Maruv і крикливі горлянки: Що робити з Євробаченням

Нацвідбір Євробачення - саме той випадок, коли ситуація видається ну дуже простою, але ти не можеш передбачити,  що буде в наступну годину

Журналіст відділу "Життя"
Maruv і крикливі горлянки: Що робити з Є…

Якщо згадати славнозвісну піраміду Маслоу із вишівських підручників, можна припустити, що рівень життя в Україні набагато кращий, ніж, наприклад у Норвегії.  Видається, що фізіологічні потреби, а за ними і потреби у безпеці, любові, повазі, пізнанні задоволені. Натомість вся країна - від диванних експертів до нардепів, віцепрем'єра та речника прокурора вже кілька днів займаються потребами естетичними. Причому на високих нотах і в не у менш високих висловах. 

Від словосполучення "Гідно представити Україну" пересічного спостерігача вже починає нервово трусити... Навіть забуваєш, що "Євробачення" - це вечірки, тусовки, спонтанні знайомства і помірні, а інколи й не дуже, неподобства. Забуваєш, і натомість починають ввижаються суворі музиканти у армійській формі та з рулонами промов замість гітар. 

Конкурс поп-музики, який мав би відбуватися легко і весело, стрімко доріс ледь не до рівня націдеї. І дуже можливо, що долю "Євробачення" тепер вирішуватимуть у парламенті...

Нацвідбір-2019 на перших етапах не віщував особливих сюрпризів. Російські гастролери, нагадаємо, брали участь у Євробаченні постійно, і жодних санкцій раніше на них не накладалося. Але цьогоріч перемога Maruv, яка не вбачає в гастролях у державі-агресорі нічого крамольного. І таке рішення суддів та глядачів стало справжнім шоком для частини українського суспільства. 

Мовляв, як так, виступає на Росії, і представлятиме Україну? Те, що такий варіант, за правилами конкурса, був реальним завжди, до уваги не брали. Навіть після протистояння Джамали та SunSay, який виступив у Криму, правил не змінювали. 

Натомість "оговталися", коли карти здали - себто, підрахували голоси і назвали ім'я переможця.

У Facebook висували найрізноманітніші версії. Мовляв,  українські державні мужі навмисне запросили змагатися "зашкварених" артистів, аби потім посунути їх із переможних місць і протиснути у Тель-Авів своїх протеже. Чи то взагалі перемога Maruv - спецоперація ФСБ. Саме російські спецагенти закидували оргкомітет українського Євробачення, аби отримати гучний скандал. І адептів версії не бентежив той факт, що у деяких кліпів виконавиці понад 89 млн переглядів на YouTube. 

"Прилетіло" Maruv не лише за зв'язки з Росією, але і за відвертий номер. "Це ж справжня порнографія", - заверещали ті, хто останні двадцять років взагалі не дивився музичних шоу, а тепер подався в арбітри моралі. 

Паралельно з'ясувалося, що в шоубізі безгрішність - лише міф. Спершу згадали гастролі на Росії судді Євробачення Андрію Данилку, які той особливо не приховував. Далі сплив дальній спогад про виступ Джамали у Сочі у 2015-му.  І зрештою, ЗМІ нарили відео з виступу у Краснодарі Євгена Філатова у 2016-му.  

Втім, замість змиритися з хвилею "народного гніву" і виконати взяті на себе зобов'язання, "Суспільне" почало панічно шукати варіанти і зрештою надумало собі функцію верховної влади: "Доки ми не схвалимо, ніхто нікуди не їде".  

Добре що не додумалися не пускати Maruv в Ізраїль з одіозним формулюванням "Вона ганьбить честь України". Натомість до контракту з представником країни на Євробаченні додали пункт про заборону концертів на Росії під час конкурсу і в найближчі три місяці після його проведення. Моментом, що змінювати правила вже після завершення змагань, юридично неправильно, вирішували знехтувати. 

І от, українці отримали чергову сенсацією: Maruv готова відмовитися від запланованих виступів у країні-агресорі, але контракт в цілому виконавицю не влаштовує.  Тож після тривалих переговорів із Суспільним дівчина вирішила не брати участі у Євробаченні. 

Офіційне пояснення видається надто наївним, адже за виключенням пункту про Росію виконавиці надали типовий контракт... Як саме Maruv відмовляли від поїздки у Тель-Авів поки залишається таємницею.  У НСТУ акцентували: не змогли знайти спільну мову з конкурсанткою та й загалом, цьогорічний нацвідбір має ознаки політизації, що суперечить правилам проведення конкурсу. 

Але і тут повелися нестандартно: даремно гурт Freedom Jazz, який у конкурсній таблиці посів другу після Maruv сходинку, чекав запрошення від організаторів... 

У Суспільному мовленні заявили, що обиратимуть представника України з-поміж усіх фіналістів національного конкурсу. Більше того, допускають можливість, що цьогоріч Україна взагалі не буде брати у ньому участь. 

Себто, страх критики виявився настільки потужним, що "Суспільне" схильне пожертвувати демократичною моделлю, аби тільки не висовувати голову з піску.  

Відчайдушні "борці за націю", які до Євробачення жодного стосунку не мають, миттєво взяли скандал на знамена і з головою пірнули в піар. Наприклад, Лариса Ніцой вже в уяві накладає на організаторів страшні санкції. 

А от чимало прихильників конкурсу пише у своїх постах, що з цього року бойкотуватиме Євробачення, адже подія перетворилася на що-завгодно, але не на музичне змагання. 

Наприклад, Андрій Данилко дивується, що на конкурс не запрошують наступних фіналістів і нарікає на ситуацію в цілому. 

"Якщо такий час у нас, купа нюансів, будь ласка, вирішуйте це до конкурсу. Вирішіть усе, візьміть відбитки пальців, сфотографуйте в профіль і анфас, як у СІЗО, нехай аналізи здадуть, а потім проводьте відбірковий тур (...)Те, що зіпсували свято, зіпсували фінал і влаштували 37-й рік – це не просто жахливо. Їхнє щастя, що я не влаштував там переворот. Намагався якось врятувати ситуацію", – заявив Данилко в коментарі "Обозреватель". 

"Ну все… приїхали. Тепер можете справедливо шмаляти в мене звинуваченнями у подвійних стандартах. А НСТУ тепер треба якось пояснити, чому MARUV, яка гастролює на Росії на ЄБ не їде, а Джамала спокійно виступила у 2016-му! Щось в мене руки опускаються… Журба!" - пише у Facebook телеведучий Сергій Притула. 

Між тим, "Євробачення" в Україні перетворилося у такий собі об'єкт для зливання гніву і суспільного невдоволення,  маніпуляцій та піару людей із зовсім різних сфер. І пояснюється це, в тому числі тим, що "думка народу" чомусь ставиться вище закону і правил. Себто, у підсумку маємо гегемонію крикливих горлянок - коли галаслива меншість перетворює цивілізований процес на тотальний бардак. Звісно ж, у зовсім не цивілізований спосіб. 

І як би не розвивалася ситуація, абсурдної конотації не уникнути. Важко уявити, що розбурхане суспільство в мить заспокоїться і почне спокійно вболівати, наприклад, за Freedom Jazz. В разі ж відмови від участі - що зараз видається найбільш вірогідним - в музичному і медіасвіті Україна ще довго матиме репутацію країни, яка перетворила на безглуздий цирк доволі безневинний процес. 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme