Як отримати квартиру від держави: Хто це може зробити та які документи необхідні

Питання, як отримати квартиру від держави, цікавить ледь не кожного українця. Попри те, що це вдається не усім тим, хто роками стоїть у черзі, або має певні пільги, у звичайних громадян взагалі шанси мізерні

Дар'я Самборська
Заступник шеф-редактора відділу новин, журналіст відділу «Життя»
Як отримати квартиру від держави: Хто це…
Фото: Рixabay

У Конституції України чітко закріплено, що кожен громадянин має право на житло. Однак ті, хто хочуть його отримати, змушені  півжиття стояти в черзі, інколи – безрезультативно. Та все ж є категорії осіб, яким отримати житло простіше. Depo.ua розібрався, як отримати квартиру від держави у 2021 році, що за документи потрібні, а також які перспективи у тих, хто вирішив скористатися цією опцією. Раніше ми розповідали про те, як отримати земельну ділянку в Україні, та що потрібно для цього знати.

Кому в Україні надається безкоштовне житло

У нашій державі отримати безоплатно квартиру можна лише у крайніх випадках. Це регулюється статтею 47 Конституції України: "Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування, безкоштовно або за доступну для них оплату". До таких категорій осіб належать:

  1. Сироти або діти, які залишилися без піклування батьків. Закінчивши школу, вони можуть отримати житло або хоча б кімнату, якщо ніде жити.

  2. Важкі хворі, які повинні проживати окремо від інших членів родини. Наприклад, якщо один з членів сім'ї має хворобу, що може становити небезпеку для оточуючих, то інші члени родини можуть претендувати на окреме житло.

  3. Мешканці аварійних або непридатних для проживання будинків, зокрема таких, що становлять загрозу для життя.

  4. Особи, які потребують покращення житлових умов.

Громадяни, які належать до перших трьох категорій, мають право отримати житло поза чергою, людям з останньої групи це зробити дещо важче. Однак вони можуть отримати квартиру в соціальний найм з житлового соціального фонду.

Як отримати квартиру в соціальний найм

Першочергово на житло в Україні можуть претендувати інваліди та ветерани

Житло в соцнайм надається в тимчасове розпорядження особам, які потребують поліпшення умов проживання, але не можуть орендувати нерухомість через низький рівень доходу.

Першочергово на таке житло можуть претендувати:

  • сім'ї, які мають більш ніж п'ятеро дітей, або у них народилося одразу троє малюків; 

  • люди з інвалідністю та ветерани; 

  • сім'ї осіб, які загинули під час виконання громадських або службових обов'язків;

  • особи, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС;

  • люди, які не мають належного для проживання будинку чи квартири.

З повним переліком категорій осіб, які можуть отримати соціальне житло в першочерговому порядку, можна ознайомитися за посиланням. Однак, якщо у родині гостро стоїть питання, як отримати квартиру багатодітним, людям з інвалідністю, малозабезпеченим, то житло в соцнайм – оптимальний варіант.

Перелік документів, щоб отримати квартиру в соціальний найм

Громадяни, які потрапляють під вище згадані категорії, можуть подати заяву до місцевого відділу обліку та розподілу житлової площі про взяття їх на облік для отримання квартири в соцнайм. До такої заяви потрібно додати: 

  • довідку про місце проживання, склад сім'ї, а також про загальний рівень доходу усіх її членів за минулий рік;

  • копії паспортів (свідоцтв про народження) та ідентифікаційних кодів;

  • довідки з місць роботи кожного члена сім'ї;

  • відомості про вартість житла, де нині проживає сім'я, а також правовстановлюючі документи на нього;

  • копію свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу;

  • довідки, які підтверджують пільгові умови.

Хто в Україні має право стати в чергу, щоб отримати безкоштовне житло від держави

Житло в соцнайм надається особам, які потребують поліпшення умов проживання

Черга, у якій стоять люди, щоб отримати житло від держави, тягнеться ще з 80-х років минулого століття. Близько трьох мільйонів українців мають надію в'їхати у власну квартиру. Тим, кого цікавить, як отримати квартиру від держави безкоштовно, повинні пам'ятати, що першочерговість мають люди з низьким рівнем доходу. При цьому враховується сукупний дохід усіх членів сім'ї.

Кожен такий випадок розглядається індивідуально, але є загальна формула: до вартості майна сім'ї, яка хоче отримати житло від держави, додається сукупний дохід всіх її членів за максимальний термін очікування квартири – разом ця сума становить прожитковий мінімум. Якщо ж цієї суми не вистачає на нову квартиру за нормами надання (7 кв. м на людину) або іпотечний кредит, сім'ю записують у незаможні.

До списку осіб, які можуть записатися в чергу на отримання квартири від держави, належать:

  • сім'ї, які потребують поліпшення житлових умов, або взагалі не мають не рухомості;

  • сім'ї, які проживають у житлі площею не більше 7 квадратних метрів на людину;

  • особи, середньомісячний дохід яких менший середньої вартості оренди житла в населеному пункті, де вони проживають, а також нижчий за прожитковий мінімум;

  • внутрішньо переміщені особи, які не мають житла підконтрольній Україні території.

Які документи потрібні, щоб стати в чергу на отримання житла від держави

В Україні отримати квартиру можуть співробітники поліції, прокуратури чи СБУ

Громадяни, які належать до вищевказаних категорій, можуть подати письмову заяву про взяття на соціальний квартирний облік в органи місцевого самоврядування. До цієї заяви також потрібно додати такі документи:

  • довідку про склад сім'ї та сукупні доходи сім'ї;

  • свідоцтво про шлюб;

  • виписку з реєстру;

  • паспорт (свідоцтво про народження) та ідентифікаційний код усіх членів сім'ї;

  • документи, які підтверджують статус переселенця або учасника АТО;

  • документи, що підтверджують пільгове право на отримання житла.

Які подальші дії

Після подачі документів, щоб отримати квартиру без початкового внеску від держави, орган місцевого самоврядування протягом 30 робочих днів розглядає заяву та перевіряє дані про усіх членів сім'ї.

Не пізніше, ніж 30 робочих днів, громадянам має надійти відповідь, чи поставлені вони на облік. Якщо так – їм буде повідомлено номер черги, і тоді залишається лише чекати, коли у держави з'явиться фінансова можливість реалізувати право громадянина на отримання безкоштовного житла. У разі відмови у взятті на квартирний облік, громадяни можуть оскаржити таке рішення в суді.

Хто ще в Україні може отримати безкоштовне житло

Також у нашій державі отримати квартиру можуть співробітники поліції, прокуратури чи СБУ. Крім цього, громадян нерідко цікавить, як вчителю чи медику отримати квартиру. Шанс у бюджетників отримати безкоштовне житло дійсно є, однак воно дається без права приватизації й нерідко там, де це визначають відповідні органи влади, а не бажає сама людина.

Іноді квартири можуть отримати сім'ї загиблих воїнів або шахтарів, але нерідко це є піарним ходом чиновників, аніж реальна допомога тим, хто цього потребує.

Муніципальне житло: що це таке та хто може отримати

На муніципальне житло можуть претендувати одинокі люди віком до 35 років

Муніципальне житло – будинки, які зведені за кошти держави та здаються громадянам в оренду. Зазвичай, орендна плата такого житла значно нижча ринкової вартості.

Найчастіше таке муніципальне житло надається:

  • працівникам бюджетної сфери та комунальних підприємств;
  • громадянам, які лише є фахівцями-початківцями;
  • молодим сім'ям;
  • особам з обмеженими фізичними можливостями.

Крім цих категорій осіб, на таке житло можуть претендувати самотні люди віком до 35 років, ветерани праці учасники АТО та їх сім’ї, переселенці.

Тим кого цікавить, як отримати муніципальне житло, потрібно пам'ятати, що чинне законодавство не передбачає його приватизацію, а терміни зведення таких будинків надто повільні. Хоча іноді місцева влада пропонує особам, які стоять в черзі на муніципальне житло, варіант його викупу з вартістю, яка на близько  25% менша аналогічного ринкового показника. Також громадянам у рамках програми муніципального житла нерідко пропонують внести єдиний платіж у розмірі 30%, заселитися і, на підставі договору з місцевою владою, вносити залишкову суму протягом певного проміжку часу.

Як отримати квартиру за програмою "Молода сім'я"

Перший внесок молодої сім"ї, яка хоче отримати квартиру, має становити не менш як 6%

У нашій державі діє програма забезпечення молоді житлом на 2013-2023 роки. Оскільки з 2015 року видатки з державного бюджету на неї не передбачалися, фінансування пільгового кредитування молоді здійснюється лише місцевими бюджетами за місцевими житловими програмами. Таке кредитування видається терміном до 30 років, а взяти в ньому участь можуть: 

  • сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;
  • неповна сім’я, в якій один із дорослих віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину);
  • самотні молоді громадяни віком до 35 років включно.

Перший внесок молодої сім'ї, яка хоче отримати квартиру, має становити не менш як 6% передбаченої вартості будівництва (реконструкції) житла. Ця сума вноситься двома частинами:

  • перша – під час укладення кредитної угоди;

  • друга – під час остаточних розрахунків протягом 10 днів після отримання технічного паспорта на квартиру.

З переліком усіх умов з приводу молодіжного кредитування можна ознайомитися на порталі Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme