В Болгарію на авто: Ковід-сертифікати, ціни на їжу, паливо та проблеми із митницею

Цього літа, коли коронавірусна дійсність вже не шокує, наша родина вирішила гайнути на День незалежності не до українських курортів, а до Болгарії автівкою 

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
В Болгарію на авто: Ковід-сертифікати, ц…
Фото: Depo

Хочете дізнатися, як як спланувати подорож до моря в Болгарії на власному авто, добре відпочити, небагато витратити і уникнути неприємностей? Depo.ua розкаже як.

Читайте також: До Туреччини на авто: Перетин кордонів, де зупинятися і що врахувати

Минулого року у зв'язку з коронавірусною пандемією наша родина вирішила помандрувати у серпні до Болгарії на авто і цей досвід виявився настільки позитивним, що цього року ми знову вирішили поїхати до цієї країни. 

Планування подорожі до Болгарії та перетин кордонів на авто

святий влас болгарія

Уся подорож була спланована за тиждень. Почали з бронювання житла: цього року знижок та вигідних пропозицій на відпочинок на курортах Болгарії не було. Чому? Величезний попит серед українців, румунів та росіян. Якщо того року росіян не було взагалі, то цього року, попри те, що чартери з Росії так і не запустили, поодинокі особини зустрічалися. Не так мало, як у 2020-му році, проте не так багато, як у минулому, коли вони групувалися і "акали" та "окали" о 5 ранку, займаючи рушниками з надписами "Росія" та двоглавими орлами місця на пляжі. 

Ми не стали вигадувати щось нове і обрали комплекс апартаментів у Святому Власі, який має окрему величезну територію з охороною, власну парковку, 12 басейнів на будь-який смак та стандартне житло. Сторонніх осіб на території нема, є спортивні та дитячі майданчики, а головне – декілька пляжів: дикий  - на каменях, з піском, і великий – з ознаками цивілізації: шезлонги та парасолі, водні розваги та невелике кафе, де є все. З плюсів цієї місцини – відносна тиша, інтелігентна поведінка наших співгромадян, більша частина туристів - з Західної України. Найбільша перевага – чисте і прозоре море, без водоростей, медузи також припливають рідко, людей небагато і природа нагадує наш Крим – гори, море і безліч цикад. 

Забронювавши житло слід ознайомитися з правилами перетину кордонів. Для цього ідеально підходить мапа від МЗС, де є актуальна інформація як щодо транзитного перетину кордону, так і для звичайного в'їзду з туристичною метою. Таким чином дізнаємося, що Румунія пускає транзитом усіх охочих, проте можуть встановлюватися часові рамки перетину кордонів цієї країни – комусь дають 12 годин, комусь 24, а дехто примудрявся залишатися і на три дні. До Болгарії можна потрапити при наявності підтвердження туристичної мети, тестів на ковід (дітям до 12 років вони не потрібні), сертифікатам про вакцинацію. Окрім цього, обов'язковими документами для перетину кордонів є біометричний паспорт, страхування на авто, так звана "зелена карта", техпаспорт на авто, водійське посвідчення, страхування життя (поліс), підтвердження бронювання та оплата доріг. За цим слідкують найуважніше. Придбати віньєтки можна онлайн. Найбільше штрафів туристи отримують саме за відсутність оплати доріг. Навіть одна невірна літера у номері автівки чи помилка в країни реєстрації техзасобу будуть коштувати вам як мінімум 100 євро. Тому про це слід подбати заздалегідь. Самі ж віньєтки коштують від 200 гривень за тиждень, проте залежить від конкретної країни та терміну перебування у ній. Обійти цей збір неможливо - всі дороги в Румунії та Болгарії - платні. 

Зазначте також, що в Румунії, наприклад, мости оплачувати слід окремо на сайті або купувати віньєтку з мостами. Про все це можна почитати на профільних форумах, яких в інтернеті безліч. 

Шлях до Болгарії: де краще перетинати кордони

болгарія

Наш маршрут мав бути таким: Київ-Ізмаїл-Ісакча-Варна-Святий Влас. 800 кілометрів до Ізмаїла, ночівля і зранку поромна переправа.

Проте на переправі на нас чекав сюрприз: велика черга з авто, відповідь прикордонника щодо шансів потрапити на пором "лише Боженька знає" і рішення їхати на Рені. Річ у тім, що пором ходить раз на три години і перевозить 40 автівок і декілька фур. До Рені (кордон з Молдовою) їхати 40 кілометрів і згодом стало зрозуміло, що це правильне рішення. Лишень довелося терміново докупати молдавську віньєтку. При тому, що Молдовою ми проїхали 400 метрів, такі правила. На кордоні не було авто взагалі, адже це місце має серед подорожуючих недобру славу. Аби оминути цю митницю українці ладні чекати три години пором.

Для розуміння: українську митницю ми пройшли без проблем (батьки неповнолітніх, не забувайте про свідоцтво про народження дитини. Без нього вас не випустять з України!). Молдавани також робили усе швидко, але прикордонник прямим текстом вимагав від чоловіка 100 гривень. Показав йому базу МВС, у якій було написано, що водійське посвідчення чоловіка вилучене. Звісно ж, це був "розводняк".

На форумах пишуть, що таке стається з кожним другим українцем на цьому кордоні: молдавани просять "на чай", кажуть про проблеми з техзасобом та реєстрацією, не знаходять цифри у VIN-коді техзасобу та навіть ладні заради 100 гривень три години перевіряти кожну річ у багажі туристів. Тому, майте на увазі.

несебир фото

Румунів пройшли швидко і без проблем. У підсумку замість 3.5 годин очікування на пором, перехід кордону, який може займати на Ісакчі від 30 хвилин до двох годин, на перетин трьох кордонів ми витратили 45 хвилин. Головне дотримуватися правил дорожнього руху кожної країни далі, аби не мати проблем з поліцією і згодом на кордоні: усі дані передаються на митниці.

Румунію проїхали без проблем, дуже допомагає у всій подорожі відомий навігатор та роумінг. До Болгарії наразі можна потрапити (якщо ви не транзитом) через пункти пропуску Русе та Дуранкулак. Ми поїхали на останній, там була невелика черга. Цікаво, що митники дивилися лише паспорти, а про сертифікати вакцинації від коронавірусу не згадали ані на молдавському, ані на румунському кордоні. В Болгарії на виїзді з митниці лікарка оглянула наші сертифікати на папері білого кольору і без QR-коду і пропустила нас без проблем. На шляху назад українські прикордонники працювали, нам здалося, що дуже довго і ще виникло враження, що автівки на "блатних" номерах пропускають окремою чергою. Я вже на той момент отримала сертифікат з кодом у застосунку "Дія" і запропонувала прикордонникам його, проте вони попросили звичайні сертифікати.

Щодо доріг, то найкраще покриття у Румунії. За цей рік дороги Болгарії стали гіршими і це факт. Їх навіть не намагаються ремонтувати. Особливо вражає перекриття магістралей і відсутність попередження про це ані на дорозі, ані у навігаторі. 

Зворотний шлях був таким: Святий Влас-Дуранкулак-Орлівка-Ізмаїл-Київ. Нам довелося зробити гак через величезні черги на кордоні Болгарії з Румунією (Негру Воде). За правилами, повертатися додому можна через будь-які пункти пропуску. Вас не можуть розвернути і послати на інший. Проте слід враховувати дні тижня і намагатися не повертатися у неділю, коли румуни повертаються з відпочинку у Болгарії додому. На Негру Воде пробка була на три кілометри і українці, які простояли дві години, сказали нам, що там без шансів. Прийшлося їхати на Дуранкулак (плюс година), а звідти знову на Негру Воде. Кордон пройшли швидко і єдине, що перевіряли, це віньєтки. Згодом можна поїхати в Україну декількома шляхами, проте Селістра – це знову пором, так само як і Орлівка. Ми вирішили їхати на Орлівку-Ісакчу, бо хотіли пообідати і уникнути молдавської митниці. Приїхали за три години і спокійно встигли пообідати, пройти кордон з румунами та відпочити. 

Хвилинка гордості: Україна неймовірна в плані їжі "на колесах". На декількох різних мережах автозаправок є не просто джанк фуд, а справжня їжа. Навіть, якщо ти на ПП чи в тебе проблеми зі здоров'ям і ти не можеш їсти хот-доги і засмажене у фрітюрі, завжди є декілька позицій, які не залишать тебе голодним. На жаль, у Болгарі та Румунії ми такого не бачили.

Відпочинок в Болгарії 2021: ціни на їжу, паливо та розваги

їжа болгарія

Після відпочинку у Туреччині у червні цього року, ціни в Болгарії спочатку шокують, проте згодом, якщо не переводити на гривні, до них звикаєш. Зазначимо, що 1 лев = 16 гривням. У порівнянні з минулим роком ціни в Болгарії не змінилися. Ситуація така: на узбережжі, у курортних місцях усе дорожче на 30-40 відсотків, ніж у великих містах, наприклад, Бургасі та Варні. Звісно ж, з Туреччиною, де ліра дорівнює 3.20 гривень, порівнювати не варто. Але для справедливості зазначу, що ціни на готелі та оренду апартаментів у Туреччині все ж таки вищі. 

несебир

Приблизна ціна на апартаменти біля моря, які складаються з кухні-студіо та спальні з балконом у зоні біля пляжу, 400-700 доларів за тиждень в залежності від місця, наповнення та виду з балкона. Можна знайти номери у готельних комплексах, якій обійдуться на родину з трьох у 200-400 доларів. Проте є і пропозиції, за 100-200 з відповідними умовами.

Їжа та проїзд у транспорті та на таксі дійсно дорогі. Один кілометр на таксі – 3 леви, проїзд в автобусі по місту 1.5 лева, а на більш далекі відстані, наприклад, Святий-Влас-Несебр – 8 левів в одну сторону. Щодо бензину, то у Болгарії він дорожчий за румунський та український. Ціна на дизель – 2.5 лева та 2.4 за звичайний бензин. У Румунії дизель коштує дешевше – 38 гривень у переводі на нашу валюту. Тому майте на увазі, що краще заправлятися в Україні чи в Румунії.

Найбільш демократичні і вигідні ціни в "лідлах". Місцеві маркети завищують ціни на 30% як мінімум. Кавуни цього літа у Болгарії – 16 гривень, персики – 80 гривень, хліб – 20-40 гривень, картопля – 24 гривні, сосиски (пачка, 200 грамів) – 100-120 гривень, пельмені – 150 гривень, вода питна 1.5 л – 8 гривень, банка меду 1 л – 240 гривень, а упаковка гречки, яку болгари називають елдою, – 130 гривень. 

гречка

У кафе можна знайти комплексні пропозиції обіду – перша страва та друга – за ціною у 10 левів. Середня ціна на салат, другу страву та десерт – 10 левів за кожну страву. Морозиво коштує від 50 гривень за кульку, а лимонад – від 80 гривень за склянку. Щодо вуличної їжі, то варена кукурудза на пляжі коштує 32 гривні, величезний млинець з шоколадом – 50, пончики – 80 гривень, а морозиво на вулиці – від 30 гривень за кульку. 

парк розваг

Щодо розваг, то у лунопарку за кожну доведеться заплатити 5 левів (80 гривень), аквапарк у Несебирі, який вражає кількістю атракціонів, гарним станом та тінню над головою, доки чекаєш у шаленій черзі на гірку, коштує 800 гривень на людину. Пообідати у ресторані фастфуду можна за 160 гривень на людину. Якщо хочете взяти в оренду сапборд на узбережжі – це коштує 320 гривень, щоправда, без обмежень у часі. Гідроскутер коштує 1600 гривень за 10 хвилин, а катамаран 300 гривень за годину.

сапборди

Отже, якщо любите підсумки, вони прості – дорога з Києва не близька і удвічі довша, ніж до курортів, наприклад, Одещини. Проте ми вже не уявляємо подорожей іншим чином, бо дорога – це романтика та цікаве дозвілля із рідними. Наприклад, у сина проявилася любов до Людвіга Ван Бетховена та його творів. Також ми вивчили на пам'ять усі пісні цьогорічного "Євробачення". Ми їдемо не більше 8-10 годин на день, а в інший час гуляємо та їмо. По-друге, авто дає свободу переміщень та мандрів, а взяти із собою для комфортного відпочинку можна усе. Наприклад, вже придивляюся сапборд для наступного сезону. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme