Британський, африканський або ж український: Чим відрізняються види коронавірусу та якої вакцини бояться

В різних регіонах України підтверджується все більше випадків інфікування британським та південноафриканським штамами коронавірусу

Журналіст відділу "Життя"
Британський, африканський або ж українсь…
Фото: Pexels.com/Anna Shvets

Зокрема, вчора німецька клініка "Шаріте" підтвердила британський та південноафриканський штам у пацієнтів Тернопільщини. На днях "британця" зафіксували на Буковині та на Харківщині. 

А ще ЗМІ заговорили про "український варіант британського коронавірусу" на Кіровоградщині.  Посилалися при цьому на допис головної санітарної лікарки Кіровоградщини Надії Оперчук. У дописі в соцмережі вона контатувала, що лондонська лабораторія підтвердила у мешканця області "Британський варіант–VOC_20DEC-01 "UA" variant". 

британський коронавірус на Кіровоградщині

Зазначимо, що 19 березня очільниця Львівського обласного лабораторного центру МОЗ Наталя Іванченко-Тімко повідомляла про те, що у двох пацієнтів з Львівщини та Луганщини видозмінені варіанти збудника. 

Depo.ua зібрав інформацію про те, чим відрізняються варіанти від штамів, чим небезпечні нові для України різновиди коронавірусу та наскільки ефективні про них доступні українцям вакцини. 

Різні варіанти та штами

При розмноженні вірусу часто трапляються помилки в його РНК – їх називають мутаціями. Так з'являються різні варіанти вірусу. При цьому мутації можуть ніяк не впливати на властивості та поведінку збудника або майже не впливати. Умовно, інформація про появу нового варіанта інколи має суто теоретичну цінність. Можна припустити, що це стосується згаданих "унікальних" різновидів збудника на Львівщині та Луганщині, адже після їх виявлення вони майже зразу зникли з порядку денного. 

При цьому мутації можуть бути численними та істотно змінювати складові вірусу – амінокислоти. Якщо зміни значні, вірус може інакше кріпитися до клітини, швидше розмножуватися або легше передаватися. Такі різновиди можуть віднести до штамів чи "ключових варіантів". Американський CDC іменує їх "варіантами занепокоєння" (variants of concern).

Найбільш значущими вважаються зміни у білковому "шипі" вірусу, яким він кріпиться до клітини. Наразі найбільше у центрі уваги британський, південноафриканський та бразильський штами, два з яких почали регулярно фіксувати в Україні. 

Британський штам

У цьому варіанті вірусу знайшли 17 важливих мутацій. Однією з найважливіших вважають зміну у ділянці контакту з клітиною амінокислоти аспрагін на тирозин. Науковці припускають, що це забезпечує вищу заразність і здатність протистояти частині антитіл. 

Згідно з дослідженням, опублікованому у British Medical Journal летальність від британського штаму вища в середньому на 60%. Таких висновків дійшли на основі спостереження за понад 100 тис. пацієнтами з жовтня по січень. Натомість в інших роботах твердять про підвищення показника на 30%. Але завжди наголошують, що показники отримані дані вимагають додаткового підтвердження.Те саме стосується і вимірювання заразності: згідно з різними типами дослідженнями, вона вища на 30-70% від класичного варіанту. 

Як розповів голова МОЗ України Максим Степанов у коментарі Strana.ua, штам поширюється втричі швидше звичайного, вражає ЦНС. 

"У вірусу інша клінічна картина.  Симптоматика: нудота, себто, враження шлунково-кишкового тракту. У хворих спостерігається дратівливість, панічні атаки, слабкість", – сказав міністр. 

Також лікарі-практики розповідають про скорочений (інколи до 1-2 днів) інкубаційний період та більш стрімкий розвиток хвороби. 

Південноафриканський штам

Його вперше зафіксували у жовтні минулого року у ПАР, вірус швидко витіснив інші варіанти. Згодом саме його визначали у 90% досліджуваних у країні зразків. Цей підвид також більш заразний, а ще його гірше розпізнають антитіла. Тому його, як вважають науковці, можуть підхопити ті, хто не так давно перехворів на класичний варіант чи щепився певними видами вакцини. І аби знешкодити такий вірус, антитіл потрібно більше. 

Бразильський штам

Цей підвид поки не фіксували в Україні. Дізналися ж про його існування на початку цього року. Штам діагностували у групи бразильських туристів у Японії. Доказів щодо того, що він має важчий перебіг порівняно з класичним, наразі немає. 

Які вакцини ефективні

Даних щодо можливостей CoronaVac від Sinovac захищати від різних штамів наразі обмаль. Так, голова Бутанського біомедичного центру у Сан-Паулу Дімас Ковас стверджує, що препарат здатен протистояти і британському, і південноафриканському штамам, зазначає Reuters . Втім, установа має безпосереднє відношення до виробництва вакцини, а точні результати досліджень не оприлюднені.  Схожі заяви лунають і стосовно бразильського варіанту. 

Але невеличке дослідження бразильських, британських та американських науковців показало протилежний результат щодо бразильського штаму,пише Health Policy Watch. Відстежуючи стан плазми людей, вакцинованих препаратом, науковці дійшли висновку, що виробленим антитілам не під силу нейтралізувати зазначений підвид інфекції. Щоправда, у експериментах брали участь усього вісім пацієнтів, тому назвати його результативним не можна. 

Втім, згідно з низкою досліджень, препарат захищає від серйозного перебігу хвороби, викликаної будь-яким з цих штамів, та смерті. Розробник заявляє про 100% ефективність щодо цього. 

Covishield (Astrazeneca) ефективна проти британського варіанта, а також, як показало дослідження оксфордських вчених, здатна протистояти бразильському. А от вірогідність захиститися з її допомогою від південноафриканського – близько 10%. При цьому науковці схильні вірити, що набір антитіл захистить від важких форм, але про достатню доказову базу щодо цього говорити зарано. 

Згідно з дослідженням ізраїльських вчених, вакцина Pfizer, що тільки має прибути в Україну, ефективна проти класичного і британського штамів, а от вірус-"африканець" нейтралізує у 6,8 разів гірше. У самій компанії наводять більш оптимістичні дані. Зокрема, під час експерименту з 800 його учасників захворіли дев'ять, і всі – з групи, що отримувала плацебо. Натомість у групі вакцинованих не зареєстрували жодного випадку. При цьому з дев'яти діагнозів шість припало саме на південно-африканський штам. Це дало компанії підстави говорити про високу ефективність і стосовно нового підвиду інфекції. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme