Кліщі на службі США: Чому українцям варто бути пильними

Доки у США з'ясовують, чи не перетворили вони кліщів на біологічну зброю, в Україні наближається пік активності цих комах

Кліщі на службі США: Чому українцям варт…

У США вважають, що хвороба Лайма може бути результатом експериментів Міноборони з кліщами та іншими комахами у 1950-1975 роках. Мовляв, їх тестували як біологічну зброю, а далі, можливо, кілька інфікованих кліщів випадково опинилися поза стінами лабораторії. 

На замовлення Палати представників Конгресу США у країні навіть почали відповідне розслідування, передає Depo.ua із посиланням на The Guardian

Палата представників США замовила розслідування того, чи проводило Міністерство оборони експерименти з кліщами та іншими комахами в якості біологічної зброї у 1950-1975 роках.

Ініціатором став представник штату Нью-Джерсі Кріс Сміт, який сказав, що є ряд статей і книг, що передбачають ймовірність проведення значних досліджень на урядових об'єктах США, включаючи Форт Детрік (штат Меріленд), і острів Плам, де розташовувався центр з вивчення інфекційних хвороб тварин (штат Нью-Йорк).  Дослідження, за його словами, проводилися, щоб перетворити кліщів та інших комах на біологічну зброю. 

"Якщо це правда, які були масштаби програми? Хто її замовив? Чи не були комахи випадково випущені в результаті якогось інциденту? "- прокоментував розслідування Сміт.

Найбільш поширеним захворюванням, поширюваним кліщами, є хвороба Лайма, яка може включати ряд симптомів і серйозних наслідків для здоров’я та життя людини.

У 2017 році  зареєстрували 42 743 підтверджених випадків хвороби Лайма в США, що на 17% більше, ніж в 2016 році. 

У випадку, якщо розслідування Пентагону встановить, що Міноборони заражало кліщів хворобою Лайма, поправка вимагатиме звіту про масштаби експерименту і про те, чи використовували комах "випущених за межі будь-якої лабораторії".

 За словами Сміта, в США відбувалися спалахи хвороби Лайма, і "американці мають право знати, чи правдиві історії про розробку біозброї в роки Холодної війни".

Страждають від кліщів і в Україні. У 2018 році у нас було зареєстровано 2 403 випадки хвороби Лайма або бореліозу. І це лише ті випадки, в яких людям було вірно поставлено діагноз, а постраждалі звернулись по медичну допомогу. І підстави вважати, що 2019 рік буде менш "плідним" для кліщів у лікарів відсутні.

Тож Depo.ua розповідає, що це за "звір" - хвороба Лайма, які має симптоми, як її лікують, і, головне - як запобігти зараженню і максимально уникнути контактів із кліщами.

Як вберегтися від кліща

Небезпечні кліщі зазвичай живуть у сирих, вологих місцях. Полюбляють високу траву та кущі, часто зустрічаються на прогрітих сонцем схилах, біля стежок і лісових доріг, тож у таких місцях варто бути максимально обачними.  

Якщо ви проживаєте у приватному будинку, або ж часто навідуєтеся на дачу, регулярно косіть траву та прибирайте хмиз з території.

На прогулянки у парках, лісах, скверах чи будь-яких інших місць із великою кількістю рослин, одягайте головний убор, світлу кофту із довгими рукавами (на світлому одязі легше помітити паразита) і довгі штани, які щільно прилягають до тіла (це убезпечить вас від проникнення комахи на шкіру. Шию теж бажано закрити - це можна зробити за допомогою легкої, але щільної хустинки. 

Після та під час прогулянки обов'язково оглядайте себе та інших членів родини на наявність кліщів.

Речі, особливо після пікніка чи походу варто скласти окремо і теж уважно оглянути. Сумки, пледи, скатертину і весь одяг краще одразу випрати.

Прийміть душ одразу після того, як прийшли із прогулянки. Це знизить ризик укусу кліща.

Під час пікніку або походу ретельно розчистіть місце, де ви будете сидіти, від сухої трави, листя, хмизу. 

Не варто знімати головні убори та хустку із шиї.

Під час прогулянок постійно використовуйте для захисту аерозолі та креми, які відлякують кліщів.

Кліщі зазвичай присмоктуються до таких областей: зона біля вух, шия, пахви, пахова область, вигини колін і ліктів, пупок, талія. Також кліщі можуть осідати у волоссі.

Якщо ви брали на прогулянку хатнього улюбленця, уважно оглядайте його після кожного повернення. Якщо ви знайшли у собаки чи кота кліща, одразу ж зверніться до ветеринара, адже ці комахи переносять багато небезпечних для тварин інфекцій.

Що робити, якщо ви знайшли на собі кліща

Одразу ж зверніться до найближчого травмпункту. Вони працюють цілодобово у кожному регіоні. Там фахівці видалять кліща, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Якщо можливості звернутися до лікарів немає,  спробуйте видалити кліща самостійно: візьміть пінцет або петлю з ниток та повільно витягніть кліща разом із хоботком, розхитуючи його пальцями. Намагайтеся закріпити інструмент якомога ближче до шкіри.

Фото: bugattack.ru

Рухайтеся обережно: не розчавіть комаху, адже це посилить ризик зараження. Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином або промийте водою з милом. На випадок, якщо частина кліща залишилася у тілі, її треба видалити стерильною голкою.

До речі, те, що при витягуванні кліща потрібно обертати - це міф. Єдиний інструмент для витягування кліща, який може потребувати обертання, це ручка Лассо

Не викидайте видаленого кліща: його необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку чи інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришкою. У лабораторних мережах проводяться дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу чи інших хвороб. Після видалення кліща ретельно вимийте руки з милом.

Проте відносити кліщів до лабораторії слід виключно як додатковий спосіб перевірки. Найкращим рішенням буде здати кров на наявність інфекції, адже інфікований кліщ ще не означає, що ви заражені. В той же час неінфікований кліщ не означає, що ви здорові (ви могли пропустити укус інфікованого кліща).

Також протягом двох тижнів після укусу щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – трміново зверніться до лікаря.

Що це таке - хвороба Лайма

Хвороба Лайма, також відома як бореліоз - це інфекційна хвороба, яка передається людині під час укусів (зараження відбувається, коли комаха впорскує слину у ранку) чорноногих кліщів до шкіри, пік активності нападів яких припадає на квітень-травень та серпень-вересень.

Частіше за все місце укусу набрякає, на шкірі з’являється червона пляма. З часом може розвинутися параліч лицьового нерва. Після укусу комахи бажано одразу ж звернутися по медичну допомогу, щоб вчасно виявити інфікування.

Типовий прояв на шкірі, що свідчить про інфікування.

А от затягування зі зверненням до лікарів може призвести до "букету" хронічних захворювань, частина з яких може обернутися інвалідністю.

Розвиток хвороби індивідуальний для кожного організму, проте медики визначають 3 стадії захворювання із найбільш поширеними термінами.

Під час першої стадії (триває від 3 до 30 днів) найчастіше в першу чергу з’являються прояви хвороби на шкірі. Це, зокрема, почервоніння та мігруюча еритема. 

Також можуть спостерігатися підвищена температура тіла, озноб, біль у суглобах і м’язах, ломота у тілі, головний біль, швидка втомлюваність . До того ж, у невеликої частки інфікованих (5 – 8% людей) під час першої стадії можна спостерігати ознаки ураження головного мозку: сильний головний біль, світлобоязнь, нудота і блювота, підвищена чутливість шкіри та напруга потиличних м’язів.

Під час другої стадії (триває від 1 до 3 місяців після інфікування) відбувається поширення збудника хвороби по організму людини. Інфекція може зачепити лімфатичні вузли, паренхіматозні органи, суглоби, нервову систему. Для другої стадії характерні наступні симптоми у будь-якій комбінації: зниження концентрації уваги, пульсуючий головний біль, світлобоязнь, підвищена температура, розлади сну, параліч черепних нервів, різкі зміни настрою, периферична радикулопатія, порушення чутливості кінцівок, запаморочення, задишка, тахікардія, біль у грудях, лімфоцитома на місці укусу

Під час третьої стадії (1,5 – 2 роки після інфікування), яку також називають стадією персистуючої інфекції і аутоімунних порушень, внутрішні органи та системи людини зазнають значних уражень. Зокрема, страждають суглоби, серце та нервова система. У більш рідкісних випадках також страждає шкіра. Для третьої стадії захворювання характерні наступні симптоми: порушення свідомості, деменція, епілептичні напади, синюшно-червоні плями, інфільтрати, вузлики на шкірі кінцівок, болючі спазми м’язів, розлади пам’яті, шкіра атрофується і стає подібна до зім’ятого паперу.

У більшості випадків (близько 90%) адекватне лікування антибіотиками на ранній стадії хвороби гарантує одужання. У решти хворих можуть з’явитися пізні симптоми з боку нервової системи, суглобів та шкіри.

Якими ще хворобами можуть "нагородити" кліщі?

Не усі кліщі є носіями збудників захворювання. Водночас, крім хвороби Лайму, ці комахи також можуть заразити кліщовим вірусним енцефалітом, марсельською гарячкою тощо.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювоти, порушення сну. При цьому захворюванні страждає у першу чергу центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який може потрапити на ваше тіло із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту серед людей раніше реєструвалися майже щорічно в АР Крим та Волинській області. За останні 5 років випадки захворювання реєструється не регулярно.

Марсельську  гарячку можна підхопити через укуси інфікованого південного собачого кліща, через кон'юнктиву очей, слизову оболонку носа, а також втираючи в шкіру інфікованих кліщів при розчухуванні. Випадки захворювання на марсельську гарячку в Україні реєструються в основному на території АР Крим. За даними МОЗ, щорічно із укусами кліщів до лікарів звертаються в середньому близько 20 тис людей.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme