Декретна відпустка: Коли починається, скільки триває і як її оформити

Декретна відпустка викликає чимало запитань як у жінок, так і у чоловіків, адже в Україні взяти її можуть обидва партнери

Тіма Печерська
Журналіст відділу «Життя» і відділу «Новини»
Декретна відпустка: Коли починається, ск…
Фото: Pixabay

Якщо ви чекаєте на дитину, слід заздалегідь ознайомитися з правилами з оформлення декретної відпустки або відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. 

Depo.ua дасть відповіді на поширені питання, що хвилюють майбутніх батьків. До речі, також дізнавайтеся, як оформити субсидію

Декрет 2021: коли починається і скільки триває

вагітність

В українському трудовому законодавстві декрет поділяється на дві частини: допологову та післяпологову. Перша частина триває сімдесят днів. За стандартної вагітності це означає, що жінка може взяти декретну відпустку на 32-му тижні, тобто, 7-му місяці. Після народження дитини, якщо йдеться про звичайні пологи, у жінки є ще п'ятдесят шість днів декретної відпустки. Отже, загалом це 126 днів. 

Проте існують особливі випадки, за яких кількість днів може змінюватися: якщо жінка народила двох або більше дітей,  вона матиме на 14 днів більше, загалом 70 днів замість 56. Так само і жінки, які народили за допомогою кесаревого розтину матимуть на 14 днів більша, а значить не 126, а 140 днів декретної відпустки. 

Також існують винятки для жінок, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС: їхня декретна відпустка збільшується до 180 днів загалом.

У разі, якщо мати не спостерігалася до пологів у медустанові, у неї є 56 днів з моменту пологів.

У випадку передчасних пологів до 30 тижня у породіллі є 140 днів, а якщо йдеться про передчасні пологи зі смертельним випадком, коли матір втрачає дитину, держава надає їй 70 днів відпустки. 

Для підтвердження права на додаткові дні відпустки породілля має отримати листок непрацездатності у медзакладі, де вона народжувала, і надати його на підприємство чи фірму. Жінкам-чорнобильцям жоден з документів не потрібен: вони одразу можуть розраховувати на виплату допомоги. 

Відпустка перед декретом та після

За трудовим законодавством, жінка, яка планує йти у декрет, може взяти свою щорічну відпустку перед виходом на декрет. Також вона може скористатися цим правом і після закінчення декрету. Мати або батько може розраховувати на відпустку повної тривалості перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї навіть до настання 6-місячного терміну безперервної роботи на новому місці. 

Чи входить декретна відпустка до трудового стажу?

Так, період декретної відпустки зараховується до трудового стажу, доки дитині не виповниться три роки, за умови подовження декрету після офіційних 126 днів відпустки у разі звичайних пологів.

Чи можуть звільнити вагітну жінку чи мати дитини до трьох років

У статті 184 КЗпП йдеться про те, що вагітних жінок і матерів дітей до трьох років звільняти протизаконно. Про розірвання трудових відносин з такою жінкою може йтися лише за умови ліквідації підприємства з її подальшим працевлаштуванням. Звільнення майбутньої мами або породіллі можливе лише за її ініціативи чи за згоди сторін. 

Декрет 2021: розмір виплат

декрет

Існують різні випадки: жінки, які працюють, жінки, які працюють як ФОП, жінки-студентки та жінки, які не працюють. Розглянемо усі варіанти.

Жінки, які працевлаштовані офіційно

Розмір декретних виплат становить сто відсотків від середньої зарплати за місцем роботи. Для отримання повної суми ви маєте працювати не менше 6 місяців поспіль. Розраховується виплата на основі зарплатні, з якої компанія сплачує страхові внески, проте сума допомоги на місяць не може перевищувати максимальну базу нарахування ЄСВ (90 тис. грн) на день настання страхового випадку. Також допомога не може бути меншою за розмір, обчислений із суми мінімальної зарплати на день настання страхового випадку (зараз - 6 тис. грн). Більш детально допомогти обчислити суму має бухгалтер компанії. 

Жінки-ФОПівці

Завдяки тому, що робітники, зареєстровані як ФОП, сплачують ЄСВ, вони цілком можуть розраховувати на відшкодування декретної відпустки. Сума залежить від доходів за останній рік. Загалом можна отримати до 100% середньої зарплатні. Мінімальна сума виплати 6 тисяч, максимальна – 90. 

Жінки, які не працюють

Жінки, які не працюють або не працевлаштовані офіційно, також можуть розраховувати на декретні виплати. Йдеться про такі категорії:

  • безробітні жінки, які зареєстровані у Центрі зайнятості
  • жінки-студентки
  • жінки, які проходять службу в органах поліції, ЗСУ тощо
  • жінки, яких звільнили внаслідок ліквідації фірм, підприємств
  • жінки, які не працюють.

Такі жінки можуть розраховувати на двадцять п'ять відсотків від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Станом на 2021-й рік ця сума коливається у межах 2500 гривень.

Також не варто забувати, що станом на квітень 2021 року усі породіллі отримують виплату за народження дитини, яка становить – 41 280 гривень. 10 тисяч видають одразу, а 860 гривень – щомісяця протягом трьох років. Також породілля отримує Пакунок малюка, вартістю у п'ять тисяч гривень.

Як оформити декретну відпустку: мамі, батьку чи іншим родичам

батько і дитина

У разі, якщо жінка, офіційно оформлена, завагітніла та планує піти у декретну відпустку, вона має взяти медичний висновок (лікарняний лист у зв'язку з вагітністю) у лікаря, який веде її вагітність. Саме ця довідка і буде підставою для надання декретної відпустки. 

Якщо йдеться про жінку, у якої ФОП, окрім лікарняного листа потрібно мати довідку про сплату ЄСВ без заборгованості. Тоді жінка відкриває банківський рахунок для виплат декретних і подає наявні документи до Фонду соцстрахування із тимчасової непрацездатності. 

Жінки, які навчаються, або не працюють, мають звернутися до Регіонального відділення праці й соцзахисту. Вони подають довідку з місця навчання, служби в органах, висновок ліквідаційної комісії, у разі, якщо її фірму ліквідовано, або довідку з Центру зайнятості, на обліку у якому вона стоїть.

Пам'ятайте, що декретну відпустку може оформлювати не тільки матір дитини, а й її чоловік та найближчі родичі. Проте поки головна умова – офіційно працевлаштовавана мама. 

Таку декретну відпустку можна ділити: наприклад, перші півтора року з дитиною знаходиться матір, а згодом батько, бабуся чи дідусь.

Як оформити декретну відпустку батькові чи родичам? Для цього потрібно подати такі документи:

  • заяву щодо надання декретної відпустки;
  • копію свідоцтва про народження дитини;
  • довідку з місця роботи матері, про те, що вона вже розпочала працювати на повний робочий день до того, як закінчилася відпустка по догляду за дитиною;
  • документ, який підтверджує родинний зв'язок, якщо є можливість. 

Зазначимо, що 15 квітня парламент ухвалив в цілому законопроект №3695, згідно з яким чоловіки та жінки матимуть рівні права на декретну відпустку: аби її оформити, молодому батьку більше не буде потрібна зазначена довідка з роботи матері дитини. Закон вступить у силу після підпису президентом. 

Декрет з двійнятами: скільки триває

двійнята

Жінки, які мають багатоплідну вагітність, можуть розраховувати на додаткові 14 днів оплачуваної декретної відпустки. Передпологовий період – 70 днів і післяпологовий – 70. Жінки, які народили двоє та більше дітей, мають подати довідку про це за місцем працевлаштування. На суму декретних виплат кількість дітей не впливає, а ось на отримання допомоги по народженню дитини – так. Тобто, на кожну дитину мати отримає по 41 тисячі 280 гривень. Проте, якщо дітей більше, ніж двоє, наприклад, у батьків вже була дитина і народилося двоє, або народилося одразу троє – така родина отримує багатодітний статус, що надає змогу отримати на кожну дитину по 1700 гривень. 

Декрет до 3 та до 6 років: які умови

мати і дочка

Законодавством передбачена декретна відпустка до того, як дитині виповниться три роки. Йдеться про збереження робочого місця за мамою, яка у декреті. Фактично така відпустка не оплачується. Це значить, що після встановлених законодавством передпологової і післяпологової відпусток, жінка, за бажанням, може отримати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років

Важливо знати, що відпустка з догляду за дитиною до 3-річчя може видаватися частково чи повністю у межах встановленого періоду і це має бути оформлено відповідним наказом уповноваженого органу підприємства або власника. Мати може використати частину, а згодом, коли вона офіційно вийде з декрету, цим правом може скористатися батько. 

Відпустка по досягненню дитиною трьох років зараховується як страховий та трудовий стаж у разі її оформлення. 

Відпустка по догляду за дитиною до 6-річного віку є неоплачуваною, відбувається без збереження заробітної плати і зберегти робоче місце можна тільки за умови, що у дитини є медичні показники, через які вона потребує уваги матері. Це має бути підтверджено спеціальним медичним висновком. Така відпустка зараховується до трудового стажу, проте не до страхового. Через те, що фірма у цей час не сплачує ЄСВ, ці роки не можуть бути зарахованими до страхового стажу. 

Після подачі заяви та медичного висновку, роботодавець видає відповідний наказ, за яким мати або батько (тут потрібно надати більше документів), може залишитися у відпустці по догляду за дитиною по досягненню нею шестиріччя. Якщо таку відпустку хочуть оформити родичі дитини, тоді вони мають право на неповний робочий день та дистанційну роботу. 

Якщо жінка вирішила вийти на роботу достроково, вона має повідомити керівництво за 14 календарних днів до початку роботи. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme