Російський паспорт, "гражданство ДНР" чи котик: З чим простіше винайняти квартиру у Києві

Як гадаєте, з чим простіше зняти квартиру у Києві: з паспортом громадянина Росії, з заявою, що ти "гражданін "ДНР" чи зі звичайним, пухнастим котиком?

Марія Гурська
Журналіст відділу «Життя»
Російський паспорт, "гражданство ДНР" чи…

 

 

У 2014-2015 роках, коли кількість переселенців із Донецької та Луганської областей України сягнула півтора мільйона людей і знайти квартиру в оренду, зокрема у Києві, їм було дуже непросто: і не через те, що попит перевищив пропозицію, а через стигматизоване ставлення до них. При цьому багато хто погодився здавати квартиру в оренду громадянам Росії..

А як щодо зараз, на сьомому році війни? Стане принаймні "гражданство "ДНР" перешкодою чи бажаючим заробити гроші на оренді житла все одно? І в кого більше шансів зняти житло - в людини з російським паспортом, "паспортом ДНР" чи людині, яка має котика?

Аби з’ясувати, в якому випадку вдасться легше винайняти квартиру у 2021 році, журналісти Depo.ua провели невеличкий експеримент: ми подзвонили до близько 25 орендодавців (більшість із яких здавали квартиру без посередників), які пропонували квартири у різних районах Києва у середньому ціновому діапазоні (10-22 тис.грн) та поставили їм ряд запитань.

Частині – чи стане перешкодою у оформленні договору на аренду російський паспорт? 

Частині – питання з пакету "русскій мір": "Я гражданка "ДНР", у меня российский паспорт, это будет проблемой?".

Ще частині ми говорили, що у нас є так званий "паспорт ДНР" – і допитувалися, чи підпишуть з нами угоду з таким "документом".

І нарешті продзвонювали квартири у надії винайняти помешкання для милої пари "дівчина та котик".

Періодично деякі питання (наприклад, російський паспорт, "русскій мір" та котик) змішувалися між собою у діалозі з одним і тим самим респондентом, тож фактична вибірка по окремим питанням є більшою.

Увага! Ми не можемо назвати наш експеримент репрезентативним, втім, на нашу думку, він може частково проілюструвати настрої певної частини суспільства.

Так що ж у результаті?

Щодо питання оформлення оренди зі звичайним паспортом громадянина Росії, питань не виникло жодного разу:

..."Російський паспорт – не проблема"...

..."Я думаю, не буде жодних проблем"...

..."Ваш паспорт мене не бентежить"...

…"Із цим проблем не буде"...

Загалом із такою пропозицією ми звернулися до 8 орендодавців, і враховуючи, що паспорт іноземця на стадії обговорення винайму квартири не викликав жодних запитань (в тому числі з юридичного боку), вирішили підвищити ставки. А що, як сказати, що потенційна орендарка – "гражданка" так званої "Донецкой Народной". Ми умисне не вживали таких означень, як тимчасово окуповані території, або ж тимчасово непідконтрольні Україні території, перебуваючи в образі "вєрного гражданіна рєспублікі" та ховаючи українську ідентичність та самоідентифікацію.

І знаєте, нам ніхто не відмовив. У різних формулюваннях, щиро російською мовою ми чітко давали зрозуміти, що ми саме із "ДНР" а не Донецька або ж "ЛНР", а не Луганська. Називали себе громадянами цих ніким не визнаних псевдореспублік, а не вимушеними переселенцями. І це жодного разу не викликало мінімально негативної реакції. 

Наступні діалоги найбільш яскраво демонструють переговори у "д-лнр-івському" амплуа з 8-ма респондентами. Усі вони перекладені з російської.

.  .  .

"...У мене немає з цим проблем…"

"...У вас є постійна робота?....Тоді добре"

"...Не питання, ми можемо домовитися…"

"...Проблем не буде…"

.  .   .

… – У мене паспорт громадянки Росії, я громадянка "Донецької Народної Республіки", це буде проблемою для оформлення договору?

-- Ви платоспроможні? Ви працюєте десь?, – питає нас орендодавець.

-- Так. Я працюю ... Заробляю більш, ніж достатньо, аби покривати витрати по оренді вчасно.

-- Я вас зрозуміла. Чудово. Тоді проблем не виникне…

.  .  .

... – Питання наступне. Я громадянка "ДНР" з російським паспортом, це буде проблемою?, – по той бік телефону невеличка пауза.

"Що вам сказати ... Я не вважаю, що це буде проблемою для оформлення договору, тому що договір по суті своїй нічого не означає. Ви тут працюєте? І на який термін ви тут? Я не люблю ставити питання особистого характеру, але коли мова про оренду квартири, доводиться…", – відповідає орендодавець.

-- Я тут мінімум на рік

-- Ви сама живете, або у вас є діти / співмешканці?"

-- Я сама, але в комплекті зі мною йде кіт, це проблема?

Знову невеличка пауза.

-- На жаль, так. На жаль, це проблема. Тут швидше ваш паспорт мене не бентежить. Якщо ви нормальна людина, яка мені різниця, звідки ви ... особисто моя думка з цього приводу. А ось те, що у вас є кіт, мене бентежить. У мене самої були коти, і тут я змушена відмовити. Коти є коти".

.  .  .

Закінчувати діалоги питанням про котика було вигідно: орендодавці у більшості випадків просто самі відмовлялися від потенційного клієнта чітко за цією ознакою, і жодних зайвих питань та необхідності обіцянок передзвонити це не викликало.

До речі, про котиків: місія знайти житло із пухнастим партнером виявилася складною, але можливою задачею. З 12 орендодавців, опитаних нами (частина з яких суміжно з іншими питаннями)  щодо можливості в’їхати у квартиру, на кота погодилися двоє. 

Ми навіть пропонували домовитися про додаткові умови договору щодо компенсації зіпсованого котом майна, втім сама власниця однієї з квартир наголосила, що це буде вельми неприємно для нашого, орендаторського, гаманця.

..."Я знаю, що таке коти. У мене в самої двоє. Ми колись здавали квартиру хазяям з собачкою, але вона була на трьох лапках. Не бігала, не стрибала, ніде не шкодила. Але котику – ні. Він подере шпалери – вам переклеювати шпалери. Зіпсує диван – купувати новий диван, і так далі..., – відповіли нам.

.  .  .

Гаразд, з так званими "громадянами "ДНР" у (принаймні, опитаної частини) київських власників квартир та ріелторів, здається, проблем немає. А що, як запропонувати кільком з них юридичну "російську рулетку" – спробувати домовитися про підписання договору із "паспортом "ДНР" – по факту, папірцем, який на території України (і цивілізованого світу) не має жодної юридичної сили?

І вже тут питання до нас таки почали виникати.

– У мене паспорт "ДНР", це буде проблемою?, – питаємо, завчасно гордо представившись "гражданкой".

– "Ну, а як це "ДНР"? У вас українського паспорта немає? Бо "ДНР" на карті не намальовано. Є український паспорт?", – питає у нас орендодавиця. Невже з'явилася людина, яка відмовить? Але, як то кажуть, "ніт".

– Немає, – відповідаємо.

– Дивіться, "ДНР" – це ж не паспорт. Ви кудись їдете, летите, ви що показуєте?

– Ну, мені видали паспорт "ДНР" . Є ще російський паспорт, – стрибаємо на "запасний аеродром". З папірцем від "рєспублікі" не вдалося.

– Тобто, у вас є паспорт громадянина Росії?, – питають.

– Так

– А на який період і хто буде проживати?, – здається, проблему залагоджено.

– Я, можливо ще брат. 

Далі діалог включав кілька питань про працевлаштування та вік потенційних орендарів. 

– Добре, влаштує, я передам цю інформацію орендодавцю, – сказала нам ріелтор. 

А от наш наступний співрозмовник – також ріелтор, "порадував" нас більше. На запитання, чи буде "паспорт ДНР" проблемою при укладанні договору (і те, що послуговуватися при укладанні угоди ми хочемо саме ним) нам відповіли запереченням – мовляв, ні, це не має бути перешкодою. 

Після кількагодинної паузи для уточнення інформації у клієнта, нам подзвонили і сказали, що "власник не проти". Finita la commedia.

.  .  .

Для кращого розуміння юридичних ризиків для орендодавців на ринку за подібних запропонованих обставин (зйом житла іноземцем та зйом житла із "паспортом ДНР") ми проконсультувалися із адвокатом Ігорем Чудовським, керуючим партнером АО "Чудовський і партнери"

- Які є ризики здачі квартири іноземцям? Чи легко їх притягнути до відповідальності, раптом що?

Що стосується укладення договору оренди житла з особою-нерезидентом (іноземцем або громадянином України що також має громадянство іноземної держави), в цілому, ситуація майже та сама що і з громадянами та резидентами України, але існує ризик що особа-нерезидент спричинить матеріальні збитки орендодавцю та повернеться до іноземної країни, громадянином якої він також є. У цьому випадку, орендодавець вже ніяк не зможе стягнути компенсацію за завдані матеріальні збитки: ані в порядку цивільного судочинства, ані в порядку притягнення до кримінальної відповідальності, допоки дана особа з власної волі не повернеться на територію України. Тому що, навіть якщо в Україні буде розслідуватись кримінальне провадження стосовно даної особи, іноземна держава, громадянином якої також є дана особа, не має права видати цю особу Україні за запитом на екстрадицію"

- Оренда з "паспортом ДНР" – які юридичні ризики при такій афері матиме орендодавець?

"Стосовно укладення договору оренди з так званими "громадянами ДНР", тут усе дуже просто. Відповідно до українського законодавства так звана "ДНР" не є окремою державою, їхні "паспорти" не мають жодної юридичної сили на підконтрольній території України. Тому при договір оренди житлового приміщення з так званим "громадянином ДНР" буде вважатися недійсним та не матиме жодної юридичної сили на території України. А тому, у випадку завдання орендарем майнової шкоди орендодавцю шляхом пошкодження чи знищення майна, останній не зможе захистити свої права в судовому порядку".

- А чи можна пропонувати власникам квартир якісь додаткові пункти, щоб вони частіше погоджувалися на орендарів із хатніми улюбленцями?

"Будь-які умови оренди житла, у тому числі, наявність домашніх тварин, вказуються в умовах договору. Також, окрім самого договору, складається акт прийому-передачі майна у житловому приміщенні з вказанням найменування, його кількості, вартості та стану. Опис наявного майна можна оформити окремим додатком".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme