Рятівні антидепресанти та пошкодження мозкових судин: Що нового вчені дізналися про коронавірус

В Україні пандемія сягнула шалених показників захворюваності, в середньому у світі кількість випадків навпаки знизилися, але в деяких країнах починається нова хвиля. Тим часом науковці продовжують досліджувати підступний збудник і шукати способи з ним боротися

Журналіст відділу "Життя"
Рятівні антидепресанти та пошкодження мо…
Фото Anna Shvets з Pexels

Depo.ua знайомить з результатами останніх наукових досліджень щодо коронавіруса. 

Антидепресанти, що знижують ризики

Як дослідили американські науковці, флувоксамін – препарат, що широко застосовується проти депресії та обсесивно-компульсивних розладів – значно знижує ризики фатальних наслідків від COVID-19, пише Nature. За даними дослідників, завдяки здатності пригнічувати імунні реакції вчасно вжитий препарат на 90% зменшує вірогідність смерті і від хвороби та на 65% – шанси опинитися у відділенні інтенсивної допомоги. У дослідженні брали участь 1497 бразильців з ризиком важкого перебігу хвороби. 

Наразі вивчають можливість використання препарату для груп ризику, які не були вакциновані та не можуть пройти терапію моноклональними антитілами. 

Співавторка дослідження, фігіологиня Школи медицини Вашингтонського університету Анжела Реєрсен ще у 2019-му натрапила на інформацію, що препарат здатен зменшувати запалення у мишей з сепсисом. Тож коли почалася пандемія, науковиця про нього згадала і разом з колегами взялась до роботи. Втім, поки що радіти зарано, адже новий для хворих на COVID-19 препарат потребує подальшого вивчення. 

Судини мозку під загрозою

Спільне дослідження французьких, іспанських та німецьких науковців вказує на те, що коронавірус здатен пошкоджувати мозкові клітини, зазначає Міжнародне французьке радіо.  Зокрема, йдеться про розташовані навколо мозку ендотеліальні клітини, що захищають мозочок і полегшують кровотік.

Вивчаючи мозок людей, що померли від ковіду, науковці побачили, що загибель клітин призводить до того, що певні ділянки не постачаються кров'ю, а значить, позбавлені глюкози та кисню. Через це відбуваються мікрокрововиливи.

При цьому є і добрі новини: скоріше за все, такі пошкодження мозку оборотні. Принаймні, у хом'яків діяльність мозку повністю відновлювалася. Науковці вважають, що наразі немає підств вважати, що людям в цьому питанні пощастило менше. 

Вакцина проти всіх коронавірусів

Поки одні завмирають у передчутті якогось нового підступного штаму, інші задалися амбітною метою створити вакцину, ефективну проти всіх коронавірусів. Себто, і нинішнього, і тих, що викликають хвороби SARS та MERS, і навіть прийдешніх. 

Під таку мету науковці з розташованого у Каліфорнії Інституту імунології La Jolla отримали грант у $2,6 млн. 

Втім, проект не обмежується однією установою – над ним працюють вчені з Бостонського університету, загального госпіталю Массачусетса та багатьох інших установ. Аби досягти свого, науковці повинні визначити певну ділянку віруса, яка залишається незмінною у його різних підвидах. І відповідно, дати імунній системі інструкцію атакувати саме її. 

Науковці  La Jolla бачать ключ у тому, аби змоделювати бездоганний білковий шип – ту частину вірусів, якими вони прикріплюються до клітини. Така частинка могла б певний час лишатися в організмі, стимулюючи формулювання універсального імунітету.  Хоча грант розрахований на п'ять років, науковці розраховують отримати більш швидку відповідь. 

Живучі антитіла

Група британських вчених на чолі з докторкою Кеті Дорс виміряла рівень антитіл у пацієнтів та медиків шпиталю Святого Томаса, що інфікувалися у першу хвилю пандемії. Як виявилося, певний рівень зберігся у більшості учасників дослідження. Також науковці дослідили ефективність такого природного захисту проти різних варіантів збудника. І якщо проти першого штаму (який, власне, побороли пацієнти), антитіла діяли чудово, з варіантами бета та дельта вони вправлялися гірше. 

Ліки, що запобігають запаленню легень

Науковці Інституту молекулярної біології і генетики разом з колегами Інституту фізіології НАН України винайшли речовини, що можуть запобігати гострому запаленню легень у хворих на COVID-19. За інформацією на сторінці ІМБГ у Facebook, попередні результати дослідження дають надію, що сполуки можуть стати основою ефективних препаратів. 

За задумом, такі препарати мають впливати на клітини крові гранулоцити (нейтрофіли) і таким чином гальмувати розвиток запального процесу. Науковці пояснюють: гранулоцити лежать в основі поширеного імунного механізму. Зокрема, коли в організм потрапляє вірус чи бактерія, клітини вибухають і викидають назустріч чужинцям свою ДНК. Таким чином утворюються так звані нейтрофільні пастки, що найтралізують зайд. 

Однак у випадку з коронавірусом цей корисний механізм обертається на небезпечний. Нейтрофільних пасток стає настільки багато, що вони завдають шкоди організму. І от синтезовані сполуки, за планами науковців, зможуть цьому завадити. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme