Здоров’я в кишені: Які додатки для піклування про себе популярні серед українців

Depo.ua провів міні-опитування серед своїх читачів і дізнався, які саме додатки за темою цифрового здоров’я ті обирають

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Здоров’я в кишені: Які додатки для піклу…
фото: pixabay

У наш час цифрові технології стали невід’ємною складовою майже усіх сфер життя. Вони широко застосовуються у освіті, медицині, сфері обслуговування, промисловості, економіці, бізнесі, транспортній сфері та побуті. Щодня ми користуємося різними онлайн-сервісами і навряд чи готові жити без цих зручностей, які дозволяють суттєво економити час, енергію і зусилля.

Пандемія коронавірусу, яка лютувала майже весь 2020 рік і продовжує випробовувати людство, показала, наскільки важливою є цифровізація сфери охорони здоров’я. На важливості цифрового здоров’я акцентували цьогоріч у європейському регіоні ВОЗ: його виділили поряд з такими більш зрозумілими процесами, як імунізація, охорона психічного здоров’я, аналіз поведінкових та культурних факторів.

Чуючи термін "цифрове здоров’я", уявляються передові розробки та терапія майбутнього, але все набагато простіше. Чимало технологій, що входять у це поняття, широко використовувалось ще до пандемії COVID-19.

Термін "цифрове здоров’я" охоплює електронні медичні картки, мобільні додатки з догляду за здоров’ям, які використовують як для профілактики, так і для моніторингу стану організму. Це і сайти, які забезпечують доступ до медичних карток пацієнта, і телемедицина (медицина на відстані), робототехніка, нанотехнології, штучний інтелект та багато іншого.

Чи вірити eHealth

В Україні за цифрову трансформацію системи охорони здоров’я відповідає система eHealth, яка впроваджується з 2016 року. В ідеалі вона має допомагати людям отримувати, а лікарям – надавати послуги, давати змогу контролювати ефективність витрачених на охорону здоров’я бюджетних грошей. eHealth створювалась на донорські кошти, донори ж на початкових етапах оплачували розробку і підтримку системи. Подальшим розвитком eHealth мала вже займатись держава. У 2018 році для її адміністрування  було створене державне підприємство "Електронне здоров’я".

Станом на середину січня 2021 року до системи eHealth приєднались понад 27 млн 732 тисячі пацієнтів,  понад 24 тисячі лікарів первинної медичної допомоги та понад 1900 медичних закладів ПМД.

Проте система досі не є досконалою, в ній трапляються збої і часто можна почути нарікання на її роботу. Наприклад, минулого літа чимало лікарів скаржилися на надто довгу обробку даних. Щоб видати направлення, лікарю потрібно було витратити чимало часу та нервів. Пацієнти ж були незадоволені тим, що їм все одно доводиться стояти в чергах, або приходити за направленням кілька разів. Скарги на роботу системи можна знайти хоча б за хештегом #eHealth у Facebook.  

Додатки в поміч

Поки держава намагається трансформувати систему охорони здоров’я, українці користуються наявними цифровими можливостями. У доступі кожного власника смартфона є мобільні додатки, які допомагають піклуватись про тіло, регулювати спортивні навантаження, кількість сну, слідкувати за вагою, менструальним циклом, вагітністю тощо. Більшість додатків, які встановлюють користувачі на телефони, спрямовані на покращення самопочуття, а не на лікування, але, як відомо, будь-яку хворобу легше попередити, аніж лікувати.

Сайт Depo.ua провів міні-опитування серед своїх читачів і дізнався, які саме додатки зі сфери цифрового здоров’я ті обирають.

Прихильники спорту обирають Runtastic, Garmin та Mi Fit

Додаток Runtastic, в першу чергу, потрібен для фіксації результатів тренувань. Він допомагає відслідковувати тривалість, подолану дистанцію, темп бігу та кількість калорій, яку приблизно вдалось спалити. Під час тренування окрім головних показників, людина може регулювати музику, якщо бігає під неї, а також отримує голосові сповіщення щодо свого прогресу. Runtastic буде корисним і тим, хто займається іншими видами фізичної активності. Варто лише перевести додаток в налаштуваннях в меню "Тренування".

Не менш популярним є додаток Garmin, який збирає дані щодо стану здоров’я (вимірює глибину сну, рівень стресу) та занять фітнесом, але за умови постійного носіння годинника цієї ж фірми.

Окрім того, додаток є своєрідною соціальною мережею, де користувач має друзів, може слідкувати за їхніми успіхами у спорті, також тут можна об’єднуватись у спортивні групи, є стрічка новин, де публікується інформація щодо тренувань підписників, їм можна ставити "лайки".

Mi Fit допомагає відстежувати прогрес своїх пробіжок, велотренувань, прогулянок тощо. Для тих, хто хоче глибшого аналізу своїх досягнень, дає рекомендації щодо оптимізації тренувань. Якщо ж людина тривалий час перебуває без будь-якої активності, пристрій може нагадати, що час встати та трохи розім’ятись.

фото: pixabay

Жіночий "My calendar – Period Tracker"

Сучасні жінки замість звичайного календарика для відмічання менструального циклу користуються додатками. Один з найпопулярніших "My calendar – Period Tracker". Він допомагає відстежувати сам цикл, овуляцію та фертильні дні. Додаток аналізує історію циклів та визначає ключові дні, які цікавлять жінку. Ще тут можна робити позначки щодо самопочуття, які в подальшому допоможуть аналізувати стан здоров‘я. Для дівчат, які планують стати мамами, тут також знайдеться корисна інформація, адже додаток самостійно визначає, коли у дівчини найбільша вірогідність завагітніти. Крім цього, у додатку є різні чати, де дівчата обговорюють різні жіночі теми.

"Вагітність +"

Цей додаток дає змогу фіксувати всю необхідну інформацію про перебіг вагітності: зберігати кольорові ілюстрації та знімки УЗД, вести персональний журнал ваги, надає інформацію про оптимальне харчування, фізкультуру і самі пологи. Тут є і лічильник поштовхів малюка, тисячі варіантів імен для майбутньої дитини, наочна ілюстрація розмірів малюка та багато іншої не менш важливої інформації.

Brain Focus Productivity Timer

Додаток, який допомагає підвищити рівень  продуктивності завдяки кращому зосередженню на роботі та управлінню своїм часом.  Наприклад, потрібно виставити у додатку якийсь час для виконання завдання і почати працювати за комп’ютером, ні на що не відволікаючись. На визначений період застосунок може блокувати сповіщення від інших додатків, аби ті не відволікали від задачі. 

У програмі можна регулювати час на роботу та "перекури", у певний момент спрацьовує сигнал. Також можна налаштовувати різні параметри для різних задач.

фото: pixabay

Додатків, які допомагають слідкувати за станом здоров’я та власною продуктивністю, набагато більше. Звісно, вони не замінять візит до лікаря, проте є надзвичайно ефективними у процесі збереження фізичного і психічного здоров’я, допомагають розумно розпоряджатись своїм часом та силами. А всі ці складові є дуже важливими у збереженні здоров’я в цілому.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme