Чому захитує у транспорті і як впоратися з морською хворобою: Корисні поради

Морська хвороба здатна зіпсувати навіть найбільш захоплюючу подорож

Журналіст стрічки новин
Чому захитує у транспорті і як впоратися…

Захитування або кінетоз з'являється після тривалих монотонних коливань під час їзди на автобусі, автомобілі, поїзді, під час руху в літаку і навіть верхи на коні. Деяких людей захитує під час танців, у ліфті або під час катання на каруселях. Depo.ua розібрався, чому нудить під час їзди в автомобілі та інших видах транспорту, чим можна замінити таблетки від захитування, а також як впоратися з морською хворобою.

Чому нас захитує у транспорті

Морська хвороба — досить поширене явище. Попри те, що всі причини до кінця не з'ясовані, одна з найпоширеніших — порушення роботи вестибулярного апарату, який розташований у внутрішньому вусі. Він є частиною центральної нервової системи й дає можливість адекватно оцінювати розташування в просторі. Коли вестибулярний апарат надмірно активно стимулюється (це відбувається через потріпування при їзді й мелькання різних предметів за вікном), то в мозку запускається низка реакцій, одна з яких — блювотний рефлекс. Також при захитуванні спостерігається почастішання дихання, серцебиття, пітливість.

Захитування на атракціонах

У деяких випадках морська хвороба може бути спадковою. При цьому порушення в роботі вестибулярного апарату можуть спостерігатися все життя, а захитування нерідко минає на 12-13 році життя.

Багатьох захитує в машині або іншому виді транспорту внаслідок неправильного харчування перед поїздкою, тому краще відмовитися від жирної й солодкої їжі заздалегідь.

Як уникнути захитування: 5 корисних порад

Захитування в літаку

У кожної людини захитування проявляється індивідуально. Хтось при кінетозах витримує багатогодинні поїздки гірським серпантином, а комусь навіть півхвилини в ліфті видаються справжніми тортурами. Тому в момент, коли організму потрібно впоратися з напругою, краще прислухатися до власних відчуттів. Але є загальні рекомендації, які допоможуть поліпшити самопочуття, якщо захитує в літаку під час їзди на автомобілі або в поїзді.

Не голодуйте

Багато хто, знаючи, що їх може захитувати, обмежують себе в їжі перед поїздкою, що неправильно, адже організму потрібні будуть сили, щоб впоратися зі стресом, який спричинює морська хвороба. Наїдатися теж не варто: оптимальний варіант — легкий перекус за 1,5-2 години перед виїздом (вильотом). А ось від алкоголю краще відмовитись.

Оберіть "правильне" місце

У транспорті краще обирати місце ближче до водія. Під час їзди зазвичай сильніше захитує у хвості транспортного засобу. Також уникайте місць, де доведеться сидіти спиною до напрямку руху. Організм повинен перебувати в максимально звичних умовах.

Висипайтеся

Щоб поїздка у транспорті не додавала незручностей, критично важливо виспатися. Брак сну уповільнює роботу мозку, провокує нудоту, через що ще сильніше захитує.

Не дивіться у вікно

Як вже відомо, рух об'єктів і потріпування під час їзди можуть стати причиною активної стимуляції вестибулярного апарату, тому краще відкинутися на спинку сидіння і подрімати.

Забезпечте надходження свіжого повітря

Нерідко дорослих і дітей заколисує у машині, поїзді й літаку через погану вентиляцію. Щоб уникнути прояву морської хвороби, під час поїздки знайдіть джерело свіжого повітря — увімкніть кондиціонер, вентиляцію, відкрийте вікно. У літаках для нормалізації дихання можна використовувати спеціальні пакети.

Що робити, якщо почало захитувати: як впоратися з морською хворобою

Захитування в машині

Захитувати може як абсолютно здорову людину, так і людей з неврологічними проблемами. Якщо не вдалося уникнути проявів морської хвороби, важливо виконати наступні дії:

  • випийте склянку чистої води, зелений або імбирний чай;

  • прикладіть до чола і потилиці змочений у холодній воді рушник — це допоможе зняти напругу і привести організм у тонус; також можна протерти обличчя вологими серветками;

  • зробіть самомасаж вух, зап'ясть і долонь;

  • обмотайте еластичними бинтами або тканиною зап'ястя — це допоможе створити перепад тиску і знизити ймовірність виникнення нудоти;

  • покладіть під язик шматочок лимона або лаврового листа;

  • відкиньте максимально сидіння, закрийте очі й розслабтеся — не відволікайтеся на те, що відбувається;

  • дивіться в одну точку — у напрямку руху;

  • замість перегляду фільму або читання краще послухайте музику.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme