Ющенко пояснив падіння гривні дефіцитом бюджету та «увімкненням станка»

Третій президент України, екс-голова Нацбанку Віктор Ющенко пояснив, що гривня падає через величезний дефіцит бюджету, який покривається емісією
Depo.Гроші
27 лютого 2015 16:21
ФОТО: depo.ua
Ющенко пояснив падіння гривні дефіцитом бюджету та «увімкненням станка»
Ющенко пояснив падіння гривні дефіцитом бюджету та «увімкненням станка»

Головною причиною такого стану на фінансовому ринку є розбалансована економічна політика Кабінету Міністрів, сказав Ющенко в коментарі ZN.ua.

«Якщо ви маєте неміряний дефіцит бюджету, який покривається станком, не питайте, чому у вас гроші слабкі. Якщо ви маєте дефіцит платіжного балансу, який ви не можете врегулювати без МВФ чи іншої фінансової підтримки, якщо ви не можете звести торговельний баланс країни, не питайте, чому слабкі національні гроші», - сказав він.

Ющенко вказав на такі проблеми, як прихований дефіцит бюджету та значний розмір закладеного в бюджеті дефіциту, для покриття якого відсутні надійні джерела.

«Коли ви приймаєте бюджет і міряєте дефіцит у 65 млрд грн (навіть не враховуючи його величезну приховану складову), ви сьогодні приймаєте рішення про включення банкнотно-монетного станка. Якщо 65 млрд грн ми викидаємо непідтверджених грошей, коли економіка йде мінус 7%, якщо ви нездатні сформувати жорстку політику у сфері державних фінансів, торговельну політику, платіжну політику, то гривня - це наслідок. Якщо погано збалансована політика проводиться, то гривня показує це, як барометр», - зазначив Ющенко.

Він зазначив, що курс національної валюти відображає макроекономічну ситуацію в цілому.

«Слабкість національних грошей - це реакція на клініку, яка виникає в інших, більш фундаментальних сферах. Мене трохи дивує, коли апелюють до НБУ і кажуть, що НБУ не дає курсу, і тому ми не можемо вирішити курс майбутнього року. А ви дали проекцію національного бюджету наступного року? Ми дійсно знаємо, який дефіцит буде і як ми його покриємо?» - сказав Ющенко.

За його оцінками, прихований дефіцит бюджету складає до 120 млрд грн за підсумками минулого року.

«Ми маємо сьогодні мало збалансовану урядову політику, яка стосується сфери бюджету, торгівлі та національних платежів. Приблизно вона вимірюється за підсумками минулого року в 110-120 млрд грн, якщо ми говоримо про прихований дефіцит бюджету», - вважає Ющенко.

«Наприклад, платежі, зависли в Міністерстві оборони, не розрахувалися за щось; в НАК «Нафтогаз України», коли платяться борги «Газпрому», і ми майже інтуїтивно розуміємо, що платіж йде з резерву Національного банку. Замість того щоб ці резерви працювали на підкріплення гривні, вони працюють на вирішення проблеми платежів за зовнішнім торговельним балансом державних корпорацій», - пояснив Ющенко.

Він вказав і на брак довіри українців до банківської системи, що також пояснив недовірою до урядової економічної політики.

«За останній рік з банківської системи України ми, українці, громадяни з українським паспортом, вивели з депозитів більше ніж 130 млрд грн. Це той ресурс, який нічим не заміниш. І тут є проблема у тому, що немає довіри. Не тільки до банків. Якщо з одного банку виносять гроші, це може бути криза професіоналізму. Якщо гроші виносять з 120 банків, то це недовіра до курсу, який проводиться в широкому вимірі, - не тільки валютному, а до курсу економічної політики», - сказав Ющенко.

Додамо, що, за даними НБУ, відтік депозитів з банків склав 135 млрд грн у минулому році та ще 17,2 млрд грн - з початку цього року, і у даний час.

Як повідомляв depo.ua, вчора НБУ рекордно девальвував гривню до 30,01 грн/дол., Правда, сьогодні зміцнив нацвалюту до 27,8 грн/дол. 25 лютого в ЗМІ просочилася інформація, що президент України Петро Порошенко вимагав стабілізувати курс на рівні 21,7 грн/дол.