиків, окрім "Нафтогазу" у ланцюжку є й інші прокладки, на яких осідає частина цінової різниці. Тож малоспроможні споживачі, на яких киває в.о. міністра, далеко не єдиний реципієнт прибутків від видобутого українського газу.

На всіх між тим, схоже, не вистачає. Тож на повний зріст стає озвучене чиновником питання про підвищення вартості газу у півтори рази. Тобто з 6,99 грн за куб - до 10,5 грн. Якщо сподіватись, що при цьому доставка залишиться у тій же ціні в середньому 2-3 гривні, то новий тариф становитиме близько 13 гривень. Але мало хто повірить в альтруїм держави та операторів. Тож розраховувати слід, ймовірно, на 15-16 гривень.

Як подорожчає електрика

З іще більшим цинізмом влада намагається вчинити з тими, хто використовує електрику для опалення осель. Наразі їм з першого січня 2021 року пред'явили до сплати 1,68 грн за кВт/годину електрики замість 90 коп, що діяли до Нового року. При цьому спочатку пообіцяли дати по тисячі гривень компенсації кожному власнику електрокотла. Але, як і передбачалося, в реальності дадуть набагато менше і далеко не всім.

Загалом, комбінація з електроопаленням, можна назвати одним з наймасштабніших "кидків" державою власних громадян. Багато років всі українські уряди нав'язували українцям буцімто вигідне рішення про перехід на електричне опалення замість традиційного газового. На ці заклики активно відгукувався і бізнес, і домогосподарства, і комунальна сфера. На електрику переходили не тільки там, де немає доступу до газової труби або тягти газ буде дуже дорогим задоволенням - багато хто робить це з міркувань сучаності, безпеки, екологічності та зручності користування.

Одним зі стимулов від держави було встановлення певного обсягу електроенергії для таких споживачів, яка відпускалася їм за пільговою ціною. До січня 2021 року кожен власник зареєстрованого електрокотла міг розраговувати в опалювальний сезон на 3000 кВт/год у місяць за ціною 0,90 грн.  Але Національна комісія з регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) скасувала цю систему знижки. І фактично з січня і до кінця опалювального сезону опалення оселі для таких споживачів підскочило майже вдвічі. А враховуючи, що це й без того була для багатьох важлива складова бюджету, таке зростання виявилося дуже болісним.

Розуміючи, що такий "фінт" може додати чимало енергії у кошик суспільного обурення і за газовим майданом може вийти електричний, уряд анонсував компенсацію власникам електрокотлів на рівні 1000 грн на місяць для кожного. І Верховна Рада навіть ухвалила закон, яким було перекинуто 1,4 млрд грн з інших субсидійних видатків бюджету на компенсацію для "електриків".  Проте вчора виявилося, що не йдеться навіть про ту саму тисячу гривень. Адже, за словами міністра соціальної політики Марини Лазебної, середній розмір допомоги на оплату електрики становитиме 564 гривні, а гроші отримають лише пільгові категорії населення.

Марина Лазебна повідомила, що уряд вже ухвалив відповідну постанову і гроші було спрямовано споживачам. "Ми вже навіть перерахували кошти на постачальників універсальних послуг, які будуть зараховані на особисті рахунки споживачів", - заявила очільниця міністерства. - Заявка склала 322 мільйони гривень для 571,6 тисячі споживачів, середній розмір компенсації становить 564 гривні. Програма буде працювати обмежений період часу - до квітня".

Враховуючи обіцяне Вітренком підвищення електрики вдвічі, удар по цих споживачах виявиться просто грандіозним. І, звісно, дискредитує державу в очах своїх громадян можливо так же, як і оборудки з коштами на рахунках радянського "Ощадбанку" чи приватизаційними сертифікатами у 90-ті роки.

Як подорожчають в 2021 році продукти, транспорт і пальне

Тим часом стрімко дорожчає пальне для автомобілів. Особливо це помітно по зрідженому газу, за який на АЗС на цьому тижні вже правлять більше 15 гривень, хоча ще місяць тому його вартість було відсотків на 30 нижчою. На бензині зростання поки що не таке помітне, хоча слід очікувати росту й там, адже ціна на нафту на світових ринках зростає. І крива вартості бензину на українських АЗС також, хоч і з певною інерцією, повзе вверх.

Ціна на газ диктує і зростання вартості транспортних послуг. Так на рівні міських рад ухвалюються рішення про підвищення вартості проїзду у комунальному та приватному транспорті. Одним з резонансних випадків останього часу стало підвищення проїзду у сумських маршрутках, на які здійснюється основне навантаження.  Підняли ціни і перевізники у Київській області. І незабаром парад підвищення вартості проїзду обіцяє пройти по всій Україні. Адже і в Києві, і у Львові, а також і в інших містах, це питання стає дедалі актуальнішим.

Стрімко дорожчають і окремі позиції в продуктових магазинах та супермаркетах. Особливо це помітно по зростанню вартості яєць. Ще восени вони коштували 22-25 гривень за десяток. Вже у грудні досягли рівня 30 гривень. А після настання Нового року процес зростання не зупинився і вартість десятка курячих яєць на полицях сягнула 40 гривень і навіть більше. Дорожчають також овочі та інші продукти харчування. І, хоча Держстат і стверджує, що за минулий рік зростання споживчих цін відбулося на рівні всього 5%, проте кожен, хто ходить у магазини та на ринки спираючись на власні відчуття цілком може це заперечити.

Читайте також - Іпотека під 7%: Як держава під приводом захисту українців без житла допомагатиме забудовникам

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme