Підготовка до кінця пандемії чи новий локдаун: Яким шляхом піде Україна

Темпи поширення коронавірусу в Україні зростають, і наша країна в цьому не унікальна. У світі говорять про другу хвилю пандемії і продовжують дискутувати, яка стратегія протистояння хворобі є оптимальною

Журналіст відділу "Життя"
Підготовка до кінця пандемії чи новий ло…
Фото: EPA

В Україні уряд продовжує дотримуватися тактики епідеміологічного зонування і на днях вдвічі підвищів поріг для віднесення регіону до "червоної зони". Віктор Ляшко припускає, що Україна може піти на загальнонаціональний карантин у будь-який момент. При цьому чимало експертів б'є на сполох, лякає апокаліптичними прогнозами, закликаючи повернутися до весняного варіанту суворих обмежень. 

Depo.ua пропонує придивитися до тактики різних країн та отриманих ними результатів. 

Швеція: майже кінець проблемі?

Свого часу рішення влади країни наробили чимало галасу: Швеція не пішла шляхом жорстких обмежень, а рівень захворюваності та смертності тут був істотно вищим, ніж у сусідніх країнах. При цьому наразі тенденція щодо нових випадків протилежна: поширення хвороби сповільнюється. Швеція знімає обмеження: зокрема, нещодавно дозволила візити у будинки для літніх людей. 

Фото: Worldometers

Деякі експерти навіть пояснюють явище так званим колективним імунітетом. 

"Є ознаки, що у шведів з'явився елемент імунітету, якого, разом з заходами з попередження поширення інфекції достатньо, щоб хвороба не піднімала голову (...) Можливо, пандемія для них вже закінчується", – розповів професор з біорізноманіття Інституту Нільса Бора у Копенгагені Кім Снеппен виданню Politiken.

У серпні науковець Університету Стокгольма Том Бріттон оприлюднив дослідження, в якому йшлося про те, що поріг формування так званого колективного імунітету значно нижчий, і складає не 70%, а 43%. При цьому і значно менша кількість перехворілих може знизити темпи поширення інфекції. 

З версією про елемент імунітету погоджуються не всі та застерігають не копіювати тактику країни. Акцентують увагу на те, що головний спосіб поширення коронавірусу – всередині родини в одному помешканні. Один з проблемних моментів полягає в тому, що у багатьох країнах велика частина молодшого покоління живе разом з батьками. Зокрема, наприклад, у Греції самостійно проживає лише 1/5 людей літнього віку, а у Швеції цей показник вищий і складає 1/3. Та й загалом у Швеції середній показник людей на одне домогосподарство – 2,2. А, зокрема, у Бразилії – 3,3. 

Тому, за альтернативною версією, захворюваність у країні зменшується не завдяки, а всупереч тактиці мінімальних обмежень. 

Ізраїль: Карантин 2.0

Останній тиждень кількість нових хворих в Ізраїлі б'є рекорди. Якщо 16 вересня у країні зафіксували 6063 нових випадки, 23 вереся показник злетів до 11316. При тому, що в країні близько 8,9 млн мешканців.  Серед додаткових причин нового піку – святкування нового року Рош Гашана, що проходило 18 – 20 вересня. 

Фото: Worldometers

Перший етап карантину тривав до травня, при цьому хворобу вдавалося тримати під контролем з порівняно низькими показниками росту та смертності.  Влітку крива пішла вгору, і у країні почали експериментувати з обмеженнями виключно на вихідні. 

Втім, нещодавно президент країни Реувен Рівлін перепросив у ізраїльтян за помилки у протидії пандемії і закликав разом боротися з хворобою. 

За новими карантинними нормами, у країні забороняється збиратися групами понад 10 людей у квартирах і понад 20 людей просто неба. Зачиняються школи і торгові центри. Люди мають знаходиться на відстані не більше 1 кілометру від помешкання, окрім кількох випадків, зокрема, поїздки на роботу. 

Південна Корея: Ретельне відстежування контактів

Епідемія у країні почалася ще у лютому, зі спалаху у церкві Синчхонджі. Парафіяни церкви масово заразились під час служб, які відвідували близько 9 тис. людей. 

Із ростом захворюваності суспільну активність тотально не зупиняли, хоча періодично закривали школи, університети,  театри та парки. Втім, секретом успіху експерти вважають дисципліноване визначення людей, які контактували з зараженими. Бездоганно налагоджена система виявляє близько 1000 потенційно заражених за годину. Далі держава стежить, щоб такі люди дотримувалися двотижневої самоізоляції. 

З самого початку пандемії у країні запрацювали 50 міні-пунктів тестування. Пройти дослідження можна швидко і без проблем: людина під'їжджає, опускає автомобільне скло, у неї беруть контактні дані і, власне, аналізи. 

Також у травні у Сеулі з'явилася можливість пройти тестування нонімно – під час експерименту за добу перевірилися 8300 людей (у вісім разів більше, ніж зазвичай). 

Аболютно захищеною від хвороби країна не стала. Зокрема, наприкінці серпня у Південній Кореї зафіксували черговий спалах. За словами влади, здебільшого поширювачами інфекції стали парафіяни церкви СаРанг.  У однієї з пастирок підтвердили хворобу, при цьому парафіяни збиралися на багатотисячні служби, а потім взяли участь у раллі в центрі міста. Проблему церковники визнавати не побажали, заявивши, що проти них плетуть заколот, а можливо, навіть спеціально поширюють вірус через антисептики. 

Втім, кількість нових випадків почала зменшуватися, і наразі Південна Корея залишається ледь не взірцем боротьби з інфекцією. 

Фото: Worldometers

Додамо, що влада країни вельми оперативно реагує на зміни ситуації щодо епідемії. Зокрема, наразі відновлюються заняття у школах Сеула – втім, ходити на уроки учні повинні один чи два рази на тиждень. Інший час – вчитися дистанційно. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme