Примус носити шкільну форму є порушенням прав дітей, – освітній омбудсмен

Примус до обов'язкового носіння шкільної форми учнями освітніх закладів є порушенням їхніх прав  

Примус носити шкільну форму є порушенням…
Фото: Рixabay

Про це заявив освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй сторінці у Facebook, передає Depo.ua.

"Локдаун завершився - і знову загострилася давня проблема у школах - примус до обов’язкового носіння шкільної форми. Служба освітнього омбудсмена отримує звернення від здобувачів освіти та їхніх батьків про те, що педагоги чи адміністрація закладу освіти примушують учнів носити обов’язкову шкільну форму (ще й відповідного фасону і кольору)", - йдеться у повідомленні.

Горбачов пояснив, що є принципова різниця між поняттями "шкільний одяг (одяг для школи)" і "обов’язкова шкільна форма".

"Одяг для школи - це вільний вибір дитини та/або її батьків. Єдиними вимогами до такого одягу є охайність, зручність, відповідність сезону. Все. Будь-які вимоги щодо стилю, кольору чи інших атрибутів шкільного одягу неприпустимі та незаконні.

Обов’язкова шкільна форма - це принципово інше. Це - однострій (уніформа), однаковий для всіх (хлопців та дівчат відповідно) зразок одягу. Найсуттєвіше те, що за "недотримання форми одягу" можуть бути застосовані санкції, покарання. Наприклад, за те, що дитина приходить в одязі "не того кольору" або "не того фасону" починається цькування, погрози та приниження з боку адміністрації закладу та вчителів: учня чи ученицю публічно сварять, психологічно тиснуть і навіть не допускають до занять", - написав освітній омбудсмен.

Він наголосив, що обов'язкова шкільна форма позбавляє дитину права на індивідуальність та самовираження, а санкції за її "недотримання" завдають дитині серйозних моральних травм.

"Відразу можу припустити, що коментатори цього тексту можуть дорікнути мені, що шкільна форма - то не найскладніша проблема в нашій освіті. З цим можна було б погодитися, якби не те, що обов'язкова шкільна форма дуже часто стає приводом для булінгу, дискримінації, знущань та принижень. А це вже - дуже небезпечно, оскільки обов'язкова шкільна форма не лише позбавляє дитину права на індивідуальність та самовираження, але й санкції за її "недотримання" завдають дитині серйозних моральних травм, які можуть залишитися на все життя. Тому цю тему я вважаю вкрай важливою", - зазначив Горбачов.

Вимога носити шкільну форму є незаконною

У 2019 році президент України скасував Указ №417/96 від 12 червня 1996 року "Про шкільну форму для учнів середніх закладів освіти". Саме цей документ встановлював обов’язковість шкільної форми для учнів закладів загальної середньої освіти, а також постановляв, що Кабмін має вибрати і затвердити зразки шкільної форми. Указ втратив чинність від 23 червня 2019 року.

Деякі керівники закладів освіти й досі переконані, що обов’язкова шкільна форма в їхньому закладі має бути, бо, нібито, "виховує в учнях дисциплінованість, охайність та дозволяє дітям із малозабезпечених сімей почуватися рівними з іншими дітьми". Тому в статутах деяких закладів освіти внесена норма щодо обов’язкового носіння шкільної форми та/або розроблене окреме положення про обов’язкову шкільну форму, або ж посилання на указ 1996 року, який, як відомо, втратив чинність.

"Хочу зазначити, що ані статут, ані положення про шкільну форму не мають вищої сили, ніж закон. Жодним нормативним документом не передбачено обов’язкове носіння шкільної форми. Тому ця вимога, наведена у статутах, є незаконною. А  положення про обов’язкову шкільну форму є незаконним документом, який не має юридичної сили", - йдеться у повідомленні на сайті освітнього омбудсмена.

Куди подати скаргу, якщо дітей змушують носити шкільну форму 

Якщо такі адміністрація школи змушує дітей носити шкільну форму та застосовує санкції за недотримання цієї вимоги, можна подати скаргу щодо порушення  прав дітей на освіту освітньому омбудсмену. 

Подати скаргу можна через онлайн-форму звернення, відправити її на email: [email protected] або надіслати на поштову адресу для листування: 03058, м. Київ, відділення поштового зв’язку 58, а/с 48.

Нагадаємо, освітній омбудсмен Сергій Горбачов раніше повідомив, що учні старших класів наприкінці навчального року матимуть змогу скласти як випускні (ДПА), так і вступні іспити (ЗНО) попри карантин. А навчальний рік у школах триватиме до 30 червня.

Читайте також: Нові шкільні оцінки, Шкарлет і феодалізм: Експерт Микола Скиба про зміни в освіті

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme