Кето дієта: Що це таке і хто придумав

Цей вид харчування, назва якого повністю звучить як кетогенна дієта, є дуже популярним у світі і щороку знаходить нових шанувальників 

Журналіст відділу «Життя»
Кето дієта: Що це таке і хто придумав…
Фото: Pixabay

Depo.ua більш докладно розкаже про кето дієту, яка підкорює світ. 

Хочемо нагадати, що жодну дієту не можна призначати собі самостійно, спираючись лише на інформацію в мережі. Самолікування може призвести до негативних наслідків для організму. Тому, ознайомившися з інформацією щодо будь-якої дієти, перш за все, потрібно звернутися до лікаря, який може  погодити  такий тип харчування чи заборонити через низку протипоказань. 

Що таке кетогенна дієта

яйца

Кетогенною дієтою називається вид харчування, при якому слід різко скоротити вуглеводи, але підвищити рівень жирів у раціоні. Якщо зазвичай дієтологи радять вживати 50 відсотків вуглеводів, 30 відсотків жирів і 20 відсотків білків при звичайному правильному харчуванні, на кето дієті пропорції виглядають таким чином: 75 відсотків жирів, 20 відсотків білків і лише 5 відсотків вуглеводів.

Отже, при такому харчуванні організм спалює власні запаси жирів завдяки урізаному споживанні вуглеводів. Звісно, потрібно розуміти, що вуглеводи є необхідним елементом харчування, завдяки якому гарно працюють усі органи людини, особливо мозок. Проте навіть за певного скорочення їхньої кількості, вуглеводів може виявитися достатньо для правильного метаболізму. 

Що таке кетоз

Метаболічний стан організму, коли через скорочену кількість вуглеводів, для отримання енергії, організм людини починає спалювати жири, називають кетозом, а процес входження в нього – кетогенезом. Назва походить від кетонів – органічних сполук, які у невеликій і поодинокій кількості слугують заміною цукрів, виробляються печінкою і є альтернативним джерелом енергії.  

Варто знати, що надмірна кількість кетонів може призвести до кетоацидозу, коли сполуки накопичуються у сечі та крові. Аби запобігти ускладненню,  потрібно час від часу вимірювати кількість кетонів завдяки спеціальним тестерам. Кетоацидоз може призвести до критичних збоїв роботи печінки та супутніх органів. 

Саме тому важливо порадитися із лікарем перед тим, як розпочинати кето дієту. 

Для кого підійде кето дієта

Кето дієта підійде для тих, хто хоче схуднути на 2 кілограми на тиждень і готовий харчуватися за принципами кето протягом декількох місяців.

Кето прописують хворим на епілепсію.

Деякі дієтологи вважають, що людям,  у яких діабет другого типу чи переддіабетний стан (інсулінорезистентність) – кето допоможе тримати рівень цукру у нормі і стримувати стрибки інсуліну, які є небезпечними для організму людини. Саме через стрибки інсуліну, частіше за все, у людей спостерігається ожиріння і безліч супутніх проблем. Втім, достатньої доказової бази її ефективності та безпечності за таких станів немає.

Протипоказання кето дієти

Цей тип харчування підійде здоровим людям та тим, у кого є медичні показання. Проте навіть, якщо такий тип харчування призначив лікар, варто знати про деякі побічні ефекти кето.

З найпоширеніших побічних ефектів кето дієти вирізняють такі:

  • зменшення м'язової маси і її непросте повернення
  • кето грип, який схожий на звичайний грип, проте спричинений звиканням організму до споживання низького рівня вуглеводів
  • неприємний запах з рота через кетони (потрібно постійно пити достатньо води і полоскати рот)
  • запор
  • низький рівень мікро- і макроелементів, вітамінів

Кето дієта не підходить вагітним і жінкам, що годують груддю.

Її не можна застосовувати дітям, якщо нема медичних показань до кето. 

Жінкам з нерегулярним менструальним циклом також не варто придивлятися до такого типу харчування.

Також кето варто остерігатися спортсменам, які не хочуть втратити м'язову масу.

Хто і коли винайшов кето дієту

Хоча наразі доволі поширений стереотип, що кето дієта – нове віяння з Заходу, –  це не так. Кето харчування було винайдено ще у 1911-му році. Саме тоді дієту було застосовано для хворих на епілепсію. Побічним ефектом виявилося схуднення пацієнтів. Вчені зрозуміли, що такий тип харчування не тільки допомагає у боротьбі з деякими хворобами мозку, а й значно знижує вагу.

Проте у 1921-му році стало зрозуміло, що ліки є більш дієвими, тому про низьковуглеводний тип харчування забули до 90-х років 20-го століття, коли почали призначати її дітям, які не сприймали медикаментозного лікування епілепсії. 

У 70-х свій тип кето дієти розробив лікар Роберт Аткінс. Ця дієта була популярною у 90-х роках. 

Кето харчування: Що подивитися і почитати про цю дієту

Документальний фільм "Чарівна пігулка" про шкоду високо вуглеводного харчування покаже погляд на цю проблему з різних сторін. Цей фільм варто переглядати як дорослим, так і дітям, аби розуміти, якої шкоди завдає високий вміст вуглеводів у популярних і всіма улюблених продуктах.

Щодо книг, то для початківців у пригоді стануть такі книги:

  1. Емі Рамос. "Кето-дієта для початківців. Ваш гід по життю в стилі Кето"
  2. Джозеф Меркола. "Кето-дієта. Революційна система харчування, яка допоможе схуднути і "навчить" ваш організм перетворювати жири на енергію"
  3. Джозеф Меркола і Джеймс Дініколантоніо. "Кето-навігатор. Наукове дослідження про те, як відрізнити корисні жири від шкідливих, підібрати ідеальний раціон для свого організму і оптимізувати внутрішні енерговитрати"
  4. Джозеф Меркола. "Клітина на дієті. Наукове відкриття про вплив жирів на мислення, фізичну активність і обмін речовин"
  5. Олена Ісламкіна. "Кето дієта".

Кето дієта: Меню

лосось

Ваш раціон має вписуватися у звичні для багатьох 1500-2000 калорій. Проте з них має бути до 50 грамів вуглеводів на день. Починати можна зі 100 грамів, аби плавно привчити організм до мінімальної кількості.

Вуглеводи

Дозволяється їсти ті фрукти та овочі, які містять найменше вуглеводів. Про каші, макарони, борошно і усе, що містить велику кількість вуглеводів, слід забути. Улюблений кетчуп, картопля, кавуни, банани, сухофрукти, мед – це все не ваша їжа, якщо ви на кето.

Овочі, які ростуть над землею, їсти можна. Ті, що під – переважно ні, або у маленькій кількості раз на тиждень. Ягоди, за виключенням солодких видів черешні, можна усі. Яблука, диня, кавун, персик, груша, абрикос, банан – під забороною. Про екзотичні фрукти, окрім кокосового горіха, краще забути. 

Про цукор і борошно, хліб майже з усіх видів борошна, потрібно забути назавжди. За умови, якщо ви хочете жити на кето довго. 

Можна їсти такі продукти з вуглеводами:

  • капуста
  • кабачки
  • зелень
  • цибуля, часник
  • помідори у невеликій кількості
  • огірки
  • гриби
  • перець
  • селера
  • шпинат
  • вишня
  • малина
  • полуниця
  • смородина
  • ожина
  • лохина
  • авокадо
  • слива

Щодо білків та жирів, то тут вибір значно більший. Серед жирів перевага надається тваринним (наприклад, вершкове масло, вершки, жирний сир, твердий сир) та деяка частина припадає на рослинні – здебільшого авокадо, олія з авокадо, кокосова олія, оливкова олія. Смажити краще за все на олії з авокадо чи з кокоса. Про соняшникову краще забути, адже вона має низьку точку кипіння.

На джерела білків обмежень майже немає – можна червоне, біле, жирне м'ясо, сало, бекон (без додавання цукру), дичину, морепродукти і рибу. Не можна включати до харчування на кето перероблені продукти та напівфабрикати, такі як сосиски, ковбасу, рулети.

Солодощі та хліб на кето

Цікаво, що солодке життя на кето не закінчується. Після того, як за місяць організм звикає до дієти, можна починати бавити себе смаколиками. На кетогенній дієті дозволено споживати лляне, кокосове і мигдалеве борошно. Завдяки цьому можна власноруч пекти хліб та солодощі: кекси, млинці і навіть торти. Щодо цукру, то замість нього можна використовувати стевію та ериторол, які не не містять вуглеводів та калорій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme