Продукти для печінки: Що потрібно їсти, а що під забороною

Печінка – важливий орган, який виконує декілька функцій. Аби піклуватися про її здоров'я, варто переглянути раціон

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Продукти для печінки: Що потрібно їсти,…
Фото: Pixabay

Depo.ua пропонує дізнатися про корисні та шкідливі продукти, які впливають на роботу печінки. Також читайте про п'ять продуктів, які допоможуть ефективно позбутися жовчі

Роль печінки в організмі людини

печінка

Печінка – це велика залоза зовнішньої секреції, що виконує захисну, знешкоджувальну, ферментативну та видільну функції. Бере участь у травленні, кровотворенні, обмінних процесах – зокрема, засвоєнні білків, жирів, вуглеводів та вітамінів, а також знешкоджує небезпечні речовини. Цей орган напряму впливає на підвищення та зниження тиску. За день, завдяки печінці, у нашому організмі утворюється 1-1.5 літри жовчі, без якої діяльність ШКТ неможлива. 

Проте, на жаль, цей важливий орган може хворіти. Серед захворювань печінки виділяють: гепатити, спричинені вірусами та запальними процесами у тканинах цього органу. Гепатити А та E передаються фекально-оральним шляхом, решта гепатитів – через контактування з такими рідинами як кров, сперма, вагінальний секрет. 

Хронічний гепатит може призводити до загибелі клітин печінки, так званого цирозу. Цей стан неможливо вилікувати. Також цироз може спрчиняти дія отрут, алкоголю, наркотиків. Печінка може страждати від пухлин, кист та інших хвороб. 

Дієта при захворюваннях печінки: корисні та шкідливі продукти

овочі

Захворювання печінки потрібно контролювати не тільки за допомогою медикаментів, а й завдяки перегляду раціону та шкідливих звичок. Важливо кинути курити, вживати алкоголь та наркотики. Приділити увагу своєму фізичному стану, вживати достатню кількість води та висипатися.

При дієтах, спрямованих на відновлення печінки, слід звернути увагу на калорійність страв: вони мають бути одночасно поживними та легкими. Слід харчуватися дробовим методом, по чотири-шість разів на день.

Під забороною в дієтах для печінки: алкоголь, солодкі газовані напої, жирні продукти. Слід виключити такі способи приготування їжі як смаження, гриль. Варто контролювати кількість вуглеводів, адже саме вони сприяють накопиченню жиру в печінці, а не тваринний жир, як це вважалося раніше. Потрібно обмежити вживання здоби, хлібу та інших борошняних виробів. Про цукор краще забути взагалі. Необхідно відмовитися від жирних бульйонів та засмажок для приготування перших страв. 

Бобові, консерви, копченості, шоколад, какао, морозиво та кондитерські вироби – під забороною.

На час дієтотерапії відмовтеся від кави, какао та міцного чаю. 

Що можна їсти на дієті для печінки: нежирні сорти риби, м'яса, яйця (білок щодня, а якщо з жовтком – двічі на тиждень), молочні та кисломолочні продукти середньої жирності, оливкова олія, помірна кількість солодковершкового масла та вершків. Твердий сир у невеликій кількості теж можна вживати. Дозволяються у помірній кількості мед, компоти та морси, ягоди, несолодкі фрукти та овочі. 

Продукти у раціоні важливо погодити з лікарем-гастроентерологом, гепатологом чи сімейним лікарем. 

ТОП-5 продуктів для відновлення печінки

оливкова олія

Після відмови від шкідливих звичок слід звернути увагу на продукти, які допоможуть захистити та відновити печінку. 

Авокадо

авокадо

Цей фрукт, хоч і жирний, проте найкращим чином впливає на печінку. Він містить антиоксиданти, що сприяють нейтралізації вільних радикалів та токсинів. Завдяки їм утворюються нові клітини і відбувається відновлення печінки. Єдине застереження – фрукт слід вживати помірковано – не більше 100-150 грамів на день.

Кіноа

киноа

Ця крупа містить чимало цинку і сприяє росту клітин печінки, також допомагає виробляти антитіла. У кіноа є амінокислота L-триптофан, яка перетворюється на серотонін, що, у підсумку, робить людину щасливішою. 

Буряк

буряк

Уся користь цього коренеплоду у бетаїні, що надає овочу інтенсивний червоний колір. Буряк має протизапальну дію, а також допомагає виводити шкідливі речовини з організму. Флавоноїди й бета-каротин покращують роботу печінки і допомагають їй очиститися. 

Оливкова олія

оливкова олія

Оливкова олія пришвидшує метаболізм, запобігає перетворенню ліпідів на клітини жиру. Для того, щоб досягнути жовчогінного ефекту, олію слід вживати натщесерце. До того ж регулярне вживання оливкової олії покращує роботу ШКТ та стану усього організму. 

Грейпфрут 

Грейпфрут 

Цей цитрусовий фрукт містить вітамін С, антиоксиданти та пектин. Саме ці речовини здійснюють позитивний вплив на печінку: сприяють відновленню її клітин, покращують процес детоксикації, регулюють рівень холестерину та запобігають утворенню пухлин, у тому числі і ракових. 

Фото: Pixabay

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme