Коронавірусний етикет: Як пандемія змінює наші щоденні звички

Пандемія диктує свої умови: співрозмовники тримаються на дистанції, при зустрічі уникають традиційних поцілунків і рукостискань, а велика частина зустрічей проходить в онлайн-форматі. Новий стиль життя народжує нові поняття і новий етикет

Журналіст відділу "Життя"
Коронавірусний етикет: Як пандемія зміню…
Фото: Pexels.com/Cottonbro

Ще у квітні Оксфордський словник поповнився низкою нововведень. Хоча більшість слів та словосполучень існували до 2020-го року, наразі набули зовсім нового звучання. Так, автори оновили статті щодо слів infodemic (інформаційна епідемія), PPE (personal protective equipment – засоби індивідуального захисту), self-quarantine (самоізоляція) та чимало інших. З'явився термін shelter-in-place – наказ, що зобов'язує не залишати місце перебування без крайньої необхідності. Ну і звісно ж, закріпили саме визначення COVID-19 як хворобу, спричинену новим коронавірусом. 

Тож за словами, термінами та мемами справа не стала. А от в культурній царині з'явилася певна прогалина, і мешканці всього світу задалися питанням: як діяти, якщо діяти, як раніше, більше не можна? Звичайно ж, в інформаційному світі білі плями почали блискавично заповнювати… Depo.ua зібрав нові норми щодо етикету та побутової культури, які з'явилися у житті людства разом з новою інфекцією, а згодом можуть стати новою константою. 

Намасте замість поцілунків

Два, три чи навіть чотири поцілунки у щоку при зустрічі до пандемії були звичною нормою європейської дипломатії. Наразі ж політики та дипломати переважно вітаються ліктями. 

Ось так у липні віталися Ангела Меркель та президент Кіпру Нікос Анастасіадіс. 

Альтернатива – так зване вуханське потискання, коли вітаються ногами. Щоправда, високопосадовці цим способом користуються рідко. 

А от керівниця протоколу в адміністрації Барака Обами Капрісія Маршал радить обмежитися кивками або традиційним індійським та непальським привітанням намасте.  Адже, торкаючись ліктями, люди все одно знаходяться ближче один до одного, ніж це рекомендують епідеміологи. 

Як поводитися у Zoom

Чимало компаній перевели співробітників на дистанційний режим роботи, але від зборів відмовлятися не схотіли, тож їх довелося переводити в онлайн. У квітні 2020-го кількість завантажень застосунку Zoom збільшилася у 30 разів порівняно з минулим роком. Якщо у грудні його встаноовлювали 10 млн користувачів на день, у березні показник виріс до 200 млн. 

Тож теоретики етикету почали стрімко строчити правила, як поводитися на відеоконференціях. Наприклад, ввічливий співробітник повинен ввімкнути ввідео, а не тільки аудіозв'язок, перевдягнути домашній одяг на офісний, подбати про нормальне освітлення. В ідеальному варіанті – встановити додаткову лампу, щоб співрозмовникам було комфортно на нього дивитися. 

Запрошувати на такі розмови варто лише тих, без кого не обійтися. Адже по-перше, витрачати робочий час на балачки без необхідності – моветон, а по-друге, чим більше учасників конференції, тим ймовірніші проблеми зі зв'язком. Краще обрати ведучого переговорів – він визначатиме, чия черга говорити. Наприклад, за потреби висловитися, можна піднімати руки. Інакше є ризик говорити хором, зіпсувати нерви і нічого не розібрати. 

Людина, яка організувала подію, повинна залишати віртуальну кімнату переговорів останньою, переконавшись, що у інших не виникло додаткових питань і складнощів. 

Коли ви не говорите, вихідний звук краще вимкнути. Так на загальному аудіо буде менше сторонніх шумів. 

Обов'язкові маски і необов'язкові запрошення

З потребою носити маски у публічних місцях чимало українців так і не змирилися. Але за новими світовими правилами етикету, вдягати маску варто не лише у магазини та метро, де без неї не пройти, а й на ділові зустрічі, походи на сусідські зібрання, і навіть коли виходите забрати товар у кур'єра.  Таким чином ви показуєте, що турбуєтеся про співрозмовника та й загалом є свідомим членом суспільства. 

А от на запрошення на масові оффлайнові заходи – наприклад, дні народження, весілля, традиційні офісні посиденьки – етикет дозволяє реагувати на власний розсуд. Відмовитися від візиту під час пандемії – цілком в рамках ввічливості. При цьому, якщо це персональне торжество, подарунок краще надіслати, додавши листівку із теплими побажаннями. 

Неочевидна дистанція

Про необхідність соціальної дистанції продовжують нагадувати з усіх усюд. І якщо в години пік у метро дотримуватися норми нереально, на скамійку з незнайомцем краще не сідати. Та й пестити песика сусіда, з яким щодня зустрічаєтеся на прогулянці – не найкраще рішення під час пандемії. Навіть якщо щойно обробили руки антисептиком, такий дружній жест у бік чийогось хатнього улюбленця може завдати дискомфорту його господарю. 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme