Що робити, якщо смаки і запахи не повернулися через рік після ковіду: Особистий досвід і поради лікаря

10 місяців без запахів та смаків живе харків’янка Юлія. Перший місяць, каже, навіть жартувала щодо цього, але потім повернути собі смаки і запахи стало чи не мрією. Заради її здійснення наша співрозмовниця перепробувала чимало способів, але жоден не допоміг. Що ж у такому випадку радять лікарі?

Людмила Лутицька
Журналістка
Що робити, якщо смаки і запахи не поверн…
фото: depositphotos

Одразу скажемо - Юлія до лікарів не зверталася. Не вірить, що якісь медикаменти можуть їй допомогти. Вирішила спочатку перепробувати методи, які, на її думку, точно не зашкодять і так ослабленому організму.

"Почали з тестування — я закривала очі, а донька пропонувала мені понюхати чи скуштувати різні продукти. Я не назвала правильно жоден!"

після ковіду втратила смак і нюх

Наша співрозмовниця Юлія після ковіду 10 місяців майже не відчуває запахів і смаків

Ольфакторне тренування

Потрібно кілька раз на день по 10-20 секунд вдихати добре знайомі, виразні запахи. Бажано, щоб вони мали для людини міцні асоціації, викликали спогади. Наприклад, улюблений ароматний шампунь чи парфуми, фрукти, випічка, прянощі, які часто використовувались вдома або ж різні ефірні олії. Крім приємних ароматів можна використовувати і неприємні, але добре знайомі.

Ольфакторне тренування розробили отоларингологи ще до коронавірусної пандемії. Цей метод допомагав вилікувати втрату чи спотворення нюху у пацієнтів з різними інфекційними захворюваннями. 

"Я вибрала три яскраві аромати. Тренувала свій нюх таким чином приблизно місяць. Але все було марно, ні запахи, ні смаки не повернулись".

Мануальна терапія

Мануальна терапія, або лікування руками це вид терапії, спрямований на лікування кістково-м'язової системи та внутрішніх органів за допомогою масажу. Від звичайного масажу мануальну терапію відрізняють напрями впливу й дозування сили такого впливу. Це цілий комплекс механічного, або біомеханічного впливу на уражені тканини й сегменти опорно-рухового апарату.

"Читала дослідження, в яких йшлося, що втрата нюху та смаку при COVID-19 пов’язані з сильним ураженням центральної нервової системи. Думала, що масаж та мануальні процедури допоможуть ослабленому організму розслабитися та швидше відновитися, але й вони мені ніяк не допомогли".

Спеції і прянощі

Майже рік Юлія читає статті, дослідження, інтерв’ю найвідоміших лікарів, щоб все таки знайти метод, який допоможе їй знову відчути життя на смак та нюх. Так натрапила на інформацію про те, що спочатку повернуться смаки, а потім запахи. Щоб активізувати цей процес, потрібно додавати в їжу натуральні підсилювачі смаку.

"Не знаю це спрацював час чи справді приправи, але я почала щось відчувати. Це були дуже солоні, дуже солодкі або надто гіркі продукти. Відрізнити солону рибу від солоного огірка я не змогла".

Правила життя без нюху та смаку

Неофіційна статистика стверджує, що половина з тих, хто перехворів на коронавірус, зтикнулися з дисфункцією нюху та смаку. У Telegram створені багатотисячні групи, в яких люди діляться своїм постковідним досвідом. Серед них чимало таких, хто отруївся несвіжою їжею, а був випадок, коли жінка не відчула у квартирі витік газу. Щоб такого не трапилося з нею, харків’янка Юлія виробила свої звички для безпечного життя: не їсти наодинці, а у кафе замовляти те, що беруть друзі. 

Зараз у Юлії вже і аносмія, і парасмія — це вже не абсолютна втрата нюху, а спотворення ароматів. Наприклад, курка та огірки тхнуть їй ацетоном і оцтом, а вся молочка має запах старого, прогірклого масла. 

Незважаючи на дискомфорт, Юлія шукає плюси і у такій плачевній ситуації. Каже, що її постковідне ускладнення переконало рідних, що все-таки треба вакцинуватися. Перепробувавши всі доступні методи для повернення нюху та смаку, зараз Юлія тільки вживає вітаміни та мікроелементи. 

Без обстеження ніяк: коментар лікаря-отоларинголога

Людмила Кот: лікар-отоларинголог

Людмила Кот: лікар-отоларинголог вищої категорії,  кандидат медичних наук з отоларингології. Стаж роботи за фахом - понад 30 років. Фото: drzn.com.ua

Людмила Кот працює лікарем-отоларинголом у Вінницькому обласному спеціалізованому клінічному диспансері радіаційного захисту населення. Цей заклад першим в Україні почав приймати на реабілітацію людей з постковідним синдромом ще наприкінці 2020 року. Звертаються сюди переважно із кардіологічними проблемами, які спровокував коронавірус, а втрата нюху та смаку, каже лікарка - це лише супутні симптоми. На них пацієнти скаржаться рідко, бо, порівняно з іншими хворобами, відсутність смакових і нюхових відчуттів, ще не сильно псують якість життя.

Тим, хто після коронавірусу втратив нюх та смак, лікарка радить почекати хоча б два тижні. Якщо вони не повернулись через місяць — це привід йти до сімейного лікаря та робити обстеження. 

"Єдиної рекомендації для всіх, хто втратив нюх та смак після ковіду в мене немає, бо у кожного такий стан можуть спровокувати різні проблеми. Наприклад, винним може бути зовсім легкий риніт або ж порушення мозкового кровообігу. Щоб визначити, де проблема, треба пройти обстеження", — говорить Людмила Кот.

Лікарка рекомендує під час постковідного синдрому збагатити свій раціон цинком та, за необхідності, додатково зволожувати слизову оболонку носа. Також можна порадитися із сімейним лікарем або профільними спеціалістами, до яких він направить, щодо того, чи варто у вашому випадку приймати препарати для покращення мозкового кровообігу та покращення передачі нервових імпульсів.

Якщо всі доступні методи для повернення нюху та смаку випробувані і нічого не допомогло, залишається лише чекати. Тренуватися на дуже сильних запахах ЛОР не радить, це якщо не нашкодить, то не допоможе. У верхніх дихальних шляхах є три нерви, коронавірус "вимикає" той, який відповідає за нюх загалом та глософарингіальний нерв, що відповідає за смак. Тригемінальний нерв, який реагує на різкі запахи типу спирту чи аміаку, COVID-19 зазвичай чомусь не чіпає.

Лише в найтяжчих випадках нюх та смак після ковіду повертаються через 6 місяців та більше. Дослідження, яке проводили минулого року у 18 європейських лікарнях, свідчить, що у 40% пацієнтів нюх відновлюється вже протягом перших двох тижнів, а більшість починають відчувати аромати та смаки через два-три місяці. 

Коли стаття вже готувалася до виходу, Юлія розповіла, що вирішила таки звернутися до лікаря. Невролог їй порадив перш за все зробити МРТ головного мозку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme