Таблетки від коронавірусу: Чи зупинять вони пандемію

Нещодавно таблетки від коронавірусу – "Молнупіравір" від компанії Merck – схвалили для використання у Великій Британії. Тим часом Pfizer передала регулятору інформацію щодо ще одного препарату Paxlovid. За даними виробника, він знижує ризик госпіталізації на 89%. Та чи справді нові засоби зможуть змінити хід пандемії?

Журналіст відділу "Життя"
Таблетки від коронавірусу: Чи зупинять в…
Фото: Pexels

Виробники та деякі медіа позиціонують новинки як фармацевтичний прорив. Мовляв, вперше йдеться про пігулки від COVID-19, їх можна запросто вживати вдома, крім того, виробництво препаратів буде порівняно дешевим. У поєднанні ж з вакцинами препарати зможуть попередити хвилі захворюваності і, відповідно, залишити пандемію у минулому. Втім, наразі лишається багато незрозумілого. Depo.ua зібрав інформацію про ці та інші препарати від коронавірусу, на які вчені покладають чималі надії. 

Як діють препарати

"Молнупіравір" задумувався для лікування грипу – препарат створює помилки при реплікації РНК вірусу. Таким чином вірус втрачає життєздатність і гине. Наприкінці минулого року науковці дослідили, що препарат вже через 24 години після першого застосування блокував передачу вірусу серед тхорів. Дослідження на людях, за словами виробника, також довели ефективність. Мовляв, вживати ліки потрібно буде вже у перші дні захворювання, а сама терапія має тривати п'ять днів. Згідно з результатами досліджень, препарат на 50% знижує ризики госпіталізації та смерті. 

Втім, щодо безпечності ліків вже виникли бурхливі дискусії у медичних колах.  Зокрема, у квітні 2020-го екскерівник Управління з передових досліджень та розробок біомедичних досліджень США Рік Брайт заявив, що схожі за структурою на "Молнупіравір" препарати мають мутагенні властивості – себто, здатні пошкоджувати не лише РНК віруса, а й ДНК людини. Водночас виробник підозри спростував: дослідження на тваринах та людях не виявили проблем із безпекою. 

У Paxlovid при цьому інша схема дії. Препарат інактивує фермент, який допомагає вірусу закріпитися в організмі. Окрім антивірусної дії, він заважає організму перетравити речовину, що знешкоджує SARS-CoV-2.  Під час дослідження лише 0,8% учасників, що приймали препарат, були госпіталізовані. Тоді як у групі плацебо у лікарні забрали вже 7%. При цьому ліки позиціонують як засіб для пацієнтів з груп ризику. Paxlovid також потрібно приймати протягом п'яти днів. 

Де вироблятимуть нові ліки

Merck вже готує юридичну базу, аби видавати ліцензії на виробництво препарату, в тому числі, країнам із низьким і середнім рівнем доходу, пише Nature. Причому для бідних країн такий патент може бути безкоштовним. Pfizer також у процесі обговорення щодо такої можливості.  Тобто, скоріше за все, за бажання налагодити виробництво зможе будь-яка країна. 

Перші пігулки від Pfizer можуть надійти у продаж вже на початку 2022-го, за умови, якщо їх схвалять регулятори різних країн. 

Тим часом дженерик "Молнупіравіру" готується випускати завод у Бангладеші – скоро компанія оголосить початок продажу своїх пігулок. Орієнтовна ціна – $0,82 за капсулу. 

Втім, для ефективного використання ліків важлива можливість оперативного тестування, адже препарати рекомендується вживати у перші дні захворювання. 

Хто вже замовив таблетки

Британці, що вже дали зелене світло "Молнупіравіру", не оминули увагу і його конкурента. Зокрема, країна вже замовила 480 тис. доз пігулок від Merck і 250 тис. – від Pfizer. Втім, вони далеко не єдині у списку. Зокрема,  за даними Reuters, станом на 4 листопада 300 тис. доз "Молнупіравіру" замовила Австралія, 50 тис. доз – Франція,  1,6 млн курсів (на суму $1,2 млрд) – Японія, 3,1 млн курсів – США (по ціні $700 за курс), 300 тис. курсів – Філіппіни ($1.97 – $2.96 за таблетку) тощо.

У Pfizer покупців поки що менше. Так, Австралія забронювала 500 тис. курсів, США – 1, 7 млн, а Південна Корея – 70 тис. 

Альтернатива – звичайний антидепресант?

Тим часом науковці звернули увагу і на вже відомий препарат флувоксамін, який традиційно застосовувався при депресії та обсесивно-компульсивних розладах. Препарат пригнічує імунні реакції і завдяки цьому, за даними дослідників, знижує ризик опинитися у відділенні інтенсивної терапії на 65%, а смерті – на 90%. У експериментах брали участь 1497 бразильців з ризиком важкого перебігу хвороби. 

Співавторка дослідження, фізіологиня Школи медицини Вашингтонського університету Анжела Реєрсен ще у 2019-му натрапила на інформацію, що препарат здатен зменшувати запалення у мишей з сепсисом. Тож коли почалася пандемія, науковиця про нього згадала і разом з колегами взялась до роботи. Втім, поки що радіти зарано, адже новий для хворих на COVID-19 препарат потребує подальшого вивчення. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme