Реформа шкільного харчування: Батьки критикують несолодке какао, а Клопотенко радить, що робити, якщо нове меню ігнорують

1 січня 2022-го завершився перехідний період впровадження реформи шкільного харчування – тож з нового року у школах мають годувати дітей по-новому. Проте вже у перші дні знайшлося чимало моментів, що викликали нарікання батьків

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Реформа шкільного харчування: Батьки кри…
Фото: Facebook

Нове харчування у садках та школах батьки активно обговорюють на тематичних сайтах. Відреагував на зауваження і відомий кухар Євген Клопотенко, який брав активну участь у розробці нових норм харчування.

Depo.ua пропонує більш детально дізнатися про особливості реформи харчування, ознайомитися з думкою батьків і Клопотенка.

Читайте також: Шпундра, львівський сирник та булгур: Що будуть їсти українські школярі з вересня

Реформа шкільного харчування: сіль та цукор під забороною, а картопля не частіше двох разів на тиждень 

олена зеленська

Фото: Instagram Олени Зеленської

1 січня 2021-го закінчився перехідний період з оновлення системи закупівель й освоєння нових технологічних карт у рамках реформи шкільного харчування. Нова реформа передбачає оновлену версію меню, яке налічує близько 160 страв. Головне нововведення – обмежений вміст солі, цукру, жирів рослинного й тваринного походження й субпродуктів.

Планується, що дошкільні заклади та заклади освіти спочатку зменшать вмісту солі та цукру у стравах, а згодом поступово відмовляться від їх використання. Також з нових особливостей – зменшення споживання хлібу і збільшення споживання фруктів, овочів, м'ясних, рибних та молочних продуктів. 

Рослинні продукти мають становити не менше 75%, салати повинні заправляти перед подачею, а відварювати овочі за день до подачі категорично забороняється. 

Що ж будуть їсти діти, окрім фруктів та овочів? У постонові Кабінету міністрів України "Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку" наголошується, що при складанні меню слід надавати перевагу продуктом із високим вмістом харчових волокон, тобто, складним вуглеводам, а не простим. Наприклад, рис замінити на гречку, звичайний хліб з пшеничного борошна –  на цілозернові хлібобулочні вироби з насінням, а м'ясні страви краще компонувати з салатами та овочевими гарнірами. На столі завжди має бути питна вода.

Читайте також: Ідеї для обіду: Що їдять на ланч школярі в різних країнах (ВІДЕО)

Під заборону, окрім солі та цукру, потрапив плавлений сир, соуси та майонези (зате кетчуп отримав зелене світло). Наразі можна використовувати незначну кількість йодованої солі. Сік повинен бути без цукру і консервантів, але і такий продукт можна пропонувати школярам не щодня. 

З 1 січня у шкільних буфетах заборонений продаж солодких хлібобулочних виробів, продуктів з високим вмістом цукру або солі, консервантів, барвників і ароматизаторів, газованих напоїв, м'ясних й рибних консервів промислового виробництва, непастеризованих соків й молочних продуктів, кави й грибів. 

Нагадаємо, що у розробці нової реформи шкільного харчування брали участь перша леді України Олена Зеленська, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко, заступник міністра економіки Сергій Глущенко, глава Держпродспоживслужби Владислава Магалецька та шеф-кухар Євген Клопотенко.

Детально зі змінами у харчуванні можна ознайомитися на сайті Верховної Ради. 

Нове харчування з 1 січня у садках та школах: претензії батьків щодо ціни та якості виконання реформи

школа їдальня

Фото: Facebook Печерської районної державної адміністрації 

На офіційних сторінках шкіл почали активно з'являтися звіти про впровадження нової реформи харчування. На фото можна побачити щасливих дітей, яким надали право вибору, яскраві страви та чималий вибір фруктів та овочів. Але як насправді йдуть справи, можна дізнатися лише на практиці. У коронавірусних реаліях та через деякі необґрунтовані правила шкіл – реформа впроваджується зі складнощами. 

На усіх закладах дошкільної та шкільної освіти наразі красується надпис на дверях: "Вхід до школи усім, окрім здобувачів освіти, заборонений", тому батьки не можуть перевірити якість харчування. У деяких школах дітям забороняють користуватися гаджетами, тож вірити можна лише на слово. Але ось суттєве здорожчання харчування відчули батьки багатьох регіонів України. 

Ось що пишуть у пабліку "Батьки SOS" про зміни у харчуванні. 

Про ціни та якість

Фото сніданків та обідів у школі

Чи винен Клопотенко? Шеф-кухар радить звертатися до адміністрації шкіл, якщо харчування вашої дитини не таке, як має бути

євген клопотенко

Попри критику, чимало схвальних відгуків зібрало "меню Клопотенка". До речі, ті, хто ображають роботу шеф-кухаря, не зважають на те, що з 1 січня 2022-го набрала чинності нова реформа харчування і основні норми, а "меню Клопотенка" не є обов'язковим для усіх шкіл і розв'язує це питання лише адміністрація навчального закладу. 

Також Клопотенко порадив алгоритм дій у ситуації, коли батьки фіксують порушення норм харчування. 

От, що пишуть задоволені батьки деяких школярів:

Досвід автора. Моя дитина відвідує перший клас однієї зі столичних шкіл. О 10 ранку першокласників годують сніданком. Про жоден вибір не йдеться, бо їжу приносять до класу. До речі, сніданок у київських школах безкоштовний і дуже прикро, що діти його у більшості не їдять. Як на мене, річ у тім, що сніданок у школі подають після сніданків вдома, тому популярністю вони не користуються. Безліч їжі йде у помийну яму.

Обіди на групі подовженого дня коштують 50 гривень. Нарікань у сина нема, може через те, що він фанат простої їжі на кшталт супів, котлет і макаронів. Але меню не схоже на оновлене, адже на десерт дають солодкий чай із булкою, посипаною цукром. І хоча перехідний період закінчився, з новими нормами ще не ознайомлені навіть вчителі. Вони не можуть пояснити, чому обіди готують за старими правилами. 

Можна зрозуміти і батьків, яких не пускають до шкіл ані з сертифікатами про вакцинацію, ані з негативними тестами на ковід, попри відсутність офіційної заборони. Вони можуть дізнатися про шкільне меню лише зі слів учнів, але школярі молодших класів не завжди діляться об'єктивною інформацією. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme