Історія на тарілці: Трдельник – з’їж мене, якщо зможеш вимовити

Це дійсно назва страви, а не опечатка. Трдло – чеський національний солодкий стрітфуд, якому кілька століть. Він є вкрай актуальним не тільки на Різдвяні свята, коли продається на ярмаркових майданчиках, а й у сезон шашлику. Адже готується Трдло на багатті

Історія на тарілці: Трдельник – з’їж мен…
Фото: esfiria.pl

Depo.ua продовжує рубрику "Історія на тарілці", в якій ми розповідатимемо не лише рецепти страв, але і про те, як сталося, що вони з'явилися.

Що таке трдло або трдельник?

Трдло – це трубочка з тіста, намотаного на залізний прут, запеченого на багатті і здобреного солодким кремом, розтопленим шоколадом, горішками, тощо.

Дослівно трдло – це дурень, бовдур, тому бешкетлива, непосидюча дитина по-чеськи, це теж трдло. Дурко, тобто.

Називати запечені на багатті трубочки з тіста дурнями стали, скоріш за все, через те, що вони були без начинки. Багато тіста, а в середині – пустота

Насправді ж трдло – це рожен, на якому запікається тісто, а страва називається трдельник. Праобразом трдла стало веретено. Легенда розповідає, що якось під час ярмарку в чеському Крумлові один з пекарів довго думав, як йому продавати свої вибори, бо донька, перехворівши оспою, мала вже не таке гарненьке личко. А на ярмарок посилали торгувати тільки найкрасивіших дівчат.

За тяжкими роздумами він почав спостерігати, як його донька працює за прядкою і раптом помітив, що в неї дуже красиві, аристократичні руки. І дещо придумав.

 Наступного дня на ярмарку він став розкочувати тісто, а своїй донці наказав накручувати його на дерев’яний рожен. Потім донька поміщала тісто в піч, а коли воно було готове, ще гарячим занурювала в цукор, змішаний з корицею.

Публіка в захваті спостерігала за роботою і вдихала солодкий аромат готової випічки. А коли хтось питав, що це таке вони роблять, пекарь відповідав: трдло. Страва сподобалася чехам і вони вважають її своїм національним надбанням. Трдельники в Чехії почали випікати на ярмарках або на свята в панських будинках з першої половини 19 століття. Трдельник був обов'язковим частуванням на весіллях, хрестинах і при церковних святах, наприклад, на день Святого Георгі, 24 квітня. У деяких областях люди вірили, що в цей день із землі вилазять змії. Їх і мали символізувати трубочки з намотаного тіста.

Фото: liveinternet.ru

Хоча в Словаччині і Угорщині впевнено називають трдельник своїм власним винаходом. Ще одна легенда про появу трдельника розповідає, що першим його приготував кухар угорського генерала, поета і письменника Йозефа Гвадані, який оселився в словацькому Скалице в кінці 18 століття. Саме скалицький трдельник в 2007 році отримав європейську охоронну марку. В Скалице ж проходить і щорічний "Трдлофест", на якому спекли трдельник завдовжки 154,5 сантиметрів.

 

Рецепт трдельника

Спосіб приготування трдельника за два сторіччя не змінився і дуже простий: треба зробити здобне тісто, розкачати його, порізати на смужки, накрутити на рожен і засмажити, бажано - на відкритому вогні. Гарячий трдельник треба занурити в цукор чи мед і посипати маком, корицею, горішками, чи полити карамеллю або шоколадом. Можна начинити його збитими вершками, морозивом, шоколадною пастою і фруктами.

 

Фото: esfiria.pl

Фото: gramha.net

Фото: imgrumweb.com

Як приготувати трдельник вдома

На один кілограм борошна:

20 грамів дріжджів

6 яєчних сирих жовтків і одне ціле яйце

300 грамів цукру

500 мл молока

150 грамів вершкового масла

200 грамів горіхів

Кориця, цукрова пудра, мед – на ваш власний розсуд

Просіяне борошно змішуємо з маслом, цукром і жовтками. Вмішуємо дріжджі, розмочені в теплому молоці з чайною ложкою цукру. Додаємо сіль і замішуємо тісто.

Невеликими порціями заливаємо молоко і залишаємо тісто в теплі.

Коли воно підніметься, робимо з нього джгутики.Намотувати джгутики можна на формочки для трубочок. Можна використовувати качалку, обмотану фольгою, але тоді знадобиться ще й каструля (щоб качалка не лежала безпосередньо на дек).

Рожен змазуємо маслом. Придавлюємо джгутик і накручуємо його на наше імпровізоване трдло.

Змащуємо трдельнік яйцем, посипаємо цукром і корицею.

Випікаємо при температурі 160 градусів. Час залежить від розмірів виробу: від чверті години до 30 хвилин.

Готовий трдельнік обваляйте в цукрі, мелених горіхах, полийте медом чи прикрасте чимось іншим на свій смак.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme