Явище, яке зупиняє війну: Що несе сонячне затемнення 21 червня

Сонячні затемнення викликали подив, хвилювання та захоплення протягом усієї історії людства. Втім, коли 21 червня 2020 року ви піднімете голову і побачите затьмарене Сонце, між вами та вашими давніми предками буде одна суттєва відмінність: ви не будете налякані (але це не точно)

Явище, яке зупиняє війну: Що несе сонячн…
Зображення: NASA

 

 

Чимало людей – від представників давніх примітивних культур до адептів деяких сучасних релігійних течій – сприймали і продовжують сприймати сонячні затемнення як передвісники майбутніх нещасть. І якщо перші вважали, що Сонце пожирає небесний звір, то частина сучасних  євангелістів розглядає затемнення як ознаку майбутнього апокаліпсису.

Depo.ua пропонує зазирнути за завісу історії та подивитися, як наші пращури пояснювали сонячні затемнення, яким чином вони "повертали" нашу зірку назад і, звісно ж, коли саме і де можна буде спостерігати це природне явище цьогоріч.

Як у минулому Сонце їли

У 7 столітті до н.е. вид повного сонячного затемнення над грецьким островом Парос спонукав поета Арчілокуса написати: "Тепер ніщо у світі не може мене здивувати. Для Зевса, батька Олімпу, полудень перетворився на чорну ніч, затьмаривши світло квітучого Сонця. Темний жах нависає над людством. Може трапитися все, що завгодно"

І хоча давні греки вже мали певні уявлення про небесні механізми, а невеличка жменя вчених-астрономів  розуміла природу затемнень ще десь із 8 століття до н.е, більшість людей протягом ще майже двох тисячоліть були впевнені, що астрономічні події – то витівки, або ще гірше – гнів богів (чи одного бога.)

"Більшість людей не розуміли, що таке затемнення або падаючі зірки, принаймні, до 17-го століття", – розповідає Едвін Крупп, директор Обсерваторії Гріффіта в Каліфорнії для ВВС. 

"Це пов'язано з комунікацією і освітою. Інформацію було важче поширювати, тому старі міфи і забобони зберігалися і передавалися з покоління у покоління. У давнину люди впорядковували своє життя відповідно до порядку оточуючого їх світу, і половиною цього світу було небо. Такі події, як затемнення, були вторгненням хаосу в цей порядок. Навіть сьогодні є ще частини світу, такі як Індія, де [деякі] вагітні жінки не виходять на вулицю під час затемнення через давні вірування, що це може зашкодити".

Не маючи знань про затемнення як природні, циклічні та цілковито безпечні явища, у давнину людям все одно доводилося їх пояснювати – хоч якось.  Однією з найпоширеніших ідей був "небесний звір", який нападав на Сонце або Місяць.

У різних частинах світу цей образ мав унікальну форму. У Західній Азії вірили, що Сонце пожирає дракон. У Китаї замість дракона був величезний пес. У Перу образом пожирача слугувала пума. У вікінгів небесне світило страждало від двох небесних вовків.

І тільки у В’єтнамі, за інформацією livescience, зорю їв не "класичний" хижак, а жаба.

Але чому саме пожирачі Сонця? Вчені схиляються до думки, що ця ідея могла виникнути через вигляд зірки на перших етапах затемнення: у ці моменти воно нагадує сяючу кулю із ніби "надкушеною" частиною (згадуємо логотип Apple).

Звісно ж, постійно голодними до розпечених небесних тіл звірами все не обмежувалося. У різні історичні періоди раптові та короткочасні "ночі" люди розуміли як знаки, і вкладали у них сенс залежно від релігії, культури та супутніх обставин.

Так, лідійці і мідяни закінчили війну в 585 р. до н.е. тому, що сприйняли сонячне затемнення за знак небесного несхвалення. (Хто б передав цю чудову думку у голови східних сусідів нашої держави?)

"Із перемінним успіхом тривала ця війна, а на шостий рік під час однієї битви день раптом перетворився на ніч. Про таке перетворення провіщав іонійцям пілетянин Фалес, визначивши рік, коли воно станеться. А лідійці і мідійці, щойно побачили, як настала ніч замість дня, припинили битву і поспішили укласти між собою мир", – напише про цю подію Геродот.

Римський письменник Пліній старший вбачав зв’язок між затемненням 59р до н.е. та ураженими блискавками містами. Подекуди вважалося, що сонячні затемнення можуть негативно впливати на хід подій протягом років після них. Так сталося із смертю короля Генріха I в 1135 році, через два роки після затемнення. Кінець його днів пов’язували із небесними подіями кількарічної давнини, пише The Time.

Першим же більш-менш твердим кроком від забобон до наукового пояснення сонячного затемнення  можна вважати статтю Едмунда Галлея, нині відомого завдяки кометі Галлея. У 1715 році він опублікував матеріал, стверджуючи, що люди не повинні боятися затемнення. Він використав теорію гравітації Ісаака Ньютона, щоб створити одну з перших карт траєкторії затемнення, і зазначив, що природне явище не є "передвісником зла для нашого суверенного монарха Джорджа першого". Він також описав механізм затемнення таким чином, аби пересічні читачі 18-го століття могли його зрозуміти. "Затемнення Сонця, - писав він, - відбувається лише з природних причин; і не викликане  нічим іншим, окрім прямого розташування тіла Місяця між нашим зором і Сонцем". 

Статтю Галлей опублікував у відповідь на поширену тоді брошуру апокаліптичного характеру, у якій йшлося, що затемнення "передбачає руйнування плодів Землі, неврожай кукурудзи, фруктів та овочів і небезпеку лютої епідемії.

Жахіття у мережі

Втім, любителів містичних пояснень вистачає і зараз. 

Зокрема, у медіа почали з’являтися повідомлення про те, що так зване передбачення майя про кінець світу 21 грудня 2012 року було інтерпретоване неправильно, але 21 червня 2020 року – ну це вже точно кінець.

Кінець світу: твіти про календар майя

Також страхи по мережі розпалюють християнські євангелісти, які вважають майбутнє сонячне затемнення та "кривавий місяць" у липні біблійними знаками пророцтва. Зокрема, вони посилаються на рядки із  Книги Одкровення, останніх глав Біблії, де окрім іншого йдеться про те, що Місяць стає криваво-червоним, коли природні катаклізми руйнують світ, передає Express.  Сонячне затемнення, а услід і місячне деякі прихильники цієї релігійної підтечії вважають передвісниками справжнього Армагедону.

На випадок будь-яких апокаліптичних настроїв ваших знайомих, Depo.ua пропонує вам використовувати наступну мем-відповідь:


 

Сонячне затемнення 21 червня

Отже, 21 червня земляни зможуть спостерігати кільцеве сонячне затемнення.

Це явище, за якого земну поверхню перетинає конус-продовження місячної тіні. Супутник Землі при цьому надто далеко від нас, щоб перекрити зірку повністю. 

Виглядає це наступним чином:

У результаті 21 червня Сонце затьмариться на 99,4% так, що видно буде лише зовнішнє "вогняне кільце". Повна фаза затемнення триватиме 38 секунд. За київським часом це відбуватиметься о 9:40.

Втім, українцям побачити усю красу явища цьогоріч не судилося: з наших теренів ми зможемо спостерігати лише сонячну напівтінь, але насолодитися видовищем можна буде онлайн під час прямої трансляції:

Найкраще ж затемнення побачать на півночі Індії у штаті Уттаракханд, в Африці на територіях Республіки Конго, Демократичної Республіки Конго, ЦАР, Південного і Північного Судану, Ефіопії, Еритреї та в Азії на територіях Ємену, Саудівської Аравії, Оману і Пакистану.  Загалом затемнення часткове або кільцеподібне затемнення буде видно із 111 країн та автономних територій.

Окрім того, на 21 червня о 00.43 за київським часом припадає літнє сонцестояння – точка, коли Земля максимально наближається до Сонця і знову починає віддалятися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme