Чому з'являється осіння хандра і як з нею боротися: Розповідає психолог


Нестійкий настрій, бажання спати чи сидіти з чашкою кави, сумно спостерігаючи за перехожими - і все це з початком осені ? Можливо, вас накрила сезонна хандра

Марія Зайчик
Журналіст відділу «Життя»
Чому з'являється осіння хандра і як з не…

Про те, що це таке, як поліпшувати собі настрій, і, головне, як відрізнити осінню хандру від депресії і чому їх не можна плутати Depo.ua розповіла психоаналітик, керівниця центру психологічної підтримки та психоаналізу Наталія Улько.

Наталія Улько

Яке наукове пояснення  феномену так званої осінньої хандри або ж осінньої "депресії", як її називають у народі? Чому вона виникає?

– Хандра – це поганий настрій, який пов’язаний з яскраво вираженими негативними емоціями (сум, туга, роздратованість тощо). Та важливим є те, що зберігається життєва енергія, тобто зовнішні емоційні прояви (навіть якщо вони негативні) – небайдужість до власних почуттів.  Хандру можуть спровокувати різні фактори: як фізіологічні, так і психо-емоційні чи соціальні. Восени стає менше сонця, і, відповідно в організмі виробляється менше мелатоніну і серотоніну – це так звані гормони щастя і хорошого сну. Довкола з’являється більше темних кольорів – як в природі, так і в одязі людей. Спричинити хандру можуть також неприємності на роботі чи проблеми в особистих стосунках з близькими, друзями. Безробіття чи велика кількість негативної інформації, політична чи економічна нестабільність – все це також може вплинути на наш емоційний стан.

Чи є осіння хандра наслідком лише біологічних процесів, чи на її появу впливає також певна традиція осіннього страждання? 

– Здебільшого фахівці вважають, що причини осінньої хандри є чисто біологічними. Однак саме це і може провокувати зменшення внутрішнього ресурсу людини до подолання психо-емоційних чи соціальних негараздів.

Передаватися хандра від людини до людини  не може – це не вірус. 

Але звісно загальні негативні настрої в суспільстві можуть "підживити" такий стан. 

Які поради ви можете дати, щоб максимально зберегти позитивний настрій і не піддаватися  хандрі?

– Недаремно саме в осінньо-зимовий період нам рекомендують вживати вітаміни або харчуватися продуктами, які багаті на вітаміни, мікроелементи, білки.

Намагайтеся більше бувати на свіжому повітрі, займайтеся спортом (не обов’язково спортзал, це можуть бути прості фізичні вправи), спілкуйтеся з друзями, коханими, ходіть у кіно, їжте шоколад чи готуйте щось смачненьке, читайте улюблені книги. 

Зрештою, намалюйте свої емоції - хоча б простим олівцем , напишіть новелу (навіть якщо ви цього ніколи не робили). Зробіть щось, що допоможе вам змінити ваші емоції. Пам’ятайте, що це у ваших силах.

Чи можна називати осінню хандру депресією?

– Ні, не можна. Хандра і депресія – зовсім різні речі. При хандрі є перепади настрою, але зберігається життєва енергія, а от депресія – це психічний розлад, який характеризується "депресивною тріадою": зниженням настрою, втратою здатності взагалі переживати радість, порушеннями мислення (негативні судження, песимістичний погляд на події і так далі), руховою загальмованістю. Їй властива повна відсутність сил взагалі на що-небудь, тобто немає сил ні на емоції, ні на те, щоб щось робити чи з кимось спілкуватися. При цьому присутнє величезне почуття провини за те, що в тебе нічого не виходить в житті і провини за те, що люди, які поруч з тобою страждають через тебе.

Як зрозуміти, де закінчується традиційна осіння хандра і починається справжній депресивний розлад? При яких симптомах варто звертатися до психотерапевта або ж психіатра?

– Якщо ви помітили, що у вас зникли взагалі будь-які емоційні прояви, вам до всього байдуже і ви не можете навіть сердитися, при цьому у вас хронічна втома і ви дуже погано спите – це тривожний знак. Йдеться про стан апатії, коли немає сил на яскраві емоції: ні позитивні, ні негативні. Якщо апатія буде тривати більше двох тижнів, то вона запросто може перерости у депресію. А це вже не жарти.

Депресія — це серйозна хвороба. Діагноз ставить психіатр при належній психодіагностиці, а лікування відбувається на двох рівнях – фармакологічному та психотерапевтичному. 

Варто звернутися до спеціаліста, якщо спостерігаються наступні симптоми в комплексі, а не один із них:  вам почали менше подобатися речі, які зазвичай вас радували чи цікавили, вам дуже сумно і ви не розумієте причини, вас переслідують суїцидальні думки чи думки про нікчемність вашого життя, у вас знизилася активність і вам важко займатися звичними для вас справами, ви перезбуджені, вам важко зосереджуватися і критично мислити, ви постійно "живете минулим", у вас майже немає життєвої енергії і хочеться постійно спати, вам здається, що ваше життя пусте, а майбутнє безнадійне, а також постійно відчуваєте почуття провини за свої невдачі і невдачі ваших близьких через вас, – звертайтеся до спеціаліста.   

Проте, хочу наголосити, що хандра в депресію не переходить. Людина з депресією може хандрити, але не навпаки. Хандру можна розвіяти з’ївши щось смачненьке, подивившись гарний фільм, поспілкувавшись з іншими людьми. В депресії ж людині дуже важко щось робити – друзі, фільм, приготування їжі можуть ще більше погіршити її стан.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme